Х Форум пивоварів і рестораторів: акцент на стабільність пива й завоювання українського та іноземного пивних ринків

30 April 2021

Форум пивоварів і рестораторів
23 квітня з успіхом відбувся Х Міжнародний Форум пивоварів і рестораторів. Ювілейний захід зібрав 150 учасників з України та Чехії. Форум став майданчиком для знайомств, зустрічей і налагодження діалогу між усіма ланками пивоварного бізнесу на шляху до розвитку галузі. Традиційно, організаторами події стали медіагрупа «Технології та Інновації» та журнал BEER Technologies.

Відкрила захід співзасновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА, яка наголосила що ось уже п’ять років спільними зусиллями вдається творити українську крафтову історію:

Ми розпочали проводити Форуму ще в 2016 році. Спочатку такі заходи збирали всіх представників галузі двічі на рік. Тоді була гостра потреба в подібних конференціях, адже ми якраз опинились на хвилі розвитку українського пивоваріння, яка зараз обіймає увесь світ. За ці п’ять років ми бачимо, як динамічно виріс ринок. Ті, хто мав маленькі пивоварні, вже будують заводи, створюють мережі, і це дуже радує. Як розповіли наші партнери, компанія «Хміль України», саме під час Форуму вони вирішили започаткувати свій бізнес в Україні й сьогодні є одним з найпотужніших виробників.

Учасників привітала й директорка компанії Concept Glass, Ексклюзивного партнера Дегустаційного конкурсу, Юлія ВАСИЛЬЧУК.

Мені подобається спостерігати, як зростає пивна культура. Дуже потішили два дегустаційних дні. Мене вражає кількість нових сортів пива й організація заходу. Я сподіваюсь, що дегустатори отримали задоволення від посуду і зрозуміли, що це також важливий елемент пивної індустрії. Адже пиво – основний продукт, навколо якого з’являється багато нових підприємств, які допомагають розкрити й подати цей продукт.

Підсумки дегустаційного конкурсу East European Beer Award-2021

Напередодні Форуму, 21-22 квітня, відбувся V Дегустаційний конкурс пива і сидрів East European Beer Award-2021, у якому взяли участь 84 пивоварні з України та Чехії.  Організатори та співорганізатори пивного змагання, медіагрупа «Технології та Інновації» спільно з учасниками, пивними суддями і незалежними експертами, поділились враженнями від Дегустаційного конкурсу. До обговорення долучились віце-президент Всеукраїнської Асоціації барменів (AUBA), член Асоціації Сомельє України (ASU) Андрій ПЕТРОВСЬКИЙ, доцент, кандидат технічних наук НУХТ Роман МУКОЇД,  пивовар, неодноразовий переможець дегустаційних конкурсів, володар Гран-Прі 2019 і 2020 East European Beer Award Віктор ВАЩУК,  представниця пивзаводу «Нові продукти Україна» Алла ВАСЬКЕВИЧ і представник торгової мережі BROTHERS BEER Андрій ЛАВДАНСЬКИЙ.

Організатори висловили велику вдячність Головному Організаційному партнеру – готельно-ресторанному комплексу «Айвенго», який вже втретє на високому професійному рівні прийняв учасників Дегустаційного конкурсу.

Свої побажання для покращення процедури висловив головний пивовар Fanatic і FDB Дмитро НЕКРАСОВ:

Нині важливо працювати над розвитком суддівської колегії. Тут присутні дегустатори, які три чи навіть чотири рази були в суддях, і цілком реально за їхніми оцінками визначити кваліфікацію судді. У нас радше народна дегустація. Нині в Україні немає професійних пивних суддів. Проте я думаю, що з часом вони з’являться, і можна буде виділити фокус-групи: суддів, пивоварів, біргіків і пересічних споживачів. Завдяки цьому зможемо отримати більш релевантну оцінку. Це допоможе підвищити значимість конкурсу.

На важливості проведення Конкурсу наголосив кандидат технічних наук НУХТ Роман МУКОЇД.

Для пивоварень, великих заводів є можливість подати на Конкурс будь-який зразок, проаналізувати власне пиво й тенденції на ринку. Проте хочеться наголосити на важливості правильного оцінювання й відповідності зразків основним параметрам стилю.

