Олександр Шаталов, член ради директорів Асоціації «Незалежні броварні України»: виробники пива, вина, сидрів не повинні платити за право продавати власну продукцію
18 Червня 2020
Проблеми, які хвилюють крафтовиків сьогодні можна поділити на дві групи: перша – наслідки коронакризи.
Малі пивоварні під час карантину постраждали найбільше, оскільки, здебільшого, вони постачають власну продукцію в ресторани, бари, паби, які в зв’язку з пандемією позакривали. Їх збут скоротився приблизно на 90%, – розповідає Олександр Шаталов.
Друга стосується підтримки малих броварень та детінізації цього сектору економіки.
Ми, активно інтегруючись в європейський простір у питаннях торгівлі, комунікації, туризму, повинні мати такі ж умови, як і європейські малі виробники пива. У ЄС держава навпаки підтримує малих виробників, як і в цілому малий бізнес. У 1992 р. прийняли Директиви, згідно яких, «Незалежний малий пивоварний завод» визначається як броварня, що виробляє менше 200 тис. гектолітрів на рік, має ліцензію на виробництво пива, та є юридично і економічно незалежною від великих виробників пива. В Україні законодавці,де-юре визначили статус малої пивоварні – 300 тисяч літрів, що в 66 разів менше за прийняти норму в Європі. Зокрема, під такі критерії підпадає близько 150 броварень, які разом виробляють лише 2% від загального виробництва пива в Україні, – коментує Олександр.
Бізнес-асоціація «Незалежні броварні України» пропонує синхронізувати українське законодавство із законодавством країн-сусідок Чехії, Польщі, Словаччини та ін.
Крім того, що ми не маємо доступу до програм лояльності з боку держави, не можемо взяти дешевих кредитів (наприклад, під 2%), то ще й сплачуємо великі податки, – додає член ради директорів Асоціації «Незалежні броварні України».
Нині члени асоціації «Незалежні броварні України» активно комунікують з депутатами органів державної влади, Кабінетом міністрів України щодо скасування ліцензії на оптову торгівлю для виробників, які мають ліцензії на виробництва пива в Україні.
Потрібно скасувати ліцензію на оптову торгівлю для виробників пива, аналогів якої немає ніде в світі. Виходить так, коли у тебе є ліцензія на виробництво пива, відповідно ти маєш право на продаж продукції. Не потрібно порівнювати нас з оптовиками (дистриб’юторами). Якщо держава хоче, аби оптовики (дистриб’ютори) платили за ліцензію, то виробники вина, пива, сидру не мають плати за право продавати. Спочатку ця ліцензія коштувала пів мільйона гривень, а коли стало зрозуміло, що 80 % пивоварень не здатні заплатити таку суму, то законодавці вирішили зробити ліцензію для малих виробників 30 тисяч гривень (для тих, хто виготовляє до 300 тисяч літрів на рік). Вони штучно зупиняють розвиток малих пивоварів, наприклад, ти виготовляєш не 300, а 350 тисяч літрів, то вже повинен заплатити пів мільйона. Ми проти такої позиції і виступаємо з ініціативою, що потрібно поступово налаштовувати цей процес, – резюмує Олександр.
Також асоціація пропонує визначення у Податковому кодексі України пільги на сплату акцизу на виробництво пива для об’єму до 20 тис. гектолітрів на рівні 0 грн за виробництво 1 л пива.
Що це? Пряма чесна дотація кожному виробнику, залежно від обсягів виробництва. Для чого потрібно ставити ці гроші на малі підприємства, для того, щоб там зберегли робочі місця. Створення одного робочого місця на таких виробництвах коштує близько 1 млн. грн. Ці робочі місця створюють високу додану вартість, відповідно розширюють податкову базу населених пунктів у яких вони працюють. Часто такі броварні є туристичними об’єктами та важливими символами місцевої гастрономічної ідентичності. Крім цього, одне робоче місце на такій броварні створює у суміжних галузях до 5 робочих місць (це виробники солоду, хмелю, пивні магазини, невеличкі ресторанчики і т.д.) – коментує Олександр Шаталов.
На думку членів Асоціації «Незалежні броварні України», за умови реалізації зазначених ініціатив бюджет України отримує додаткові надходження від збільшення та детінізації виробництва пива на малих броварнях за рахунок податків на прибуток та на додану вартість. Також це сприятиме збільшенню кількості високоякісних, високотехнологічних робочих місць в Україні. Створення рівних умов з малими виробниками пива європейських країн дозволить у перспективі посилити експортні позиції Українських виробників пива.
Подивитись повну версію інтерв’ю можна на Youtube-каналі Beer
Technologies.
Нагадуємо, нещодавно Асоціація «Незалежні броварні України» обговорила ліцензування оптової торгівлі із Заступником Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Інформаційну підтримку «Незалежним броварням України» на постійній основі надаватиме медіа-група «Технології та Інновації»: професійний журнал і сайт beertechdrinks.com, відео-канал Beer Technologies journal, сторінки і групи в соцмережах.
Передплачуйте журнал Beer. Technologies and Innovations і долучайтеся до спільноти українських пивоварів!