Безалкогольне пиво: історія й особливості напою

14 December 2020

Безалкогольне пиво
 Безалкогольного пива на полицях супермаркетів стає більше. Почасти це повʼязано з модою на здоровий спосіб життя, почасти з тим, що водії хочуть спокійно сісти за кермо після келиха з друзями. Розливаючи безалкогольне пиво, пивоварні компанії не відмовляються від класичної рецептури і створюють продукт, який за смаком не поступається традиційному. Однак, із безалкогольним пивом досі повʼязано чимало міфів і помилкових суджень. Видання «Бабель» спростовує найпоширеніші та розповідає про історію напою.

Перше безалкогольне пиво 

Напій, яким ми знаємо його тепер, зʼявився у США під час сухого закону в 1920-ті роки. Щоб не збанкрутувати, пивоварні були змушені виробляти напої із вмістом 0,5 відсотка спирту.

Відродилося безалкогольне пиво завдяки водіям. У 1970-ті роки зросла кількість особистих авто і водії стали частіше потрапляти в аварії через водіння в нетверезому стані. На допомогу прийшли виробники пива. І в 1973 році зʼявилося безалкогольне пиво, виготовлене за сучасними стандартами.

Варять безалкогольне пиво (майже) так само, як і звичайне. У рецептуру входять вода, солод, хміль і дріжджі. Єдина відмінність — етап деалкоголізації. При цьому міф про «порошкове пиво» ходить досі. Найпростіший спосіб переконатися, що це справді міф — побувати на екскурсії  на пивоварному заводі. Єдиний «порошок», який можна зустріти на деяких великих виробництвах, це кізельгур — скамʼянілі одноклітинні водорості. Його використовують як природний фільтр для звареного пива і в продукт він не потрапляє.

В Україні безалкогольне пиво зʼявилося на початку 2000-х. І за смаком воно теж не поступається традиційному. За темпами зростання український ринок безалкогольного пива майже вдвічі випередив алкогольний.

Чому продажі безалкогольного пива зростають? Це світовий тренд. Він повʼязаний, зокрема, з тим, що вести здоровий спосіб життя стало модно. Безалкогольне пиво можна дозволити собі навіть після тренування: німецькі спортивні лікарі довели, що воно має ізотонічний ефект— тобто швидко відновлює запаси води і мінералів, які організм втрачає при сильних навантаженнях. У безалкогольному пиві містяться калій, магній, вітаміни групи В. Також у ньому є поліфеноли — поживні речовини, що мають біологічно активні властивості, які благотворно впливають на організм.

Варки безалкогольного пива

Безалкогольне пиво варять так само і з тих самих інгредієнтів, що і звичайне. Складність полягає в тому, щоб на виході отримати безалкогольний продукт, але зберегти пивний смак. Для цього або зменшують кількість алкоголю на стадії бродіння, або видаляють його вже з готового, звареного пива. Ось як це роблять.

Без бродіння. Найпростіший спосіб — у сусло після кипʼятіння не додають дріжджі, в результаті виходить пиво c 0,0% алкоголю. Тому цей спосіб поширений в ісламських країнах.

Переривання бродіння. На певному етапі знижується температура, через це пивне сусло перестає бродити. У підсумку виходить пиво, зазвичай солодкувате на смак.

Спеціальні дріжджі. Пивовари використовують спеціальні штами дріжджів, які певний час не виробляють спирт. Це дозволяє легше контролювати частку алкоголю у пиві на стадії бродіння. При цьому зʼявляється час для того, щоб утворилися вторинні продукти бродіння, вони визначають профіль пива.

Видалення алкоголю з готового пива. Один з найпоширеніших способів, він найкраще зберігає смак пива в безалкогольному продукті. В Україні пиво деалкоголізують так:

  • Випарювання спирту. Готове пиво нагрівають до мінімальної температури кипіння алкоголю при низькому тиску. Спирт закипає і випаровується з напою. До готового продукту можуть додати трохи свіжого пива — щоб поліпшити смак. Саме такий спосіб дає безалкогольне пиво із вмістом не більше 0,5 відсотка спирту, наприклад, Stella Artois.
  • Мембранна фільтрація. Готове пиво проганяють через полімерні мембрани, які не пропускають великі молекули спирту. А ось смак і аромат після такої фільтрації пиво зберігає.