Barout: Як віскі змінило світ?

27 Травня 2021

Віскі
Barout і Diageo запускають серію історій про всесвіт віскі. Розбираємося в різновидах, відтінках, смаках та історіях, які стоять за напоєм. Відповідаємо на всі запитання, які ви соромилися поставити. У першому тексті говоримо про те, як віскі з’явилося та завоювало світ.

Звідки походить віскі та як напій захопив світ

Вважається, що віскі почали дистилювати в Ірландії десь у 1100-х роках, а потім монахи розповсюдили цей напій і в Шотландії. За іншою теорією, технологія виробництва віскі, тобто технологія дистиляції, потрапила на терени Ірландії та Шотландії із християнськими місіонерами-монахами.

У той час віскі називали aqua vitae (вода життя), а пізніше закріпилося слово whisky (Шотландія) чи whiskey (Ірландія). Причиною відмінності в написанні називають різну вимову шотландців та ірландців. Також є версія, що в 1875 році ірландці зумисне додали «е» в назву напою, аби відрізнятися від шотландських конкурентів на американському ринку. Та зрештою, через політичну й економічну кризи ірландської індустрії у світі утвердилось верховенство саме шотландського напою та закріпилася «шотландська» версія слова – whisky.

Довгий час Ірландія та Шотландія сперечалися за право історичної першості в дистиляції віскі. За інформацією Музею ірландського віскі, перша письмова згадка належить саме ірландському віскі, а не шотландському. Вона міститься у хроніках Annals of Clonmacnoise, де написано: «У 1405 р. н. е. Річард Маґраннелл, ватажок Мойнтіреолів, помер на Різдво, надмірно споживши aqua vitae. Мій автор каже, що для нього це було не aqua vitae, а aqua mortis (тобто вода смерті)».

Шотландське віскі вперше фігурує в письмових джерелах майже на 90 років пізніше. У книзі «Шотландське віскі» Джей Маршалл Робб зазначає: «Найдавніші згадки про віскі містяться в сувоях Королівств Англії, Шотландії й Ірландії за 1494 рік, де є запис про «вісім боллів  [древня англійська міра ваги, приблизно 200 кг] солоду для шотландського монаха Джона Кора для виготовлення aqua vitae».

Наступна важлива дата в історії напою – 1536–1541 роки. У цей час англійський король Генріх VIII розпустив монастирі, які були осередками варіння віскі. Вільні ченці почали шукати нові способи заробітку, і дистиляція стала одним із них. У 1600-х їхні нащадки з Шотландії й Ірландії мігрували у США, де продовжили переганяти віскі. Так почалася всесвітня експансія напою.

За наступні 400 років віскі пережило величезну кількість подій. Економічних: британський податок на солод та американський «податок на віскі», а потім ще «сухий закон». Концептуальних: винахід ректифікаційної колонипоява бурбонупершого бленду та японського віскі, а також низки законів, які регулюють витримку й умови виробництва напою. На сьогодні шотландське віскі продається в 10 разів більше, аніж ірландське. А ще цей напій почали вживати не тільки в чистому вигляді, а й у коктейлях. Віскі залишається однією з найпопулярніших основ – 8 із 50 The World’s Best-Selling Classic Cocktails 2021 роблять із нього.

Як виробляють віскі

Для виробництва віскі потрібні всього три інгредієнти: зерно, дріжджі та вода. А ще торф, якщо йдеться про шотландське віскі.

Зерно

У різних країнах як сировину для віскі використовують ячмінь, жито, пшеницю, кукурудзу, навіть рис (у Японії та США) та відходи цукрової тростини (меляси). Кожне зерно надає свій профіль смаку. Наприклад, у Шотландії використовують ячмінь, у США – кукурудзу. А іноді віскі створюють на основі міксу зернових культур.

Саме слово «віскі», як і його написання в шотландській чи ірландській транскрипціях, не є географічно захищеним. Проте словосполучення «Irish whiskey», «Scotch whisky» й інші регламентуються й захищаються відповідними державними актами. Узагалі ж віскі можна дистилювати в Індії, Японії, США, Шотландії чи Тайваню.

 Етапи виробництва

Якщо коротко описати процес виробництва, то під час бродіння сусла дріжджі переробляють цукор у спирт, який потім концентрують процесом дистиляції (випарюють спирт). Дистилюють віскі за типовими технологіями в різних країнах або в мідних чанах, так званих Pot Still (традиційний, більш крафтовий і повільний способи), або в ректифікаційних колонах (більш сучасний і швидкий спосіб).

Після чого напій розливають у діжки та витримують ту кількість років, яку вимагає закон. Максимум – скільки вважає за потрібне для визрівання напою майстер-дистилер. Мінімальний термін витримки – три роки плюс один день для шотландського віскі. Місткість для витримки також упливає на смакові властивості напою: великі бочки повільніше передають свої властивості напою, дрібніші – швидше.

Ось як виглядає процес дистиляції на прикладі шотландського віскі:

Основні різновиди віскі за географією

Ми вже згадували, що робити віскі можуть будь-де, але традиційно називають п’ять основних різновидів. Це шотландське віскі, ірландське, американське (бурбон, теннессійське віскі та житнє), канадське та японське. Розберемо кожен із них.

Як ми бачимо, віскі – це цілий всесвіт.

І єдиний спосіб його зрозуміти – це вирушити в подорож.

Дегустуйте різні види, шукайте свої улюблені регіони, відтінки та бленди.

Крок за кроком ви почнете відчувати, у якій бочці витримали віскі, зрозумієте, чому шотландці обкурюють напій торфом і в чому краса односолодових.

Тема віскі й дистилятів Україні неодноразова була представлена на Форумах пивоварів і рестораторів

Дізнатись про те, які бувають смаки у віскі, як правильно його дегустувати? Як вибрати свій віскі?.. Все це —  у відео BEER
Technologies journal!

А також читайте у журналі Beer. Technologies&Innovations.