Bartik Вeer: карпатське пиво, зварене на гірській воді
18 Листопада 2021
Західна Україна, туристичний Буковель, місце, яке відвідують десятки тисяч туристів. Саме тут у далекому 2016 році, на початку крафтової революції в Україні, з’явилася перша в курортній Поляниці (та поки що єдина!) крафтова пивоварня – Bartik Beer, пиво на якій вариться з використанням чистої карпатської води. Невдовзі ще один заклад під такою ж назвою з’явився в Івано-Франківську, а потім засновники відкрили промислову пивоварню, почали співпрацю з іншими закладами в інших містах, а також вийшли на оптовий ринок. Але про все це – поступово.
Як усе починалося?
Ідея створення пивоварні з’явилася у готелі Skilandhouse, де невдовзі й розпочала роботу пивоварня Bartik Вeer.
– Одного разу я з батьком обговорював продажі пива в нашому ресторані при готелі. Ми думали замінити масових українських виробників пива на європейських – чеських, бельгійських чи німецьких. Але під час розмови в нас виникла ідея спробувати зварити своє пиво, – розповідає власник пивоварні Bartik Вeer Михайло БАРТКІВ. – Я відразу почав цікавитися цим напрямком і дізнаватися про обладнання для пивоваріння. Врешті ми вирішили створити маленьку крафтову мініпивоварню, яка працюватиме при ресторані.
Уже через 3 тижні після виникнення ідеї для майбутньої пивоварні замовили перше обладнання – варильники на 200 л і 8 циліндро-конічних танків на 400 л. За словами Михайла Бартківа, раніше з пивоварінням у нього не було нічого спільного, він працював у готельному бізнесі, але вирішив освоїти новий напрямок, аби самостійно обслуговувати сегмент пива та пропонувати клієнтам якісний продукт.
Розпочинали роботу над створенням пивоварні разом з Василем Курляком – майбутнім пивоваром Bartik Beer.
– Ми давно працюємо разом, і завжди хотіли освоїти ще якийсь напрямок, окрім готельного бізнесу. І цим напрямком стало пивоваріння, – розповідає пивовар Bartik Beer Василь КУРЛЯК. – Наразі в Буковелі це перша та єдина пивоварня.
Основа пивоварні – якісне обладнання
Зварити добре пиво без високоякісного обладнання неможливо, тому на цьому етапі важливо обрати надійного партнера, який забезпечить не лише необхідне устаткування, але й подальшу технологічну підтримку.
– Коли настав час обирати обладнання, я моніторив ринок, дізнавався про вартість устаткування від українських і європейських виробників, порівнював ціни та умови придбання, – розповідає власник пивоварні Михайло Бартків. – У результаті ми дійшли висновку, що компанія Schulz Technologies для нас оптимальна і за ціною, і за якістю, і за умовами.
Під час встановлення обладнання на пивоварню приїжджав технолог з компанії Schulz Technologies та консультував щодо роботи з устаткуванням.
– Але загалом ми самостійно розібралися, як варити пиво та працювати з обладнанням, – розповідає пивовар Василь Курляк. – Ми не проходили навчання чи курсів з пивоваріння, а всі необхідні знання здобували на практиці.
За словами Василя Курляка, буквально того самого сезону, коли закупили обладнання та зварили перше пиво, на пивоварні зрозуміли, що її потужностей вже не вистачає, аби впоратися з потребами. Тому наступного року на Bartik Beer докупили 2 ЦКТ, а потім – ще 2. Варто зазначити, що все пиво, зварене на пивоварні, споживалося лише в цьому закладі.
– Це був 2014-2015 рік, час, який вважається початком крафтового пивоваріння в Україні. Принаймні, в цей період крафт набирав популярності. І людей, які приїжджали до Буковелю з усієї України, дуже цікавило наше пиво, – розповідає пивовар.
Інгредієнти: іноземні VS українські
Смак майбутнього пива залежить від багатьох факторів, але основний з них – це вибір інгредієнтів, з яких, власне, в подальшому звариться пиво. У пивоварнях Bartik Beer використовують сировину закордонного виробництва.
– Сировина ми використовуємо провідних світових та європейських виробників, – розповідає директор з продажу Bartik Beer Геннадій АВРУЦЬКИЙ. – Так, солод використовуємо лише компанії Bestmalz. Свого часу ми почали варити з нього пиво, та й до сьогодні використовуємо його, адже вважаємо одним з найкращих. З нього виходить якісне та стабільне пиво, це хороша сировина, з якою ніколи не виникає проблем.
Хміль у пивоварнях Bartik Beer замовляють німецький та американський. При цьому експерименти з українською сировиною теж були, проте не дуже вдалі.
– Були й експерименти з українською сировиною. Так вона заслуговує поваги, проте нашим виробникам потрібно подбати про стабільність, – розповідає пивовар Василь Курляк. – Хоча пробували виготовляти пиво і з нею. Але, на жаль, її якість дещо не дотягує до потрібного рівня, і пиво виходить інакшим. У нас в асортименті і зараз є деякі сорти, зварені з українськими солодом і хмелем, але різниця порівняно з іншими сортами з імпортної сировини досить відчутна.
