Як зварити пиво в домашніх умовах: покрокова інструкція

06 July 2020

Пиво власноруч
Домашнє пивоваріння можна розділити на два основних види: з використанням вже готового до застосування солодового екстракту – екстрактивні і коли солод безпосередньо готується самим пивоваром – зернове. За один виробничий цикл у пивовара-любителя виходить від 10 до 30 літрів пінного напою. Покрокову інструкцію з приготування пива опублікував журнал Olimpikfood.

ЯК ЗВАРИТИ ПИВО В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Для домашнього пивоваріння обов’язково дотримання стерильності та дезінфекції. Зі спеціального обладнання, без якого не можна обійтися в виготовленні домашнього пива, потрібен електронний термометр для швидкого визначення температури рідини. Це відіграє важливу роль, оскільки на деяких етапах пивоваріння вартт строго дотримуватися потрібної температури. Решту обладнання завжди можна знайти в господарстві.

Технологія пивоваріння в домашніх умовах передбачає такі етапи:

  1. Підготовка. На цьому етапі готують необхідні інгредієнти та обладнання. Всі потрібні ємності миють гарячою водою і ретельно висушують. Перед роботою  необхідно вимити з милом руки. Не варто нехтувати стерилізацією: наприклад, якщо пивне сусло буде заражено патогенними мікроорганізмами, вийде не пиво, а брага. За 30 хвилин перед безпосередньою варінням пива дріджі потрібно активізувати теплою водою. Універсального способу, щоб правильно розвести дріжджі, немає. Потрібно просто виконанувати інструкцію на тарі.
  2. Затирання пивоварного сусла. На цій стадії подрібнений солод перемішується з гарячою водою. Це потрібно, щоб розщепити злаковий крохмаль на цукор і полісахариди. Якщо зерна пророщують самостійно, їх спочатку висушують, а після подрібнюють дробаркою або м’ясорубкою. Помел не повинен бути надтонким або грубим. Найкращий варіант – середній помел. Далі емальовану ємність заповнюють 25 літрами води і нагрівають до 80 градусів. Готовий солод, пересипаний в мішечок з марлі, занурюють у воду, тоді варять 1,5 години при температурі 70 градусів, ємність при цьому закривають кришкою. За умови «затирання в мішку» можна не використовувати фільтрацію, для якої потрібне спеціальне обладнання і багаторазове переливання з ємності в ємність.
  3. Кип’ятіння сусла. Рідину кип’ятять, потім туди поступово додають хміль. Тоді кип’ятять ще півтори години.
  4. Охолодження. Сусло має охолоджуватися швидко (15-25 хвилин), що мінімізує ризик зараження бактеріями, шкідливими для подальшого бродіння. Охолодження може відбуватися шляхом занурення каструлі в ванну з холодною водою або занурювальним охолоджувачем. Остигнуло сусло через марлевий фільтр переливається в резервуар для бродіння.
  5. Ферментація. Розбавлені водою пивні дріжджі, перемішуючи, додають до сусла. Ємність з встановленим гідрозатвором поміщається в темне місце на 7-8 доби. Бродіння триває кілька днів, до кінця пиво світлішає. Готовність продукту визначається по гідрозатворам (відсутність бульбашок вуглекислого газу) і ареометру.
  6. Закупорювання і коксування. Карбонізація – простий процес насичення пива вуглекислим газом для поліпшення смаку і утворення піни. У темні бутлі, де буде зберігатися напій, додається 8 г цукру на літр пива. Цукор, спровокувавши додаткове бродіння, наситить двоокисом вуглецю. Після цього пиво з осаду розливається по пляшках. При зливі бажано звести до мінімуму контакт пива з повітрям. Для цього можна скористатися силіконовою трубочкою для переливання. Для скляної тари будуть потрібні бугельні пробки.
  7. Дозрівання. Готового продукту краще дати відстоятися близько місяця для поліпшення смаку. Зберігатися пиво повинно в холодильнику не більше 8 місяців, а відкрита пляшка не більше пари днів.

