Крафтові пивоварні просять скасувати акциз і ліцензію через збитки від карантину!
29 Квітня 2020
Про це написали засновник львівського “Театру пива “Правда” Юрій Заставний та директор Гуцульської крафтової броварні “Ципа” Олександр Шаталов на своїх сторінках у Facebook.
– У наших планах до карантину рівно через тиждень ми повинні були б відкрити урочисто новий завод “Ципа” в Квасах. Це були б нові робочі місця і новий потужний імпульс у розвиток села. Але так не станеться. Зараз ми змушені думати не про розвиток, а думати про виживання, – підкреслює Олександр Шаталов.
За його даними, продажі пива скорочені на 90%, і з такими проблемами зіткнулися понад 130 крафтових пивоварень в країні. Однак навіть в цих умовах “Ципа” виплатила понад 100 000 гривень до бюджетів різних рівнів. І з урахуванням наявності кредитів, туманних перспектив виходу з карантину і відправлених у відпустки за свій рахунок людей, запропонував формулу підтримки малих пивоварів України. В першу чергу, це скасування акцизу і плати за ліцензію на виробництво пива до кінця року.
– Малі пивовари переважно спілкуються у своєму колі. Це приводить до хибного сприйняття реальності – починає здаватись, що всі вже живуть у світі хорошого пива. А виходиш з цього кола – і бачиш, що в Україні загалом домінує сприйняття пива як вульгарного плебейського напою, – відзначає Юрій Заставний. – Це при тому, що ми є зернова країна і пиво – це основний легкий ферментований напій там, де росте ячмінь, пшениця і хміль. І при тому, що вже пару десятків років у світі постала зовсім інша культура виробництва і споживання пива. Крім однотипних євролагерів від гігантських компаній, на полицях стоять креативні сорти з місцевою і сезонною сировиною, пиво з довгою витримкою в бочках, суміші стилей і так далі. У нас, в найбільшій країні Європи, що є повністю в її межах, є така географічна і відтак ботанічна різноманітність, що можна при бажанні щодня варити пиво з новою спецією, фруктом, овочем чи їх комбінацією.
Незважаючи на те, що виробництво якіснішого і тому дорожчого пива в другій офіційно найбіднішій країні Європи – не дуже вдячна справа, і ще менш вдячний бізнес, десятки малих місцевих пивоварень з ентузіазмом варять пиво, шукають себе в технологіях і просуванню і з гордістю демонструють свої продукти на фестивалях крафтового пива, які за останні 5 років почали збирати 10-15 тисяч людей за вихідні. Зараз все це під загрозою.
Які кроки потрібно зробити, щоб врятувати українське ремісниче пивоваріння:
- Скасувати оптову ліцензію для тих, в кого є ліцензія на виробництво пива. 500 000 гривень платити просто за право продавати й фактично існувати, в нинішній ситуації просто неможливо. Цей пороговий об’єм є у сотні раз меншим, ніж потужність топ-3 виробників пива в Україні.
- Надати канікули для малих пивоварів з оплати акцизу на виробництво. Це стане реальною допомогою для кожної конкретної пивоварні. І це підтримка без корупції та погоджень з чиновниками. Це дозволить не тільки зберегти робочі місця, але створити нові, адже багато малих пивоварень перебували на етапі розвитку і розширення. Дана міра дозволить їм не згорнути ці програми інвестування і створити робочі місця на виробництві.
Цю пропозицію пивовари передали депутатам ВР України, вони сподіваються на підтримку. Мале пивоваріння потребує трохи кисню. Якщо не дати його зараз, розвиток крафтового, креативного, локального пивоваріння відкладеться в часі на роки, впевнені пивовари.
Публікація Олександра Шаталова
Публікація Юрія Заставного