Пивовари-крафтовики – за справедливі умови розвитку бізнесу. Підсумки другого Міжнародного Форуму пивоварів і рестораторів

23 Вересня 2016

Другий Міжнародний Форум пивоварів і рестораторів
15 вересня у Львові відбувся Другий Міжнародний Форум пивоварів і рестораторів, який зібрав понад 150 пивоварів, власників і керівників пивоварень та пивзаводів з усіх куточків України. Організатором виступив Міжнародний спеціалізований проект «Напої. Технології та Інновації». Для малих виробників ліцензія вартістю півмільйона гривень – це нереальна сума, яка фактично дає «зелене світло» розвитку підпільного бізнесу. Але пивовари запевняють, що вони хочуть платити податки і чесно займатися своєю улюбленою справою.

Міжнародний Форум пивоварів і рестораторів став ефективною платформою для обговорення актуальних питань і пошуку нових шляхів вирішення проблем галузі. В рамках Форуму відбулася дискусійна трибуна, модератором якої виступив відомий пивовар, власник Театру пива «Правда», член правління Гільдії крафтових пивоварів Юрій ЗАСТАВНИЙ.

– Пиво – це соціальний напій, який виготовляють для того, щоб люди збиралися разом і спілкувалися. Крафтове пиво містить аспект самоповаги. Пивовари, які варять його, не ганяються за кількістю літрів, а за допомогою пива висловлюють свою життєву позицію. На нас всіх впливають два зовнішні фактори, які не дають розвиватися: перший – це міф про крафтове пиво, який полягає в тому, що це пиво швидко псується, другий – несприятливе бізнес-середовище. Сьогодні, на жаль, не найкращий час для розвитку пивоварного бізнесу. Ми не повинні миритися з тим, що зараз відбувається в країні, ми повинні об`єднуватися і говорити про наші проблеми, а також докладати зусиль, щоб щось змінити, – коментує Юрій Заставний.

Народний депутат України і Мінагропрод підтримують пивоварів-крафтовиків

Представники влади також підтримали пивоварів і заявили, що розвиток пивоварного бізнесу допоможе вийти на європейські ринки збуту.

Начальник відділу технологій виробництва харчових продуктів Мінагропроду України Валентина ЗАЄЦЬ зазначила, що пивоварна галузь – одна з провідних галузей промисловості України.

– На полицях магазинів ми можемо побачити більше 400 українських видів пива. Наша продукція експортується в 42 країни світу, у зв’язку з чим за 1 півріччя 2016 року в бюджет України надійшло 1,8 мільярда гривень. Міністерство бачить великий потенціал крафтового пивоваріння. Ми вважаємо, що, піднімаючи рівень виробництва, Україна зможе вийти на нові ринки збуту. На мою думку, Форум сприятиме розвитку цієї галузі та обміну досвідом між виробниками. Ми неодноразово зверталися в профільний комітет Верховної Ради, щоб в законодавчому полі вирішити питання ліцензування малих пивоварень. Я сподіваюся, що вже найближчим часом цей законопроект буде розглянутий.

Власник мережі Kumpel Group Марк ЗАРХІН зазначив, що сьогодні пиво переживає дуже цікавий період:

– Усі присутні в цьому залі люблять пиво, як і мільйони інших людей. Сьогодні пиво переживає досить цікаві часи, тому що відбувається перехід від великого пивоваріння до малого. Пиво стараннями пивоварів перетворюється в свого роду делікатесний продукт. Я впевнений, що дуже скоро пиво питимуть як вино, насолоджуючись його ароматикою та смаком. Саме крафтові пивовари роблять цю революцію смаків!

Народний депутат України Олександр Дроздик ще в лютому цього року розробив проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Законопроєкт передбачає внесення змін до статті 15 Закону України в частині встановлення для пивоварної галузі річної плати за ліцензії на право оптової торгівлі для виробників з обсягом виробництва до 2000000 літрів в рік – 50000 грн, від 2000001 літрів в рік і більше – 500000 грн. Однак документ «завис» у Верховній Раді України.

– Я подав законопроєкт, який зупинився в податковому профільному комітеті. На мою думку, головною причиною цього є небажання керівництва податкового комітету розглядати його. Я вважаю, що це робиться для того, щоб зміцнити позиції великих підприємств-монополістів і зробити так, щоб маленьким виробникам було невигідно працювати. Тому що для бюджету країни 500 000 гривень – це смішні гроші. Нам треба разом побороти монополію, яка присутня в пивоварній галузі. Одна людина тут нічого не може зробити, це повинна бути спільна позиція, яку потрібно сформувати завдяки громадськості та конструктивному тиску на ті чи інші органи. Вам потрібно бути активними. А я як депутат Верховної Ради готовий усіма силами допомагати пивоварам і вирішувати питання публічно, – звернувся до пивоварів Олександр Дроздик.

«Ми хочемо законно продавати пиво», – пивовари:

Власники і керівники малих пивоварень і пивзаводів заявили, що готові платити гроші за ліцензію, але не такі великі суми, а ті які відповідають об`єму виробленої продукції.