Центральна тема ювілейного Форуму: «Як вижити пивоварні в умовах локдауну»

Нині пивоварна та інші галузі переживають не найкращі часи. На розвиток неабияк повпливала пандемія коронавірусу. Зокрема, виробники, прив’язані до офлайн-майданчиків і обмежені каналами збуту, не мають доступу до мережі продуктових магазинів та супермаркетів. Податкове навантаження вкупі з кредитними зобов’язаннями та оплатою оренди виявилося для малих броварень важким тягарем. У результаті за період карантину більшість із них зупинили виробництво та втратили 90% каналів збуту. Представники українських та чеських пивоварень поділилися власним досвідом і розповіли, як відбувається боротьба за виживання пивоварні в умовах локдауну.

Як наголосив директор пивзаводу «Рівень» Мар’ян ГОДА, пиво – лакмусовий папірець, який дуже залежить від економічного становища держави.

Упродовж кількох років ми відстежуємо системний спад обсягів виробництва пива в Україні. Останній рік приніс нові виклики, оскільки зросли ціни на енергоносії, сировину (солод) і технологічне оснащення. До того ж, вже в липні можуть підвищити ставку акцизного збору.

Директор пивзаводу «Рівень» закцентував на потребі створення Асоціації, яка б змогла відстоювати права пивоварів.

Варто об’єднати крафтовиків, середніх виробників і великі пивзаводи, адже проблеми є спільними для всіх: законодавче регулювання галузі, збут продукту, постачання сировини.

Представник торгової мережі BROTHERS BEER Андрій ЛАВДАНСЬКИЙ розповів, що сьогодні дуже змінилась купівельна спроможність споживача, тому виробникам і представникам сфери продажів варто налагоджувати конструктивний діалог.

Досвідом виживання чеських пивоварень поділився засновник компанії Czcheh Brew master і власник пивоварні Kuntarice Йіржих ХЕЙН.

За словами Йіржиха Хейна, серед негативних наслідків коронакризи: скорочення історичного мінімуму випитого пива на 1, 37 млрд л пива, закриття пабів і пивоварень, необхідність утилізації напою.

Пандемія означала і виклик, і шанс перевірити, що на ринку працює успішно, а що зовсім не працює.  Серед дієвих методів роботи в нових умовах – продаж через віконце, пошук нових каналів збуту, організаційні зміни,  способи розливу пива, використання нових маркетингових і торговельних заходів, online-продаж та активна підтримка в соцмережах.

Детальніше про ситуацію в українському та європейському пивоваріння, проблеми галузі й шляхи їх вирішення читайте на сайті beertechdrinks.com.

Технології та інновації: тренд 2020-х – стабільність пива

Компанії-виробники обладнання, технологій, сировини, а також науковці та практики пивоварної галузі розповіли у своїх виступах та продемонстрували на стендах нові технологічні рішення, які можуть використовувати сьогодні українські пивовари, аби удосконалити якість та смак продукту, одночасно оптимізуючи процеси пивоваріння.

Цікавими та змістовними стали презентації інноваційних продуктів: парогенаторів Jumag Катерини МАЦЮК, директора компанії «Текско Юкрейн», теми якості та впливу сировини на виготовлення солоду Ірини МІКУЛИ компанії «Харвест Агрохім Україна», пивних дріжджів  Angelyeast Андрія ШЕПЕТИ, представника компанії  «ФАРМ-КОНТАКТ», дріжджів  SafBrew™ LA-01 для слабоалкогольного та безалкогольного пива  Богдана ДЕМЧЕНКА, представника компанії «Солод України», ТМ Fermentis.

Тему модернізації обладнання і впровадження технологічних новинок для крафтового пивоваріння розкрили В’ячеслав ШИШ, представник компанії TAPI, Віктор ХУДИЙ, менеджер з продажів компанії «Бюлер Україна», Володимир ХАЛЬНОВ, директор із розвитку UBC Group,  Роман КУЗЬМИЧ, комерційний директор з напрямку хмелю UBC Group, Теан КРУГЕР, пивовар, експерт компанії Castle Malting, Володимир ПАШКО, засновник компанії «Донау Лаб Україна». Також учасників Форуму чекав майстер-клас «Український ПЕТ-кег: випробування тари», який провів керівник МСТ-company Віктор ВОЛІВЕЦЬКИЙ.

