BJCP іспит в Україні!
17 Серпня 2020
Онлайн теорія складається лише англійською (хоча є ще іспанська, здається). Вона полягає у годинному тесті зі 180 питань найширшого кола – від історії пива і стилів до солодового складу рецептів, побічних ароматів і смаків у пиві, чим вони викликані, хімічного складу води для певних стилів, порівняння характеристик двох стилів, причому питання можуть бути «вірно/невірно», відповідь може бути як однозначною, так і з мультивибором «позначте всі вірні відповіді».
Списку питань не існує, можна пройти лише безкоштовний тестовий варіант на 20 питань, щоб уявити масштаб катастрофи. Це обов’язково, щоб потім не страждати. Година – це для людей, які говорять англійською на вільному рівні, кажуть, що якщо написати заздалегідь, і сказати, що ви не інгліш-спікер, час можуть подовжити до 1,5 годин, я на практиці це не перевіряла. Отут можна почитати про іспити в цілому та пройти безкоштовний тестовий https://www.bjcp.org/examcenter.php.Вартість самого іспиту 10$, можна купити три спроби за 20$. Важливий момент – сертифікат, який ви отримаєте, має строк дії рік. Якщо ви не встигнете скласти практичний іспит, вам доведеться складати його знов (як мені), – розповідає Лана Світанкова.
Практична частина – це 6 сортів пива, які вам видають разом зі списком стилів, і ви повинні заповнити оціночні листки, симулючи процес суддівства. Користуватися довідником на іспиі не можна, тобто ви маєте пам’ятати, що певному стилю годиться, що ні й на основі цих знань оцінити зразок. Далі йде трирівнева оцінка ваших листків, і в середньому між іспитом і отриманням результату минає 6 місяців (мені результат прийшов через 7,5). Складати практику можна рідною мовою, якщо є хтось, хто перекладе це потім англійською – тут є я, але я б радила практикувати англійську, це пришвидшить отримання результатів, і якщо ви маєте плани справді судити на міжнародних конкурсах, там точно доведеться користувати англійську. Оплата за іспит – 40$, – додає Лана.
Іспит орієнтовно планують на квітень наступного року.
У Фейсбуці є група BJCP суддів і кандидатів нашого регіону – BJCP Europe, Middle East, and Africa (EMEA)
Підготуватися до іспиту можна за допомогою пивного довідника BJCP, який нещодавно презентували Лана Світанкова спільно з Юрієм Заграновським. Над проєктом укладачі україномовного видання працювали близько року.
Оскільки це хобі, проєкт, який я роблю в позаробочий час, то переклад зайняв трохи менше року. Сторінку проєкту в Фейсбуці було створено 14 лютого 2019 року, а цифрову версію на верстку і внесення в дододаток я віддала на початку грудня. Далі уже чекала на обидва варіанти: у вигляді додатку і в вигляді PDF-файлу, який у вільний від роботи час верстав Юра Заграновський, більш відомий як Astro Beer Duck, за що йому окрема подяка, – додає Лана.
Нині кожен охочий зможе ознайомитися з бета-версією пивного довідника.
Бета-версія довідника означає, що це не остаточна версія, з огляду на те, що одній людині вичитати весь текст не реально, тому десь можуть проскакувати одруки, недовичитані закінчення, тощо. І якщо хтось їх випадково помітить і повідомить про них, ці зміни буде внесено, – коментує перекладачка.
Цей довідник не має на меті обмежувати креативність пивоварів. Він був укладений, щоб сиcтематизувати знання про історичні стилі і їх сьогоденний вигляд для оцінки пива в рамках конкурсів домашніх пивоварів і конкурсів, які беруть цей довідник за основу.
Диктувати комерційним пивоварням, що і як їм варити, ніхто не буде. Ті, хто цікавиться історичними рамками пива і стилями в цілому, про довідник знають і самі знайдуть його за потреби. Людям, які глибоко не занурені у пиво, цей довідник не потрібен, оскільки це не розважальна література, і їм просто буде нудно, – розповідає Лана.
За словами Лани Світанкової, ця збірка інколи є джерелом дуже бурхливих суперечок між пивоварами і любителями пива, мовляв, ви зварили не так, як пише довідник.
Довідник не є єдиним можливим джерелом інформації про стилі пива, хоча я вважаю, що за ці роки колосальну роботу істориків і дослідників з різних континентів ще ніхто не перевершив. І обидві сторони часто забувають, що, крім стилів, варто прочитати вступ до довідника і знову згадати, що ніхто нікого ні до чого не примушує. Пиво має бути різноманітним і цікавим, але є якісь наріжні камені, які дають напрям, щоб і пивовари, і пиволюби розуміли одне одного і знали, чого чекати від пива.