Директор Першого Дніпровського пивзаводу Дмитро НЕКРАСОВ:

– Ось уже рік головною нашою проблемою є висока ціна ліцензії на оптовий продаж пива, яка сильно обмежує всіх нас в законному збуті нашої продукції. І справа не в тому, що ми не хочемо платити ці гроші, а в тому, що у нас їх немає. Сьогодні багато малих пивоварень, які не можуть заплатити за ліцензію, під загрозою закриття. Я переконаний, що пиво в Україні – недооцінений продукт, адже в усіх інших країнах воно коштує значно дорожче.

Директор пивоварні «Кумпель»  Тарас ФАЛИК:

– Основною проблемою є те, що маленькі крафтові пивоварні зрівняли з корпораціями типу «Оболонь», «САН ІнБев Україна». Тому треба рекомендувати міністерству розробити пакет документів, які дозволять відкривати пивоварні в спрощеному режимі. Ми хочемо робити високоякісне пиво і всім давати можливість вживати його, підвищуючи культуру споживання пінного напою.

Незважаючи на прийняття Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», крафтове пивоваріння все-таки розвивається. В цьому впевнений директор пивоварні «Ципа»  Олександр ШАТАЛОВ.

– Зараз на ринку заявили про себе багато малих пивоварень, які виробляють високоякісний унікальний продукт, також розширюються домашні пивоварні, і це незважаючи на те, що влада не бажає їм допомагати. Давайте не будемо тішити себе ілюзіями, влада буде робити для нас щось, щоб знизити ціну на ліцензію. Я вважаю, що отримання ліцензії – це свого роду атракціон для представників влади, які, напевне, перевіряють нашу привітність, а не те, як ми виробляємо пиво. Адже комісії, які до нас приїжджають, погано орієнтуються в процесі виробництва. Так, ліцензію на виробництво отримати складно, але можливо. А ось вартість оптової ліцензії вартістю півмільйона гривень – непідйомна для тих пивоварень, які виробляють 5-10 тонн пива. У подібних умовах саме влада змушує нас придумувати різні схеми, як «законно» обійти закон. Наприклад, ми знайшли вихід – відкрили ще один заклад, також розширюємо власну дистрибуцію. Ми законослухняні громадяни і хочемо платити податки, дотримуватися всіх законів, але для нас вкрай важливо створити умови для малих пивоварень, щоб варити і продавати своє пиво, як це робиться в європейських та інших країнах світу. І як члени Гільдії крафтових пивоварів ми готові подати руку допомоги колегам і спільно вирішувати наші проблеми. Нам разом потрібно вести інформаційну компанію. Давайте не будемо чекати допомоги від депутатів, давайте самі знаходити реальні механізми взаємодії та організовувати єдиний інформаційний лобі крафтових і малих пивоварень.

Також Олександр Шаталов запропонував ввести мораторій на перевірку малих і середніх пивоварних підприємств до моменту прийняття відповідного закону.

– У той час, коли депутати пропонують прийняти закон про зниження цін на ліцензію, податківці накладають на нас все нові і нові штрафи. Необхідно до прийняття закону ввести тимчасовий мораторій на перевірки податкової, адже ми порушуємо закон через безвихідну ситуацію, в яку потрапили. І це для того, щоб вижити!..
Народний депутат Олександр Дроздик запевнив учасників Форуму пивоварів і рестораторів, що готовий особисто сприяти введенню мораторію на перевірку пивоварень.

Також учасники Форуму одноголосно підтримали законопроект № 4146 від 24.02.2016 року про створення конкурентоспроможних умов для розвитку малих пивоварень.

Учасники Форуму зійшлися на думці, що скаржитися на державу – це невдячна справа, сьогодні важливо знайти законні шляхи вирішення проблем і об`єднатися для досягнення спільної мети.

– Ми як представники ЗМІ готові всіляко сприяти вирішенню проблем пивоварів. Адже Україна має величезний потенціал і безліч ініціативних людей, які люблять свою справу і вкладають душу в свій бізнес, – зазначила засновник міжнародного інформаційно-видавничого проекту «Технології та Інновації», організатор форуму Катерина КОНЄВА. – Вони прагнуть виробляти високоякісний продукт і не просять допомоги у держави. Вони хочуть тільки, щоб їм дали можливість нормально працювати.

ДОКУМЕНТ

На основі висловлених учасниками Другого Міжнародного Форуму пивоварів і рестораторів пропозицій було підготовлено звернення представників крафтових пивоварень Президенту України Петру Порошенко, Прем`єр-міністру Володимиру Гройсману, Міністру аграрної політики та продовольства України Тарасу Кутовому, Віце-Прем`єр-міністру – міністру економічного розвитку і торгівлі України Степану Кубіву, Голові Верховної Ради Андрію Парубію. Наводимо основні пункти документа.
«Для створення гідних умов для розвитку крафтового пивоваріння в Україні та забезпечення малого і середнього бізнесу в цьому сегменті вважаємо за необхідне:
– Встановити диференційовану річну плату за ліцензії для виробників залежно від обсягу виробництва: для малих пивоварень з об`ємом виробництва до 2 000 000 літрів в рік – 50 000 грн, для інших, котрі виробляють 2 000 001 літрів в рік і більше, – 500 000 грн.
– Ввести мораторій на перевірку малих і домашніх броварень до моменту прийняття Закону «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»».
– Максимально спростити процедури ліцензування, отримання дозволу на виробництво, атестації пивоварень.