За словами пивовара, споживачі Bartik Вeer дуже чутливі до зміни інгредієнтів. Буває, що в технології щось пішло не так і вони відразу відчувають ці зміни та повідомляють про них. Український виробник солоду або хмелю, за словами директора з продажу Геннадія Авруцького, на жаль, не може поки що гарантувати необхідну стабільність інгредієнтів, яка впливає на якість напою, а для Bartik Вeer якість пива – в пріоритеті.
впливає на якість напою, а для Bartik Вeer якість пива – в пріоритеті.
– Насправді, з українським солодом ми почали працювати тільки через те, що розпочався карантин. Коли ввели локдаун, ми не могли продавати своє пиво, адже наш сегмент – це готельні заклади та ресторани, – розповідає власник пивоварні Bartik Beer Михайло Бартків. – Тому ми були змушені створити дешевше пиво, щоб продавати його через пивні магазини.
Для виготовлення пива Bartik Вeer на сировині не економлять. Якщо солод – то це має бути солод найвищої якості, і його ніколи не замінюють цукром чи іншими добавками.
– Що стосується дріжджів, то ми обрали компанію Fermentis, – розповідає пивовар Василь Курляк. – З дріжджами проводимо певні експерименти. Так, цього року ми почали працювати з новим штамом дріжджів LA-01, так у нашому асортименті з’явилось безалкогольне пиво. Це так званий пивний напій, який навіть рекомендують споживати спортсменам після тренування, оскільки він відновлює сили, а також містить вітаміни та різні мікроелементи. Це повністю натуральний напій, у складі якого – лише солод, хміль і дріжджі.
В основі асортименту – класика
Пивоварня Bartik Beer намагається варити класичні сорти пива, тому що більшість їхніх споживачів, за словами власника Михайла Бартківа, звикли пити саме «класику», а крафт відкривають для себе поступово:
Раніше крафтового пива майже ніхто не розумів, не знав, що це таке і як його пити. Наразі ж ситуація кардинально інша.
Першими сортами, які зварили на пивоварні Bartik Beer, були світлий лагер, пшеничне та Brown Ale. Це було в міжсезоння, коли в Буковелі майже не було туристів, отож, дегустували перші напої власник, пивовар і працівники закладу. Тому й орієнтувалися, насамперед, на власні смакові вподобання. І недарма: пиво вийшло дуже смачним!..
Порівняно з тим пивом, яке ми продавали раніше, наше виявилося набагато кращим!.. – пригадує Михайло Бартків.
Наразі в асортименті Bartik Beer стабільно присутні переважно класичні сорти – світлий лагер, темний портер на лагерних дріжджах, пшеничне в бельгійському стилі, Golden Ale, ІРА.
З чого ж складається лінійка смаків Bartik beer?
Класичний звичайний лагер. Має терпкий насичений смак і складний аромат хмелю та солоду. Процес виготовлення займає понад 30 днів. ALС: 4,5; PLATO: 12; IBU: 14.
Пшеничне пиво з додаванням цедри апельсину та коріандру, зварене в бельгійському стилі. Найбільш популярний сорт серед споживачів. ALС: 4; PLATO: 11,8; IBU: 13.
Напівтемне пиво. Зварене в англійському стилі. ALС: 5,2; PLATO: 14; IBU: 20.
Медово-горіховий ель. Має досить приємний і ніжний смак. На тонну пива додається 45 л натурального карпатського меду. Вариться за особливою технологією, яку не використовує ні одна з українських пивоварень. ALС: 2,2; PLATO: 14,5; IBU:14.
Вайцен бок. Це пшеничне світле пиво, зварене в німецькому стилі. ALС: 5,5; PLATO: 13; IBU: 20.
Мsлк стаут. Темне пиво верхового бродіння з додаванням лактози, чудово смакує з десертами.
ALС: 5,8; PLATO: 16; IBU: 25.
Яблучний сидр. Легкий і питкий літній напій. ALC: 1,5.
Безалкогольне пиво. Дуже легке та питке пиво, для створення якого використовуються безалкогольні дріжджі.
ІРА. для любителів ароматного крафтового пива з гірчинкою.
ALС: 5,2, PLATO: 14, IBU: 45.
Томатний гозе.
ALС: 4,2, PLATO: 12, IBU: 6.
Саур Крік. Пиво з додаванням великої кількості ароматної вишні.
ALС: 4, PLATO: 12, IBU: 6.
Окрім того, в асортименті пивоварні присутня також лінійка фруктово-ягідного пива, для виготовлення якого використовуються місцеві карпатські чорниця та ожина. Варили також пиво з персиком, вишнею, а також солене пиво в стилі гозе з додаванням томатів.
Усе пиво Bartik Beer нефільтроване та непастеризоване. Розливається на барі або в кеги, лінії розливу в пляшку на пивоварні немає. Однак з собою клієнти можуть взяти 1 л або 1,5 л скляні пляшки з пивом за умови попереднього замовлення. Окрім того, клієнти можуть придбати подарункові набори з 6 видами пива.
