ПІДСУМКОВЕ КОМЮНІКЕ ОНЛАЙН-КОНФЕРЕНЦІЇ «МІЦНИЙ КРАФТ 2020: закон і порядок»
17 Червня 2020
Крафтових Дистиляторів України провела онлайн-конференцію, під час якої члени асоціації, малі виробники дистилятів та дистильованих напоїв обговорили проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального щодо малих виробництв дистилятів». На зустріч з крафтовиками Асоціація запросила автора проєкту законодавчих змін, керівника управління окремими показників якості харчових продуктів директорату безпечності харчових продуктів Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України, Людмилу Хомічак.
Медіа-група «Технології та Інновації» є інформаційним партнером Асоціації Крафтових Дистиляторів України.
У конференції взяли участь Віктор Феєр, директор та власник ТМ «Палиночка», підприємство «Перша Закарпатська палинчарня», Олег Уманский (ТМ «Faine Zillia»), Vladimir Palariev («Фрумушика Нова») юрист Андрей Сітніков та Володимир Соколовський, заступник генерального директора ДП «Івано-Франківськстандартметрологія».
На думку учасників конференції запропоновані у документі зміни можуть полегшити роботу малих підприємств та стимулювати розвиток ринку малих «крафтових» виробників дистилятів. Ось перелік змін, які необхідно врегулювати невідкладно:
1. Ввести в законодавче поле визначення «малі виробники дистилятів та дистильованих напоїв».
В українському законодавстві існує два поняття: лікеро-горілчана продукція та виноробна продукція, та відповідні до них акцизні марки. Виробники зазначають, що дистиляція сільськогосподарсього походження не підлягає жодному з цих визначень. Саме через це підприємці не можуть застосовувати жодні марки, із наявних сьогодні в Україні, до своєї продукції.
2. Запровадити визначення «малі виробників дистилятів», яке б мало таку описову частину.
Малі виробництва дистилятів – суб’єкти господарювання (у тому числі іноземні суб’єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють виробництво дистилятів сільськогосподарського походження за повним технологічним циклом та виробництво спиртних напоїв із використанням дистилятів сільськогосподарського походження виключно власного виробництва (не придбаних), з подальшим їх розливом у споживчу тару та реалізацією в об’ємі, що не перевищує 10000 декалітрів на рік.
3. Врегулювати питання акцизної марки на дистильовані напої.
Створити окреме визначення – алкогольна продукція – куди віднести всю продукцію, не врегульовану визначеннями лікео-горілчаного та винного виробництва.
4. Запровадити декларативний метод атестації матеріальної бази виробництва.
Це значно спростить організацію виробництва. Учасники конференції дійшли висновку, що саме декларативний метод має ряд переваг. Однак, має бути розроблена прозора система контролюючих перевірок і підприємцям треба бути до них готовими, якщо вони не хочу втратити свої ліцензії.
5. Вирішити питання по роботі дегустаційной комісії, передати повноваження галузевим Асоціаціям.
6. Звільнення малих виробників дистилятів від оптової ліцензії.
Дозволити здійснювати торгівлю на основі роздрібної ліцензії та ліцензії на виробництво.
Асоціація Крафтових Дистиляторів України на чолі з Головою, Катериною Лавреновою, займає активну позицію у відстоюванні права на прозору та чесну роботу виробників крафтових алкогольних напоїв. Необхідно вже зараз вносити законодавчі зміни, щоб дозволити тисячам українских виробників вийти з тіні, сплачувати податки, а отже прозоро дбати про власний добробут і робити внесок в розвиток країни. Крім того, крафтові напої – важливий елемент локальної гастрономічної культури, і в посткарантинних умовах вихід цієї галузі на новий рівень, здатне сприяти новій якості внутрішнього туризму, розвитку локального бізнесу, самозайнятості населення та створенню робочих місць, в тому числі, у сільській місцевості, а також наповнення податками бюджетів територіальних громад.