Марко Черветті про те, як правильно пити пиво та п’ятірку цікавих крафтових українських пивоварень
14 Вересня 2020
Пиво люблять усі, а з розвитком в Україні крафтового пивоваріння цей напій набув ще більшої респектабельності! Якщо розливати пиво правильно, буде смачніше, естетичніше, просто повірте мені на слово! Серед друзів я вже маю титул дегустатора пива (але дегустую лише те, що зварене в Україні за всіма крафтовими традиціями).
Як більшість із нас розливає пиво? Ми відкупорюємо пляшку, беремо бокал, нахиляємо його трошки, і обережно по стіночці зливаємо в нього пиво. Чому так робити не треба: у пиві в такому випадку залишається чимало газу, який потім бродить у вас в шлунку, вам зле, з’являється печія, і, головне, ви не здатні більше нічого випити, адже шлунок наче заповнений!
А як правильно? Остудіть бокал. Можна тримати його в морозильнику, а я обполіскую бокал крижаною водою — таким чином ми не тільки охолоджуємо його, а й змиваємо пил. Потім просто налийте пиво в бокал — буде багато піни, і це добрий знак. По-перше, піна демонструє якість пива, якщо піна довго не зникає — це означає, що бродіння пива було натуральним, правильним, без додавання домішок. А якщо піна моментально тане — це означає, що домішок багато.
По-друге, піна зберігає, наче під килимком, аромат пива. Тож поважайте піну, не усувайте її. Зачекайте, допоки піна трішки «сяде» — і долийте пива вдруге. І знову зачекайте. Долийте пиво втретє. Піни має бути мінімум на два пальці заввишки. Пиво можна пити! Смакуйте!
Крафтових пивоварень в Україні дуже багато, але я часто-густо з подивом дізнаюся, що багато людей знає здебільшого театр пива Правда чи Varvar. Тому пропоную наступного разу придивитися на полиці супермаркету та скуштувати щось новеньке для себе.
Під час знайомства із «крафтовиками» я люблю дізнаватися щось цікаве. Наприклад, як локальний виробник MOVA Brewing Co так радить зберігати пиво:
- Не всі сорти пива однакові, тому знай, що ти п’єш: чим більше хмелю, тим швидше споживай!
- Якщо не плануєш витримувати сорт, пий пиво протягом трьох місяців з дати розливу.
- Протягом цього строку зберігай пиво в холодильнику.
- Якщо в ньому немає місця, то бодай у темній прохолодній шафі!
- Зберігай пиво вертикально: менше контакту з повітрям = менше окислення пива.
Отже, мої п’ять крафтових пивних відкриттів:
UNDERWOOD BREWERY
Спробуйте відкоркувати Milky Mango від Underwood Brewery, щоб ще краще ознайомитися із цим виробником. Underwood Brewery — київська незалежна крафтова броварня, заснована у 2017 році командою ентузіастів, яких об’єднала любов до класного пива. Перший експеримент пивоваріння, до речі, відбувся у 2015 році — в 7-літровій каструлі, але датою народження броварні вважають 10 жовтня 2017 року. Цього дня відбувся дебют Underwood Brewery на одному з українських крафтових фестивалів. Дослівний переклад слова «underwood» з англійської — «підлісок». Спочатку була інша робоча назва, під яку навіть була створена айдентика. Але до цього імені ніхто не міг звикнути, воно не приживалося… У певний момент з’явилася людина (не з команди), яка озвучила ідею назви Underwood. Виявилося, що асоціацій дуже багато. Наприклад, Underwood Brewery розташована неподалік лісу: дорога веде до воріт пивоварні, а відразу за будинком починається сосновий ліс. Прізвище засновника Євген Підлісний, що теж натякає на близькість з лісом.
На етапі становлення Underwood Brewery музою для них була Америка: вони робили різні варіації IPA, шукали себе в цьому стилі. Зараз вітер дме в бік Бельгії, і практично одностайно були прийняті в роботу три сезони, один з яких постійний, а два — змінюють один одного, плюс з’явився Blond Ale. Перша сортова лінійка Underwood мала чотири сорти — сезону з травами, імперського стаута, німецького Хеллес і IPA. Сьогодні з тієї лінійки залишився тільки стаут. Це єдиний сорт, який не змінився з часів домашньої каструлі. Наразі лінійка має декілька регулярних сортів, серед яких столичній публіці до вподоби Kyiv Lager — пиво на кожен день. Від самого початку Underwood Brewery працювали та продовжують працювати з імпортними інгредієнтами, використовуючи солод Weyermann, американський хміль Yakima Hops, гранули європейських виробників, ситуативно застосовують новозеландський та австралійський хміль і новозеландські дріжджі. Текст дійсно краще читається під пляшку Milky Mango!
SHO BREWERY
Sho Brewery — це ще один потужний приклад того, як пристрасне захоплення пивом може підштовхнути до запуску власного бізнесу. Sho Brewery з 2017 року відома в Україні як контрактна пивоварня. Засновники бренду — Дмитро Волощенко та Олексій Губський втілювали свої крафтові ідеї на потужностях інших пивзаводів. Основними сортами Sho Brewery є «Вівсянка» — світлий легкий ель з додаванням вівсяних пластівців, Session APA «American blondie», «Just APA» і стаут. Також пивовари продовжують свої експерименти та розвивають кислі сорти, що і є фішкою броварні. Завдяки якісному продукту та фанатизму вдалося так швидко вирости з контрактного пивоваріння до власної броварні. Хлопці готують крафтове пиво різних сортів не лише для Миколаєва, а й для інших партнерських мереж по всій Україні.
