Василь Микулин (Varvar) бере інтерв’ю у представниці американської Асоціації пивоварів
08 Червня 2020
Лотті Пеплоу – представниця Асоціації пивоварів США, найбільшої організації крафтового пива у світі. Вона працює у Програмі розвитку експорту асоціації і на початку червня відвідала Київ для того, аби познайомитися з українським ринком крафту. Найкраще розповісти про це могла б людина, яка активно розвиває український сегмент крафтового пива. Тому ми попросили поспілкуватися з пані Пеплоу засновника українського бренду Varvar Василя Микулина.
Ярослав Друзюк: Лотті, знайомтеся, це Василь Микулин, засновник українського виробника крафтового пива Varvar. Можна сказати, що історія пана Микулина – це історія сучасної України. Адже Василь переїхав до Києва і перетворив хобі на свою справу, залишивши окупований Донецьк. Зараз Varvar є обличчям українського крафтового пива, і саме він найкраще зможе розпитати у вас про особливості цієї галузі.
Лотті Пеплоу: Дуже приємно!
Василь Микулин: У 2015 році ми вирішили створити крафтову пивоварню Varvar. Прикладом для нас тоді були гаражні броварні моїх друзів у Сполучених Штатах. Крафтова революція зародилася в США у 1980-ті роки. Прогрес очевидний – зараз це понад 7 тисяч броварень. Де межа цього розвитку? Чи досягнули ви вже піку?
Пеплоу: Думаю, поки ні. У США справді близько 7 400 пивоварень. Понад те, галузь розвивається настільки швидко, що щодня у країні відкривають дві нові броварні. Мені відомо про плани на відкриття ще щонайменше 2 500 центрів пивоваріння. Тому за два-три роки у Сполучених Штатах може бути вже 10 000 пивоварень.
Микулин: Неймовірні цифри. Це не забагато?
Пеплоу: Зараз нам так не здається. [сміється]
Друзюк: Це відповідає рівню попиту, так?
Пеплоу: Саме так. Американський ринок крафтового пива щороку зростає на 4%. Зараз є невелика тенденція на сповільнення росту, адже п’ять років тому річний показник був на рівні 18%. Але й теперішнє зростання – це здоровий показник. І це в умовах, коли загальний ринок пива у США зменшується. Тож поки великі індустріальні виробники втрачають покупців, невеликі крафтові виробництва продовжують залучати нову аудиторію.
Друзюк: Коли ми готувалися до інтерв’ю, я запитав у Василя, чи можна порівняти американський та український ринки крафтового пива. Він відповів, що це не те що різні розміри ринку, це різні світи.
Пеплоу: Американська сфера крафтового пива – величезний і різноманітний ринок.
Микулин: А український ринок тільки починає розвиток.
Друзюк: Якщо в українського та американського ринку і є щось спільне, так це те, що крафтові виробники так чи так конкурують з великими комерційними брендами. Нещодавно ми спілкувалися з українським ресторатором Дмитром Борисовим, який через демократичні формати популяризує сидр, і він каже, що Україна – досі країна пива. На інший напій місцеву аудиторію пересадити непросто, особливо з огляду на засилля виробників, які працюють в індустріальних масштабах. Як це працює в США? Крафтові виробники сприймають великі бренди як конкурентів? Чи це зовсім різні ринки?
Пеплоу: Я б сказала, що це різні ринки. Не можна порівнювати багатий смак американського крафтового пива із лагером з мас-маркету. Це не йде у жодні порівняння. І цю різницю розуміють американські споживачі, як видно за загальною динамікою ринків.
Крафт проти комерції
Друзюк: Чи можна назвати всіх людей, які зараз п’ють звичайне пиво, вашими потенційними споживачами?
Микулин: В Україні, як і в США, відбувається перехід від мас-маркету до крафту. Тому це зростання є – і на рівні смаків, і на рівні інтересу. Лотті, але як саме відбувається цей перехід? Завдяки чому вдається зацікавити нову аудиторію?
Пеплоу: У першу чергу – освіта. Асоціація пивоварів намагається стимулювати споживача куштувати крафтове пиво. Для цього дуже важливі фестивалі крафтового пива, освітні конференції та онлайн-програми. Коли люди оцінюють смак крафту, вони розуміють різницю.
Микулин: І вже не повернуться до поганого пива.
Пеплоу: Ні, тому що відчуватимуть різницю в смаку.
Микулин: Хотів окремо запитати про фестивалі пива. Я також вважаю, що це один із найкращих інструментів залучення в культуру крафту. Як ви ставитеся до фестивального руху?
Пеплоу: Це дуже важливо, адже це хороше місце для того, щоб скуштувати пиво. Американські фестивалі пива проводять вже понад 30 років, у них уже є давня традиція. Як ми знаємо, люди раді можливості напряму поспілкуватися з виробниками пива і власниками броварень. Якщо людина знає, хто робить її пиво, як вирощують для нього хміль, це допомагає краще розуміти продукт. Рада чути, що фестивалі розвиваються і в Україні.
Микулин: Так, це важливо і для популяризації крафту, і для встановлення зв’язків у межах сфери. Для нас була б цікава підтримка Асоціації пивоварів США – наприклад, проведення спільних фестивалів чи обміну досвідом між броварами.
Пеплоу: Так, це було б дуже цікаво. Ми активно вивчаємо український ринок. Власне, для цього я сюди й приїхала. [сміється] Хочеться більше дізнатися про місцевий ринок, а також про популярність американського крафту в Україні. Ми робимо це за підтримки Міністерства сільського господарства США, яке вивчає нові потенційні ринки для американського експорту.
Друзюк: Але, певно, можна порівняти український ринок із іншими ринками, в країнах, що розвиваються? Лотті, хто з таких країн росте у цього сегменті найбільш динамічно?
Пеплоу: У нашої асоціації проста позиція: що більше крафтового пива п’ють у світі, то краще для нас. Байдуже, мова йде про американське пиво чи про пиво місцевого виробництва. Але так, ми спостерігаємо зростання національних ринків крафту у Великій Британії, Франції та Швеції. Американські пивовари провели крафтову революцію, встановивши планку достатньо високо – і в тому, що стосується продукту, і в плані інгредієнтів на зразок хмелю. Але європейські виробники крафту вже наздоганяють нас. І це дуже добре.
Друзюк: Василю, а Varvar також використовуєте американський хміль?
Микулин: Так, тому що це найкращий хміль у світі.
Пеплоу: Дуже добре! [сміється]
Друзюк: До речі, про Швецію. Varvar багато в чому натхненний саме скандинавською традицією пивоваріння, чи не так?
Микулин: Так, у мене багато друзів у Швеції і Данії. Як на мене, скандинавський стиль дуже нагадує американський. Своєю чергою, у південній частині Європи традиція зовсім інша.
Пеплоу: Я згодна, у Скандинавії справді надихаються американським крафтом.