Переможець #TopBeerStartUp Євген Вальчук розповів свою історію пивоваріння і розкрив секрет Milk Red IPA
03 Грудня 2018
Конкурс українських пивоварів #TopBeerStartUp від Insider Craft Hubрозпочався 23 липня. Учасникам треба було заповнити анкету та описати свій рецепт пива. Основними критеріями успіху пивоварів-початківців були творчість та унікальність ідеї. У фіналі вони мали зварити своє пиво на потужностях першого заводу компанії «Перша приватна броварня» у Львові.
– Насправді, я не вірив у перемогу, – зізнається Євген. – Навіть при виході у фінал. Коли побачив повідомлення на сторінці Insider Craft Hub, спершу емоцій не було ніяких. Не розумів, що і як це має бути. Я раніше не перемагав у будь-яких змаганнях, тому не знав, як реагувати.
За результатами конкурсу, Insider Craft Hub уклав договір з Євгеном Вальчуком на одну варку пива в обсязі 180 гектолітрів (18 тисяч літрів). Процес здійснюватиметься на промисловому обладнанні компанії під контролем технологів, але з чітким дотриманням авторського рецепту. За попередніми планами, ексклюзивне пиво надійде до полиць магазинів у березні 2019 року під лінійкою Insider. На етикетках зазначать автора – Євгена Вальчука.
– Якщо перша партія успішно реалізується, тоді укладемо договори на повторний випуск пива за моєю рецептурою. Можливо, дійдемо до нових ідей рецептів та будемо співпрацювати далі.
А починалося все з того, що Євген Вальчук подав на конкурс рецептуру під назвою Milk Red IPA. Це пиво червонуватого кольору з використанням в технології молочного цукру – лактози, яка додає напою щільність. Традиційно стиль IPA (Indian Pale Ale) вважається сухим та гірким. Red IPA вирізняється використанням декількох різновидів солоду для створення кольору.
– Milk Red IPA ми варили один раз в рамках «Барської броварні» наприкінці минулого року, – ділиться спогадами переможець. – На завершення сезону у нас залишається трохи інгредієнтів, з яких ми експериментуємо, пробуємо зробити щось з того, що є. Тоді у нас залишилась лактоза після варки Milk Stout, були солоди, з яких можна зварити Red IPA, і був австралійський хміль Galaxy. Це все ми поєднали, і результат нас сильно здивував. Використання лактози давало пиву аромат полуниці у вершках. Тоді, взимку, воно нам дуже сподобалось. І коли з’явилось оголошення про конкурс #TopBeerStartUp, одразу згадався сорт Milk Red IPA».
Екскурс в історію. Євген зацікавився пивоварінням, коли в Україні запрацювали крафтові броварні, і на полицях магазинів з’явилось авторське пиво. Багато дізнавався в інтернеті, але для відкриття власної справи не вистачало досвіду.
– З’явилась ідея, що непогано б у такому маленькому місті мати маленьку пивоварню. Не як основний бізнес, а хобі, яке, принаймні, окуповує саме себе, – згадує Вальчук. – Почав їздити на курси, спілкуватись з діючими пивоварами, які працюють на невеликому обладнанні. І в червні 2016 року зварив перше домашнє пиво під назвою «Барська броварня».
Підготовчий етап зайняв, приблизно, півроку. Цей час барчанин знайомився з теорією пивоваріння, підбирав обладнання та облаштовував місце для варки. Намагався повністю забезпечити усі необхідні технологічні умови. Як зазначає Євген, можна варити домашнє пиво і в кухні на газовій плиті в багатоповерховій будівлі. Але в таких умовах забезпечити якість продукції неможливо.
Крім Євгена Вальчука, до створення домашньої пивоварні долучились його друзі Олег та Василь. На сьогодні основний обсяг роботи по варці виконує Євген, а друзі допомагають у поширенні ідеї броварні.
У 2017 році Євген став випускником першої Школи пивовара BeerCraft. Навчання допомогло чоловіку систематизувати усі свої знання з пивоваріння. Починаючи від правильної технології варки пива на всіх етапах і завершуючи створенням та просуванням пивного бренду. Випускники мали можливість попрацювати на повністю автоматизованій лінії компанії BeerCraft. Для барчанина це був перший досвід роботи на великому обладнанні.
Сьогодні про «Барську броварню» можна дізнатись і на тематичних фестивалях. Один із таких – Craft Beer & Vinyl – відбувався 28-30 листопада 2018 року у Львові. Пивний бренд з Бара презентував там дев’ять сортів, зварених спеціально під фестиваль.
Євген Вальчук зазначає, що пошук та придбання необхідного обладнання не є великою проблемою. Базовий бюджет починається з 15 тисяч гривень. Набагато важливішими є необхідні знання та практика варіння пива. Створення пива в домашніх умовах для власного споживання по вартості приблизно таке ж, як і закупівля крафтового пива в магазинах.
За три роки під назвою «Барська броварня» відбулась 151 варка пива. Кожного разу це був унікальний продукт. Навіть коли повторювались сорти, у рецептурі використовувались дещо інші інгредієнти та їх пропорції, які давали новий результат.
У перспективі Євген мріє побудувати справжню пивоварню. Для цього потрібні значні ресурси, тому сьогодні ведуться пошуки інвесторів. Декілька перемовин, які проводились раніше, поки не дали результату. Перемога у конкурсі від Insider Craft Hub має стати одним з аргументів на користь барчанина в спілкуванні з потенційними інвесторами.
– У планах на наступний сезон – зайнятись контрактним пивоварінням. Наприклад, у Харкові відкрився пивоварний хаб. Вони надають усю документацію, ліцензію, свої потужності на контрактній основі. І ми під брендом «Барської броварні» можемо зварити набагато більші партії, не тільки в пляшках, але й в кегах, – розповідає Євген. – Водночас продовжимо експериментувати на домашньому обладнанні.
Фото: БарNews.Сity