УСТАТКУВАННЯ ДЛЯ ПИВОВАРІННЯ

Міні-пивоварня – це не обов’язково професійне обладнання та приладдя за величезні гроші. Для варки потрібно таке обладнання:

  1. Каструля (25 літрів) для виготовлення сусла.
  2. Бак для бродіння.
  3. Шланг для зняття піни.
  4. Електронний термометр.
  5. Чіллер. Для сортів, яким необхідне швидке охолодження.
  6. Ареометр. Вимірює щільність рідини.
  7. Марля для фільтрації.
  8. Гідрозатвор.

РЕЦЕПТИ ПИВА В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Від рецепту пива безпосередньо залежать його смакові якості, рівень гіркоти і міцності, але є базові складові, без яких зробити традиційний пінний напій просто не вийде. Щоб зварити пиво в домашніх умовах, знадобляться чотири компоненти:

  • Хміль. Сорти хмелю ділять на запашні і гіркі. Обирають сорт, виходячи з того, який смак планується отримати – солодкуватий або з гіркотою. Головною умовою є гарна якість хмелю, тому що він відповідає за щільність напою. Перед використанням його шишки повинні мати жовтий або червоний відтінок.
  • Солод. Цей інгредієнт впливає на смак і якість пива. Знавці рекомендують застосовувати солод з ярого ячменю, пояснюючи це низьким вмістом білків і високим відсотком крохмалю. Для пивоваріння готовий компонент повинен мати солодкуватий запах, білий колір і плавати на поверхні води.
  • Пивні дріжджі. Відповідають за процес бродіння і міцність пива. Експерименти з вибором дріжджів краще не проводити, щоб уникнути непередбачуваності смаку, а купувати в магазинах кращі їх штами. Вони повинні бути сухі і живі.
  • Вода. Повинна бути чистою, м’якою, що пройшла фільтрацію. Погана вода неодмінно відіб’ється на смаку напою.

 КЛАСИЧНИЙ РЕЦЕПТ

Готуючи пиво за класичним рецептом, ви можете отримати напій 4-5% міцності. Він має багатий солодовий смак, аромат і густу пінну шапку. Колір варіюється від світло-золотого до світло-коричневого. Такий напій не містить нічого зайвого.

Інгредієнти:

  • вода – 30 літрів;
  • шишки хмелю – 45 г;
  • солод – 3 кілограми;
  • дріжджі пивні – 25 г;
  • цукор – 8 г на кожен літр пива.

Спосіб приготування:

  1. У велику емальовану каструлю засипають ячмінний солод, додають воду кімнатної температури, розмішують і залишають на 12-15 годин.
  2. Після цього часу каструля ставлять на вогонь. Вміст після закипання має варитися на слабкому вогні дві години, періодично його потрібно помішувати.
  3. Потім засипають  хміль і все це варять ще 30 хвилин.
  4. Вариво остуджують, проціджують і переливають в більшу ємність.
  5. Додають дріжджі і кукурудзяна патока, все ретельно перемішують, накривають кришкою і забирають на добу.
  6. Через добу пиво розливають по пляшках, настоюють 12 годин без закупорки.
  7. Після, щільно закриті пляшки відправляються в холодильник.

М’ЯТНЕ ПИВО

Це пиво має незвичайний освіжаючий смак, воно ніжне, не має гіркоти і легко п’ється. Готується без великих складнощів за аналогією з попередніми видами. Основна умова – не переборщити з м’ятою.

Інгредієнти:

  • вода – 3-4 л;
  • дріжджі – 20 г;
  • цукор – 2,5-3 склянки;
  • м’ята – один пучок;
  • цукор ванільний – 1 пакетик;
  • скоринка житнього хліба.

Спосіб приготування:

  1. М’яту заливають кип’яченою водою і витримують під закритою кришкою одну годину.
  2.  Засипають цукром дріжджі.
  3. Настій з м’ятою фільтруюють, до нього додають дріжджі з цукром і скоринку хліба.
  4. Після того як суміш заграє, утворюється піна. Потім туди висипають ванільний цукор, все ретельно розмішують і розливають в тару на зберігання.