Sho Brewery — це ще один привід для гордості. Тому в мене для вас є чудова пропозиція — поїхати на вікенд до Миколаєва і влаштувати собі пивні вихідні!
NEW CRAFT STORY
І обов’язково зверніть увагу на New Craft Story Віктора Ващука. Він невпинний експериментатор і геніальний BEERMaster, який постійно перебуває в пошуку нових смаків. Завдяки його таланту крафтове пиво ALTBIER завоювало 6 медалей і Гран-прі на Міжнародному дегустаційному конкурсі EAST EUROPEAN BEER AWARD у 2019 році. Це максимальна кількість нагород, яка дісталась одній пивоварні! Серед пінних переможців: X-cityPils, Paradise, ZhitCo, Amigo IPA, Apache і чудовий MoooStout.
У 2019 році АльтБір Ресторан-пивоварня AltBier на Героїв праці у Харкові очолив Віктор Ващук — пивовар з 20-річним досвідом. Він відразу ж презентував нові сорти крафтового пінного, які відкрили серію ALTBIER NEW CRAFT STORY.
Частенько Віктор Ващук презентує нові сорти пінного і регулярно проводить душевні зустрічі «Слово Пивовару — New Craft Story», де розповідає про тонкощі пивоваріння та любов до крафтового пива. Презентацію нового хмільного напою New Craft Story завжди перетворює на масштабне шоу. А це для того, щоб поціновувачі пива першими куштували ексклюзивні сорти та одночасно отримували задоволення! Тому пропоную не зволікати, а вже нарешті почати отримувати задоволення!!!
MOVA BREWING CO.
Локальний виробник MOVA brewing co. заснований у 2017 році (м. Дніпро) однодумцями, які пішли в школу пивоварів, організовану їхніми друзями та колегами по цеху — пивоварнею Varvar. Українські фанати пивної культури, вивчивши сотні методик і перепробувавши літри хмільного напою з усіх куточків світу, створили безкомпромісне пиво. Це компанія, яка не просто варить пиво, а й розвиває та просуває культуру крафту в Україні та за її межами. Німецький солод, американський хміль, спеціальні раси дріжджів — це MOVA спілкування з крафтовим пивом. Дотримання традиційних рецептур та сміливі експерименти відкривають сильні сторони кожного з напрямків пивоваріння. Першим професійним обладнанням, на якому варили пиво, був 2-тонний варильний порядок компанії ZIP на Лісопилці (Varvar). Stout V від MOVA отримав бронзу на Barcelona Beer Challenge у 2020 році в категорії Dark British Beer. Це маленький крок для спільноти пивоварів та велетенський стрибок для пива Дніпра!
Якщо ви лише починаєте поринати в культуру споживання крафтового пива, то Гільдін Боріс (засновник броварні MOVA) рекомендує не квапитися. Він наголошує, що варто спробувати в цьому житті все, пройтися всіма стилями, країнами, традиціями. Не варто боятися чогось незнайомого, адже будь-який стиль або сорт пива може стати вашим фаворитом. Для тих, хто цікавиться процесами виготовлення пива, та всім, що пов’язано із пивоварінням, команда MOVA проводить лекції та talk-зустрічі. MOVні локації в Києві: Біртайм, VeloBeer. shop, Old Bricks, Craft Beer Shop, Кекс. Ну і звісно, рекомендую ближче ознайомитись зі смаком цього Величного пива. Під час карантину (і не тільки) моїм улюбленцем став Hercules (перший з лінійки портерів). Складний аромат з відтінками торфу та багаття, а ще сухий тягучий смак з переважними димними нотами. Пляшка цього портеру зображена вище. Тож лагер, стаут, портер чи ель — вибір тільки за вами! І не припинятиму повторювати, що тільки методом дегустацій можна знайти «саме те» пиво!
ДІДЬКО
Взагалі я обожнюю історію народження ідеї цього пива Дідько. Бо коли є бажання, то пиво можна зварити навіть у… каструльці для борщу! Так-так, ви все правильно прочитали. Незабаром цей перший крок переріс у щось Величне! Kiss My Hops, Шишки, The King, AdeQuad, Travmato, Горіло Палало, ZHYVE… — щось зухвале і хмільне, але точно те, що варто скуштувати. Дідько — київська контрактна крафтова пивоварня. Міфічна, казкова і дуже цікава. За словами Євгенія Біліченка (Дідько) броварню назвали так тому, щоб, по-перше, можна було законно матюкатися, а по-друге, коли вас посилають «до дідька», ви знали, що можна все-таки прийти до «Дідька», скуштувати смачне пиво, і поміркувати над своєю поведінкою! Перший експеримент пивоваріння Євгенія здійснено у 2-літровій каструльці, в якій у нього вдома зазвичай вариться борщ. Вийшло аж 2 пляшки темного! І це було пиво! Він взяв воду, солод, хміль, дріжджі та в певній послідовності все це поєднав. Ось вам і пиво в домашніх умовах! Особливість «Дідько» — у неповторюваності сортів. Більшість рецептів — це унікальні та разові варки. Пивовари «Дідько» справжні експериментатори. Цікаві поєднання складників (наприклад манго та персика) дають їм можливість відкривати нові сорти крафтового пива. А це означає одне — без дегустації та пошуку свого пива не обійтись. Ну і наостанок, вас точно не залишить без уваги етикетка, адже хто-хто, а «Дідько» точно знає, як вас зачепити і залучити!