Бізнес-асоціація "Незалежні броварні України" опублікувала Відкритий лист до Народних депутатів України та членів Кабінету міністрів України

04 Червня 2020

Допомога броварням
«Незалежні броварні України» об’єднують невеличкі крафтові броварні, що відповідають критеріям Директиви Ради ЄЕС від 19.10.1992. Згідно яких, «Незалежний малий пивоварний завод» визначається як броварня, що виробляє менше 200 тис. гектолітрів на рік, має ліцензію на виробництво пива, та є юридично і економічно незалежною від великих виробників пива. В Україні під такі критерії підпадає близько 150 броварень, які разом виробляють лише 2% від загального виробництва пива в Україні.

– Створення одного робочого місця на таких виробництвах коштує близько 1 млн. грн. Ці робочі місця створюють високу додану вартість, відповідно розширюють податкову базу населених пунктів у яких вони працюють. Часто такі броварні є туристичними об’єктами та важливими символами місцевої гастрономічної ідентичності. Крім цього, одне робоче місце на такій броварні створює у суміжних галузях до 5 робочих місць (це виробники солоду, хмелю, пивні магазини, невеличкі ресторанчики і т.д), – йдеться у листі.

Загальне податкове навантаження на 1 л пива виробленого на таких невеличких броварнях значно вищим ніж на підприємствах пивних гігантів. Наприклад у середньому з 1 л малий бровар сплачує 5,5-6 грн. ПДВ, що в 2-3 рази більше ніж сплачує великий завод. Зараз це молода галузь, що активно розвивається в Україні та світі, яка в багатьох державах отримала підтримку. Наприклад, у 23-х Європейських країнах діють податкові пільги для таких виробників. Наразі в Україні граничний об’єм для малої броварні визначений у розмірі 3 тис. гектолітрів, що менше в 66 разів від загальноприйнятої європейської норми. Варто зазначити, що в Україні, навіть для таких броварень немає податкових пільг на сплату акцизу, як в інших державах. А є лише зменшена вартість ліцензії на оптову торгівлю. До речі, такої ліцензії для виробництва пива немає в жодній європейській країні.

У зв’язку з тим, що карантинні обмеження, які були запроваджені в Україні, у пивній галузі найбільше вдарили саме по таких малих броварнях (збут яких зосереджений на невеликих ресторанах і барах; вони не мають доступу до мережі продуктових магазинів та супермаркетів), саме ці броварні зараз потребують підтримки з боку держави – з метою збереження та створення нових робочих місць. Але це питання не тимчасової дотації чи пільги, а питання створення рівних умов з європейськими малими броварнями у довготривалій перспективі. Саме тому бізнес-асоціація пропонує розглянути та поступово впровадити пропозиції «Незалежних броварень України»:

1. Перші кроки на період 2020-2021 року спрямовані на оперативну допомогу малим броварням під час економічної кризи та задля відпрацювання економічного ефекту для держави від підтримки малих броварень та детінізації цього сектору економіки:
– визначити у Податковому кодексі України статус малої броварні як такої, що виробляє не більше 10 тис. гектолітрів на рік (як наприклад Італія, Ірландія).
– у 2021 році плату за ліцензію на оптову торгівлю для малих броварень обсягом до 10 тис. гектолітрів на рік, встановити на рівні 30 тис. грн.
– надати таким броварням податкову пільгу для сплати акцизу на виробництво у 2020-2021 році до 10 тис. гектолітрів, та встановити її на рівні 0 грн. за 1 л виготовленого пива.

2. Стратегічні кроки для сталого розвитку малих броварень починаючи з 2022 року:
– скасування ліцензії на оптову торгівлю для виробників, що мають ліцензії на виробництва пива в Україні;
– визначення у Податковому кодексі України статусу Малої броварні, як такої, що виробляє не більше 20 тис. гектолітрів на рік (у 10 разів менше ніж рекомендовано у ЄЕС; відповідно до практики наших сусідів – Польщі, Чехії, Угорщини, Словаччини).
– визначення у Податковому кодексі України пільги на сплату акцизу на виробництво пива для об’єму до 20 тис. гектолітрів на рівні 0 грн за виробництво 1 л пива.

При реалізації зазначених ініціатив бюджет України отримує додаткові надходження від збільшення та детінізації виробництва пива на малих броварнях за рахунок податків на прибуток та на додану вартість. Також це сприятиме збільшенню кількості високоякісних, високотехнологічних робочих місць в Україні. Створення рівних умов з малими виробниками пива європейських країн дозволить у перспективі посилити експортні позиції Українських виробників пива. Маємо надію на реалізацію цих пропозицій в рамках пакету законів на підтримку вітчизняної економіки, – пишуть Незалежні броварні України.