Пиво, що зігріває: різдвяні сорти для гурманів

04 Січня 2020

Пиво взимку
Без пива Різдво не обходиться у багатьох країнах. Взимку такий напій не охолоджує, а навпаки – зігріває. Різдвяне пиво є трохи міцнішим, більш пряним, а також туди додають різноманітні спеції. Традиція варити різдвяні та зимові сорти пива налічує не одне століття. Зокрема, в історії можна віднайти згадки, як знаменита німецька черниця XII століття Хільдегарда Бінгенська рекомендувала споживати пиво особливо взимку. Адже воно, на її переконання, може зцілити від багатьох хвороб.

Спеціальне пиво взимку варили й вікінги. У Норвегії це було насичене солодове пиво з додаванням ялівцевих ягід і місцевого хмелю. Таким пивом скандинавські воїни передусім відзначали свято Юл (зимове сонцестояння), яке вважають попередником багатьох сучасних святкових традицій. Скандинави стали й родоначальниками традиції варіння різдвяного пива у США. Зокрема, у XVII столітті шведські поселенці, що мешкали в Делавері, почали варити в зимовий період особливе пиво.

Зазвичай різдвяне пиво є темним і щільним. Проте не слід забувати й про світлі сорти. Адже першим пивом, яке позиціонували як різдвяне, був саме лагер. Сьогодні таке пиво користується неабиякою популярністю, зокрема, у Бельгії та США. Зігріває та дарує святковий настрій воно не менше, аніж традиційні зимові елі.

пить пиво зимой, пиво взимку, зимове пиво

Британський вінтер-вормер

Раніше традиційним зимовим пивом у Британії вважали знамениті бьортонські елі, чия назва походить від англійського містечка Бьортон-апон-Тренте. Проте з часом цей стиль пива у Британії підзабули. Сьогодні ж на Туманному Альбіоні до Різдва варять так звані вінтер-вормери, що перекладається як пиво, що зігріває взимку. Зазвичай таке пиво є темним – від бурштинового до коричневого кольору, досить міцним – 5–8% та солодовим. Має виражений карамельний або тостовий солодовий смак. Водночас відзначається солодкавістю та вираженою присутністю алкоголю у смаку. Хміль здебільшого є м’якшим, натомість прянощів в англійських варіантах, як правило, немає.

Американський різдвяний ель

У США різдвяне пиво вирізняється неймовірною кількістю спецій. Використовують тут зазвичай найрізноманітніші прянощі: від звичайних кориці, мускатного горіха та імбиру до лакриці, перцю, гвоздики та навіть ялинкових гілочок. Також часто додають інші зброджуванні цукри: патоку, мед, карамельний цукор, кленовий сироп.

Американські різдвяні сорти пиво є вельми міцними, а за рецептурою майже всі – солодові. Щоправда, є і сухі (міцністю до 5 градусів) і сиропно-солодкі (удвічі міцніші). Крім того, деякі сорти варять з американського хмелю, аромат якого можна описати як чорносмородиновий, колючий або хвойний.

Бельгійський різдвяний ель

Багато хто вважає, що традиція різдвяного пива прийшла саме з Бельгії. Як правило, у назвах бельгійських зимових сортів пива можна побачити слова Noël (Різдво) або Hiver (Зима). В таке пиво, аби надати святкової забарвленості, бельгійці іноді додають спеції, але менше, аніж в американському варіанті, також використовуються апельсини.

Бельгійське різдвяне пиво має виражені солодовість, карамельність, хлібність і фруктові ефіри. Кажуть, що таке пиво варто пити, повільно потягуючи, холодними вітряними вечорами в різдвяну пору біля каміна.

Німецьке Weihnachtsbier

Таке пиво є сезонним і варять його лише на різдвяні свята. Відповідно до закону про чистоту пива, який ухвалили ще в 1516 році, у виробництві слід використовувати лише три інгредієнти – солод, воду та хміль. Як і в інших країнах, німецьке різдвяне пиво п’ють передусім, аби зігрітися. Тому виробники його щедро приправляють різноманітними прянощами. На колір таке пиво – найчастіше червоне, але буває і бурштиновим і горіховим.

Ящиками з різдвяним пивом німці запасаються на всі свята. П’ють такий напій лише по-традиційному – з кухолів. Тому, якщо ви питимете з пляшки, вас, м’яко кажучи, не зрозуміють. А якість святкового пива перевіряють так: розливають напій на дубову лаву та сідають на неї в шкіряних штанях. Якщо, встаючи, вони прилипнуть і навіть лаву за собою піднімуть – отже, пиво вдалося на славу.

Чеське різдвяне пиво

У Чехії на Різдво прийнято варити міцні сорти пива «з родзинкою». До прикладу, місцеві пивовари експериментують і, використовуючи середньовічні рецепти, створюють особливий передріздвяний лагер з медом. Або ж, змішуючи чеський солод і хміль з Орегону та додаючи каліфорнійські дріжджі, варять цитрусове пиво з лимонним смаком. Особливою популярністю у Чехії користується 14-градусний напій з чотирьох видів карамельного солоду. Цінність такого різдвяного пива полягає ще й у тому, що воно непогано зігріває. Аби перевірити якість такого пива, чехи кладуть на пінну шапку дрібну монетку, і вона не повинна впасти на дно кухля.

Ще однією цікавинкою різдвяної Чехії є те, що тут можна отримати Пивний паспорт і пройтися з ним різними пивничками та пабами. А після дегустації сторінки такого документу зарясніють штампами шанувальника різдвяного пива.

Скандинавське пивне хюгге

У кожній скандинавській країні різдвяне пиво варять по-своєму. Так, у Фінляндії вирощують багато жита, тому різдвяне пиво тут традиційно є житнім. А у Норвегії в напій разом із хмелем додають ялівцеві ягоди. Зауважимо, що такий специфічний смак скандинавського різдвяного напою користується популярністю й у багатьох інших країнах.

До святкового пива прийнято подавати традиційні страви зі свинини, а також розсип ванільного печива та кекси з родзинками, кардамоном і цукатами. У Данії поєднують споживання різдвяного напою з грою в більярд. Шведи, зі свого боку, збираються галасливими компаніями та співають “дорослі” завзяті застільні пісні.

Польське Piwogrzane

Під час зимових свят у Польщі пиво підігрівають на вогні і подають з гвоздикою та корицею, підсолоджуючи медом. Також у цій країні користуються популярністю й інші особливі різдвяні сорти пива – обов’язково з багатим смаком спецій, деревними нотками, карамельним або навіть горіховим відтінком. Головна умова – відсутність в смаку ноток алкоголю.

Крім того, у Польщі існує традиція додавати пиву різноманітні екстраординарні смаки. Зокрема, поляки полюбляють розбавляти напій соком чорної смородини та пити через соломинку. Також під Різдво тут можна спробувати пиво з вишнею та бананом, пиво копчене та кольорове з сиропом.

Готують на пиві у Польщі й різноманітні смаколики. Зокрема, пивний суп, кнедлики в пиві, пивну рульку та навіть пампухи на пивному тісті.

Зауважимо, що пиво у Польщі прийнято розпивати на центральних площах великих міст. А у Гданську міські застілля навіть відкривають з боєм так званого пивного дзвону.

Українське різдвяне пиво

Ще у давні часи в Україні варили особливе різдвяне пиво, а за Незалежності ці традиції відновили. Сьогодні в Україні сезонні новинки варять як великі пивоварні компанії, так і маленькі крафтові заводики. Пропонують вони пиво більш міцне, карамельно-пряне, хмільне, часто з ароматним букетом прянощів і спецій.