Екскурс в історію: емблема пивоварів

26 Травня 2021

Емблема пивоварів
Знаменита шестикутна зірка, яку прийнято вважати Зіркою Давида,- фігура, яка має більш давнє походження. Її зображення зустрічається в шумерській, вавілонській єгипетській, індійській, кельтськйі та слов’янській культурах. Протягом століть гексаграма була містичним символом, амулетом, оберегом від демонів, захистом від пожежі і … ЕМБЛЕМОЮ ПИВОВАРІВ!  Про це ідеться в дописі МузеюПива&Sамогона.
У XIII столітті шестикутна зірка стає символом пивоваріння та отримує назву Brauerstern («Зірка пивовара») або Zoigl («Цойгль», «Знак пивовара»). У ті часи пивовари і власники пивних закладів у Німеччині, вирізали цей знак з дерева і використовували його як вивіску для своїх закладів. У центр зірки часто поміщали кухоль або ялинові гілки, іноді сама зірка ставала центром композиції, її поміщали в вінок, сплетений з колосків ячменю і хмелю.
Безумовно, пивовари надавали знаку велике значення. Один з трикутників емблеми (спрямований вгору) уособлював вогонь, повітря і кипіння, завдяки яким здійснювався процес пивоваріння. Другий (звернений конусом вниз) – символізував воду, землю (що дає солод і хміль), а також «цойг» (zeug – з німецького «матерія», «речовина», цей «елемент» багато пивних історики трактують як дріжджі).

Для того, щоб отримати чудове пиво, усі елементи повинні перебувати в гармонії один з одним. Використовуючи шестикутну зірку, пивовар гарантував чистоту свого пива, заявляв, що не використовує добавок, заборонених законом про чистоту Das Reinheitsgebot, затвердженим в Баварії в 1516 році.
Шестикутна емблема досить швидко поширилася по Європі, отримавши більш широке значення – стала символом гільдій пивоварів і солодовників, а також «гербом» гостинності таверн або пабів, що продають пиво місцевих броварень.

Перша згадка використання шестикутної зірки як іудейського символу ставиться до 1354 року. Тоді на червоному полотні розмістили древній символ, який отримав назву «Щит Давида». Національним символом шестикутна зірка стала лише в XVIII-XIX століттях. І тільки 28 жовтня 1948 роки після створення Держави Ізраїль Зірка Давида з’явилася на прапорі країни.