Акциз vs пиво

27 Листопада 2020

Пивоваріння

Як уже повідомлялось,  український пивний ринок переживає не найкращі часи: починаючи з 2011 року обсяг виробленої продукції зменшився у 1,6 рази. Навіть за таких умов торік з акцизного податку за вироблену продукцію до держбюджету надійшло більше 4,5 млрд грн. До слова, частка крафтового пива на українському ринку складає близько 3%.

Сьогодні перед виробниками  постало кілька глобальних проблем: перша – наслідки коронакризи.  Друга стосується підвищення акцизної ставки.

Рівень акцизу на пиво в Україні вже досяг мінімально обов’язкового у Європейському Союзі рівня відповідно до Директиви Ради 92/84/ЄЕС. А з врахуванням роздрібного акцизу – значно перевищує ставку акцизу у Болгарії, Румунії, Німеччині та інших країнах, – розповідає директор департаменту конкурентоспроможності бізнесу Федерації роботодавців України Олександр Яворський у своєму блозі.

Читайте також: Асоціація «Незалежні броварні України»: виробники пива, вина, сидрів не повинні платити за право продавати власну продукцію

Сьогодні, відповідно до 215.3 ст. 215 Кодексу на пиво встановлена на ставка акцизного податку у розмірі
2,78 грн за літр. Український уряд пропонує підвищити акцизи на пиво  до 3,10 грн за 1 літр продукції.

За словами  Олександра,  броварні надають робочі місця понад 10 тисячам людей, а разом із суміжними галузями, як-от  сільське господарство, виробництво солоду, транспорт, торгівля, HoReCa, – понад 160 тисяч працівникам.

Підвищення податків в умовах продовження пандемії зміцнить тенденцію на скорочення робочих місць. За оцінками галузі, при підвищені акцизу на пиво з 2021 року понад 20 000 людей втратять роботу у пивоварній та суміжних галузях. Якщо врахувати мінімальні і максимальні розміри допомоги по безробіттю – це понад 1,4 млрд грн виплат безпосередньо у галузі і в суміжних, – додає експерт.

Керівник української галузевої компанії «Укрпиво» Галина Коренькова стверджує, що збереження поточної  ставки акцизу на пиво  у 2021 році дозволить підтримати галузь у кризовий час та принесе на 600 мільйонів гривень більше надходжень від галузі до бюджетів всіх рівнів.