Як карантин вплине на бізнес українських барів і що робити далі

20 Березня 2020

Сьогодення
Роботу закладів громадського харчування, включно з барами і ресторанами, вирішила тимчасово принипити влада Києва, а також уряд України. Обмеження почали діяти з вівторка, 17 березня. Barout розпитав у представників київських барів, як вони реагують на рішення та адаптуються до карантину.

Чи є вже можливість оцінити, які втрати отримає ваш бар від карантину?

Артем Скапенко (Loggerhead):

– Точно оцінити неможливо, але можна проєктувати результати минулого місяця. Припинення роботи щонайменше на пів місяця – це 50% недоотримання коштів місячного обороту. Добре, якщо заклад вийшов на точку беззбитковості, але видатки на утримування барменів, офіціантів, адміністраторів, всього лінійного персоналу – це також величезні збитки. Це те, що треба буде виділяти з кишені засновників.

Дмитро Шовкопляс (Parovoz Speak Easy):

– Це завжди суттєві втрати, адже мало хто заздалегідь готувався до закриття. Найважливішим в такий період є турбота та мотивація персоналу.

Роман Стадник (Beatnik Bar):

– Точно ми ще не рахували, але збитки колосальні. Від постійних витрат і до теоретичних кас, які б могли бути.

Назар Макаров (Barvy, F.U.L.L. Bar):

– Втрати дуже великі. Треба списати дуже багато продукту. До того ж для відкриття потрібно буде зробити велику закупівлю – за відсутності коштових обертів.

Олександр Скубач (Who & Why Drinkery):

– Можна досить примітивно оцінити суму, яку ми просто не заробимо у період карантину. І навіть було б добре, якби все було настільки просто. Але проблема – ширша. Вона має загальний для всіх економічний аспект: період важкий не тільки для нас, а й для наших гостей: не всіх відправили в оплачувану відпустку, багато хто має власний бізнес і переживатиме непрості часи. Присутній також емоційний аспект, адже зараз відбувається не тільки економічне, а й психологічне потрясіння. Воно матиме наслідки: суто на емоційному рівні не всі будуть готові після закінчення карантину одразу повернутися до барів та ресторанів.

Чи спілкувалися ви з орендодавцем приміщення, у якому ви працюєте, щодо можливої зміни режиму оплати / «орендних канікул»?

Артем Скапенко (Loggerhead):

– Плануємо провести цю розмову, адже це офіційний форс-мажор. Зазвичай на випадок непередбачуваних обставин у контрактах на оренду це прописується.

Дмитро Шовкопляс (Parovoz Speak Easy):

– Так, ми надіслали лист з відповідним питанням що до перегляду орендної плати на час карантину.

Роман Стадник (Beatnik Bar):

– Так, авжеж. На даний час чекаємо письмової відповіді.

Олександр Скубач (Who & Why Drinkery):

– Звичайно, одразу після отримання розпорядження ми надіслали повідомлення всім орендодавцям. Відповіді поки що не отримали, що зрозуміло: їм також потрібен час на те, щоб все осмислити та прорахувати. Не варто забувати, що, крім орендодавців є ще постачальники товару, з ними також ведуться переговори.

Представники КМДА анонсували «пакет економічних рішень», а Верховна Рада ухвалила закон про тимчасові зміни в опадаткуванні. Зокрема, з питаннями оренди, податків і зборів на цей період. Які заходи міської/державної влади ви вважали б доцільними в цій ситуації?

Олександр Скубач (Who & Why Drinkery):

– Наша організація – ТОВ, ми маємо численні податкові зобов’язання. Напевно, найбільш нагальними зараз будуть питання відтермінування платежів та штрафів за прострочення платежів: авансів, НДС, акцизів тощо. Строк сплати всіх цих обов’язкових платежів припадає на період карантину, а несвоєчасна сплата – це 10% від суми за кожну добу запізнення на кожен платіж.

Дмитро Шовкопляс (Parovoz Speak Easy):

– Це дуже доречні питання для кожного підприємця. Сподіваюсь на розгляд орендної ставки та податків, які останнім часом зросли та складають суттєву частину бюджету підприємства.

Назар Макаров (Barvy, F.U.L.L. Bar):

– Зменшення комунальних платежів та виділення коштів на подолання застою, а також замороження виплат за кредитами на підприємство.

Роман Стадник (Beatnik Bar):

– Було б дуже добре, якби на цей період звільнили від податків та зборів, оплати комунальних послуг та електроенергії.

Артем Скапенко (Loggerhead):

– Одразу скажу, що я не фахівець у таких питаннях. Але, звичайно, хотілося б, аби врахували форс-мажор, зокрема в питання оренди та податків.
Як гості можуть підтримати ваш заклад у цей час?

Дмитро Шовкопляс (Parovoz Speak Easy):

– Підтримка у соціальних мережах, та участь у ініціативах бару, які будуть доречні у цей час. Хтось з барів буде займатись доставкою коктейлів, хтось проведе навчання з приготування коктейлів онлайн, а більшість просто відпочине, щоб з новими силами та натхненням знову відчинити свої двері для своїх гостей.

Роман Стадник (Beatnik Bar):

– Бути здоровими, дотримуватись правил особистої безпеки та чекати на припинення епідемії і на наше відкриття.

Артем Скапенко (Loggerhead):

– У нас була ідея продавати алкоголь на виніс. Але річ у тім, що в нас немає ліцензії на продаж алкоголю за межами бару. Утім, гості можуть замовляти у нас їжу – з доставкою чи за принципом take away. Ну і було б круто, якби нас підтримали вже після епідемії – за це точно треба буде підняти келих.

Олександр Скубач (Who & Why Drinkery):

– Якщо чесно, ви дуже нас підтримаєте, якщо просто будете сидіти вдома у цей період. Повірте, ніщо нас так не потішить, як здорові гості, які заповнять W&W 1 квітня. А потім – другого квітня. І третього. І четвертого. Також будемо вдячні за емоційну підтримку будь-якого характеру. Все життя мріяли написати про нас відгук у Google, Facebook чи TripAdvisor? Саме час – запевняємо, це дуже підніме нам настрій. Маєте хвильку написати нам повідомлення з ідеями, пропозиціями, шаленими фантазіями? Ми на зв’язку та готові до комунікації. Зі свого боку також обіцяємо всілякі цікавинки, стежте за соціальними мережами бару. Але головне – просто бережіть себе.