Насиченою стала тема  «З досвіду практичного пивоваріння: розкриваємо секрети». Пивовари Юрій ОЛЕКСІЙОВЕЦЬ, головний пивовар пивоварні RED CAT (м. Харків), і Олексій ПОПОВИЧ, засновник пивоварні «Luchan» (м. Луцьк), поділилися досвідом запуску, розвитку й удосконалення пивоварень.

Однією з найдовгоочікуваніших стала тема «Варимо пиво з добавками: фруктове пиво, бірмікси, біртейлі, міди.  Або – просто ПИВО?!». Своїм досвідом поділились: Віктор ВАЩУК, пивовар, неодноразовий переможець дегустаційних конкурсів, володар Гран-Прі 2019 і 2020 East European Beer Award, Олексій ГУБСЬКИЙ, ШО brewery, Сергій РАДЧЕНКО, Red Cat Brewery, і Павло ЦЮПАК, Good Brewery.

Нині всі намагаються додавати цікаві інгредієнти до пива і зрозуміти, як вони себе виявлять. Існує багато різних варіацій: із гарбузом, із різними спеціями, із фруктовим пюре. Також спостерігаємо популярну тенденцію виробництва біртейлів: коли до пива додають концетровані соки. Наприклад, стиль ІРА, зокрема Milkshake, коли пивовар додає лактозу та різні фрукти. Дорого, проте досить смачно. У крафтовому середовищі це пиво відчутно популярне. Також сьогодні популярні New England IPA. Є дві стратегії приготування такого пива – доповнення і розширення. Наприклад, ми зварили базове пиво й добираємо схожий за ароматикою фрукт, наприклад, хміль Сіtra і абрикос. А можна навпаки – брати фруктове пюре й абсолютно різний хміль, але в результаті цього симбіозу ми отримаємо зовсім нові смаки, – розповідає пивовар, неодноразовий переможець дегустаційних конкурсів, володар Гран-Прі 2019 і 2020 Віктор ВАЩУК.

Практичним досвідом додавання фруктів і ягід до пива ділиться пивовар ШО brewery Олексій ГУБСЬКИЙ.

Ми варимо кисле пиво, до якого додаємо натуральні ягоди та фрукти, а не концентрати. Це дещо ускладнює процес приготування пива, але саме вони якнайкраще розкриваються в напої. Зокрема, зараз працюємо над нашим найпопулярнішим сортом «Не, не скисло» – це сауер із додаванням малини, смородини й ожини. Ці ягоди ми додаємо під час доброджування.

Як зазначає менеджер пивоварні Red Cat Сергій РАДЧЕНКО, історія пива з добавками розпочалась ще в 2011 році, тоді було два сорти, а бум розпочався у 2016 році. Тоді з’явилось 36 сортів. У 2018 році ця цифра становила 162, у 2019 році – 272, у 2020 році – 369. У пиво додавали фрукти, овочі та ягоди. Найпопулярніші стилі фруктових пив: Berliner Weissbier, Radler, Saison, Sour, Milkshake ІРА.

Протягом усього конференц-дня працювала традиційна виставка обладнання, технологій, сировини, пакування, розливу, укупорки та супутніх товарів. Свої продукти та рішення, нові розробки на стендах та з трибуни презентували компанії-виробники й імпортери: Castle Malting, «Дьолер Україна», «Харвест Агрохім», «ФАРМ-КОНТАКТ», TAPI, Fermentis, «Донау Лаб Україна», ТОВ «Так, ми розливаємо!», «Альта країна», «Термо-Паб», Бюлер, Concept Glass, Емсіті компані, Шульц трейд, Текско Юкрейн, SST, UBC group, Європром.

Смаколиками, що прикрасять будь-який асортимент пивного магазину чи бару, пригощали фуд-партнери: «Теплі моря», «Бахус», Franko Snail, Belosvet.