Пивовар Bartik Beer Василь Курляк не боїться експериментів. Так, минулого року він зварив кленовий статут, кленовий сироп для якого замовили в Канаді. Чекати на необхідний інгредієнт довелося близько 1,5 місяця.
– Вийшло дуже цікаве, але при цьому досить специфічне пиво. Ми його продали, але більше варити не плануємо, – розповідає власник пивоварні Михайло Бартків. – У великих кількостях варимо основні та популярні сорти пива, які реалізовуємо оптом. Це, зокрема, світле, пшеничне, IPA, Golden Ale, шоколадний портер, Brown Ale.
Пробували на пивоварні виготовляти і витримане в бочках пиво, але одного разу експеримент був вдалий, а наступного разу – ні, тому в Bartik Beer цю ідею поки що відкинули.
Реалізація пива: ресторани, власні заклади й опт
Наразі пиво Bartik Beer реалізовується в ресторанах – у власних закладах і не тільки.
– Коли ми тільки розпочали свою роботу, то продавали пиво на виніс, – розповідає власник пивоварні Михайло Бартків. – У нас і зараз можна придбати пиво «з собою», адже ми розуміємо, що не кожен хоче пити пиво в закладі, комусь краще випити його вдома за вечерею.
Під час карантину пивоварня, аби не припиняти роботу, працювала на доставку. В такий складний для ресторанного та пивного бізнесу час думки заходити зі своїм пивом у торгові мережі не виникало, оскільки для цього пиво повинне бути розлите в скляну пляшку, а необхідної лінії розливу пивоварня поки що не має.
– Працюємо в основному із ресторанними закладами, а не з магазинами. Оскільки ми обрали інший торговий сегмент, і поки не маємо бажання працювати з великими торговими мережами, – розповідає власник Bartik Beer. – Наше пиво купують гуртом в Яремчу, Вінницю та Львів. Але намагаємося працювати більш локально, оскільки в плані логістики так зручніше.
Розвиток різних торгових марок як вектор успіху бізнесу
Наразі власники пивоварні Bartik Beer розвивають одночасно дві торгові марки.
– Пивоварня в Буковелі працює з 2016 року, згодом ми відкрили ще один заклад в Івано-Франківську. А два роки тому вирішили зайнятися гуртовими продажами. Але після відкриття в Богородчанах Івано-Франківського району ще однієї пивоварні та запуску нової ТМ Brew Bear, з якою вийшли на гурт, ми почали реалізовувати пиво в закладах інших міст, – розповідає власник Михайло Бартків. – Тобто в закладах Bartik Beer продається пиво Bartik Beer, а в інших закладах – пиво Brew Bear. Це пиво, яке вариться на трьох пивоварнях, в Івано-Франківську, у Буковелі та Богородчанах. Наявність двох торгових марок дозволяє розширити число споживачів.
До слова, в селищі Богородчани розташована лише промислова пивоварня, ресторанного закладу там немає. Пивоварня обладнана великим 2-тонним варильником та і парком ЦКТ.
Про плани на майбутнє
Наразі, зізнається власник пивоварні, планувати щось дуже складно, адже через можливі локдауни ситуація змінюється дуже швидко.
– Карантин вніс певні корективи в наші плани. Загалом, у нас було декілька напрямків розвитку. Один з них – розвиток і відкриття нових власних закладів у Буковелі, Івано-Франківську та Львові, другий – створення невеликих крафтових барів, а третій – розвиток гуртової торгівлі пивом, адже ми бачили в цьому значний потенціал, – розповідає Михайло Бартків. – Однозначно, ми в будь-якому випадку будемо розвивати власні заклади та збільшуватимемо їх кількість. Приміром, цього року відкриваємо в Буковелі додатковий зал, наступного року добудуємо літні майданчики й облаштуємо територію ззовні. Тут же, в одному із залів, ми плануємо облаштувати продаж пива кегами.
За словами власника, на пивоварні Bartik Beer ніколи не гналися за бездоганною технологією виготовлення пива, а завжди залишали за собою право на… помилку і на оригінальність. І так буде й надалі.
– Щодо асортименту пива, то ми завжди майже інтуїтивно вибирали сорти, які будемо варити. Приміром, наші лагер і портер – оригінальні, в них залишився смак першого звареного нами пива. З роками ми зрозуміли, що можемо змінити дріжджі, воду, додати їй жорсткості чи м’якості, але все ж вирішили нічого не змінювати, – зазначає Михайло Бартків. – Маємо певні смакові традиції і дотримуємося їх. Що важливо, для виготовлення пива ми використовуємо тільки карпатську гірську воду, яка набагато краща за ту, що проходить підготовку, покращення та мінералізацію. Завдяки цьому ми зберігаємо свою неповторність.
050 718 9560
Ще більше статтей читайте у свіжому випуску журналу Beer. Technologies&Innovations № 21-22
Придбати журнал, можна перейшовши за посиланням!