Пахаренко і партнери: знищення контрафакту на Одеській митниці за новими правилами
10 Липня 2020
Це перший випадок такого знищення, після набуття чинності 30 червня 2020 року двох наказів Міністерства фінансів України № 281 та № 282 від 09.06.2020, спрямованих на протидію переміщенню через митний кордон України товарів, які підозрюються у порушенні прав інтелектуальної власності, відповідно до прийнятих 14 листопада 2019 року змін до МКУ.
Контрафактні товари — це товари, які порушують права інтелектуальної власності та не відповідають встановленим вимогам якості, бо ніхто не контролює технологію їх виготовлення та транспортування, — наголосив партнер ППФ «Пахаренко і партнери», директор Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством, адвокат Олександр Пахаренко.
Ризики від контрафактної продукції не завжди очевидні для споживачів, але наслідки для здоров’я, безпеки та екології можуть бути дуже серйозними або навіть небезпечними для життя. Саме тому для правовласників важливо, щоб підроблені товари були знищені і не потрапили у вільний обіг на ринку України.
На державному рівні підробки:
- шкодять економіці України, бюджет якої щорічно недоотримує мільярди гривень потенційних податкових надходжень;
- знижують прямі інвестиції через втрату країною інвестиційної привабливості;
- сприяють зростанню корупції та злочинності;
- знищують чесну конкуренцію на ринку;
- призводять до зменшення кількості робочих місць та відтоку за кордон професійних кадрів; завдають шкоди довкіллю та здоров’ю українців.
Однак головна небезпека для держави та суспільства — це взаємозв’язок між злочинами щодо прав інтелектуальної власності та іншими тяжкими злочинами. Підробки є другим за величиною джерелом доходів злочинних угруповань у всьому світі після торгівлі зброєю, наркотиками і людьми, а доходи від торгівлі ними підтримують діяльність організованих злочинних угруповань, «спонсорують» фармацевтичну злочинність, торгівлю наркотиками, незаконне зберігання зброї, примусову працю та корупцію.
Саме тому дотримання прав інтелектуальної власності — це зобов’язання держави Україна, закріплене в нормах Угоди про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС) та Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Після Закону «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України» прийняття цих наказів стало наступним кроком у подальшій імплементації положень Регламентів ЄС, що здійснюються в рамках виконання зобов’язань за Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.
Наказ № 281 запроваджує єдиний підхід та порядок застосування митними органами заходів до товарів, що підозрюються у порушенні прав інтелектуальної власності, а також стандартизовані форми взаємодії з правовласниками та декларантами.
Наказом № 282 вдосконалено порядок реєстрації прав інтелектуальної власності у митному реєстрі, запроваджено форми заяв, які використовуються у країнах ЄС, а також переведено в електронну форму комунікації між правовласниками та Держмитслужбою.
Практична реалізація цих документів дозволить, з одного боку, посилити боротьбу з контрафактними та піратськими товарами, а з іншого – прискорити переміщення через митний кордон України оригінальних товарів та їх безперешкодне митне оформлення.