Ціла секція була присвячена актуальній сьогодні темі – крафтові дистиляти: віскі, і не тільки. Все про таємниці та популярність напоїв в Україні розповіли експерти ринку: Ігор ПАРІЙ, засновник компанії ТРК РАНДЕВУ і Василь КОЖАН, засновник пивоварні BEER HOUSE.

Секція пивної торгівлі: Як завоювати український та іноземний ринки

Тематика конференц-дня  охопила всі ланки пивоварного бізнесу – від ідеї варити пиво до створення власної броварні, маркетингу і продажів.  Яскравим став Форум маркетингу й торгівлі. Учасники поділились досвідом виходу на український та іноземні ринки й розповіли про розвиток власної торгівельної мережі.

Засновник пивоварні «Волинський бровар» Микола ІВАЩИШИН розповів про розповсюдження пива, закцентував на тому, що пивоварні важливо спочатку визначитись з переліком стилів, які вона запропонує своєму споживачу, відстежувати тенденції на ринку й розвивати власний асортимент. Також засновник пивоварні «Волинський бровар» описав умови співпраці з торгової мережами.

Тему «Експорт пива: нюанси чинного  законодавства. Як завоювати ринок іншої країни і не потрапити в халепу» представив засновник Театру пива «Правда» Юрій ЗАСТАВНИЙ.

Всупереч загальноприйнятій думці, що в екпорті важливий документообіг і українське законодавство. Насправді, ось цей фактор не створює жодних проблем, – наголошує Юрій ЗАСТАВНИЙ. – Ключову роль відіграє термін придатності пива, адже першочергово дистриб’ютор хоче продавати пиво терміном зберігання від одного року. Тому важливою складовою є санітарія на виробництві, яка і є головною запорукою тривалого терміну придатності.

Андрій ПЕТРОВСЬКИЙ влаштував дискусію на тему «Крафт-канали збуту. Як налагодити продажі?».

Спікер наголосив, що за останні 10 років змінилися смаки споживачів, але кожен регіон має свою специфіку вживання того чи того напою. Сьогодні важливо формувати смаки споживачів, зокрема завдяки крафту можна показувати, яким має бути еталонне пиво. Те, що допомагає налагодити продажі – це готове рішення. Споживачі після карантину стали лінивими, тому гарною ініціативою була би презентація дегустаційних наборів.

Співвласники броварні «Дрофа» Володимир ШЕМЕНКОВ і Юрій ЗЕЛІНСЬКИЙ розповіли свою крафтову історію, як від одного магазину пивоварні розширились до власної мережі.

Про лайфхаки налагодження пивної торгівлі читайте на сайті beertechdrinks.com.

Урочиста церемонія нагородження переможців Дегустаційного конкурсу East European Beer Award 2021

На урочистій церемонії нагородження, організованій медіагрупою «Технології та Інновації», 36 пивоварень і виробників сидрів отримали золоті, срібні та бронзові медалі. Варто вказати, що 77 зразків представленого пива й сидрів увійшли в десятку кращих, тому організатори відзначили пивоварів і виробників сидрів особливою нагородою – «Дипломом фіналіста», який засвідчує, що обрані пиво або сидр увійшов у ТОП-10 «Краще пиво/сидр України». А вручали їх під гучні оплески і святковий феєрверк засновниці медіагрупи «Технології та Інновації» і організатори Дегустаційного конкурсу East European Beer Award Катерина Конєва, Надія Ящук та члени зіркового журі, до складу якого увійшли популярні українські та іноземні пивовари, партнери Дегустаційного конкурсу і Форуму пивоварів, виробники обладнання та сировини. Володарем Гран-Прі став пивзавод «Рівень».

Володарем почесної нагороди стала пивоварня Altbier.

Вітаємо всіх вас із заслуженими нагородами. Українське пиво – найкраще!

Запрошуємо всіх готуватися до наступного Дегустаційного конкурсу, який обов’язково відбудеться в березні 2022 року! Місце зустрічі – «Айвенго», Рівне, Україна.

Детальніше про Церемонію нагородження читайте в журналі Beer. Technologies&Innovations!