Browmator – найкращий хміль та супутні матеріали для пивоваріння
10 Серпня 2020
Отож, крафтова революція у Польщі розпочалася в 2010 році з хмелю від Browamator. Тоді в країні працювало 60 пивоварень (наразі їх майже 300), левова частка яких були крафтовими. Саме хміль став локомотивом усього крафтового ринку. Як це відбулося? 9 років тому одна з перших у країні крафтових броварень спробувала зварити India Pale Ale (IPA), використовуючи американський хміль від Browamator. Пиво отримало назву Khmelev IPA і досі найкраще продається у Польщі. У чому полягає його секрет? Пивовари зробили смак пива насиченішим, використовуючи для варіння значно більше, ніж передбачено рецептурою, якісного та автентичного хмелю.
Хороший хміль – правильно підібраний для конкретного типу пива
Країна була і залишається у першій шестірці країн-лідерів із виробництва хмелю. Тут переважно вирощують класичні та гіркі сорти. Левову частку зібраного врожаю відправляють до Німеччини, де його переробляють на гранули, а на польський ринок повертається вже кінцевий продукт. Отже, вітчизняне виробництво хмелю не могло спричинити крафтової революції. Така ж ситуація і в Україні, де, за словами Земовіта Фалата, вирощують хороший хміль. Але кожне пиво має чітку прив’язку до певного сорту хмелю. Тому, попри те, що українські чи польські сорти придатні для виробництва, наприклад, Pilsner, вони не підходять для IPA або Stout.
– У 2001 році, коли ми розпочали роботу, було вирішено, що Browamator постачатиме пивні інгредієнти для домашніх пивоварень. Почали з двох видів хмелю, чотирьох видів основного солоду та одного штаму дріжджів, – розповідає Земовіт Фалат. – Ми пропрацювали вже 10 років, коли в Польщі розпочалася, скажімо так, пивна реміснича революція. Browamator – це наша гордість, і ми пишаємося, що зробили свій внесок у ці зміни. Ми дали людям можливість варити
різні, цікаві сорти пива, адже раніше вони мали змогу готувати лише умовно світле, темне пиво та, можливо, Weizen. Але повернімося у 2001 рік. На початку роботи Browamator у Польщі працювало 100 пивоварних заводів, та щороку їх кількість зменшувалася, аж до 60.
Впродовж наступних 10 років жоден із професійних пивоварних заводів не зацікавився «екзотичною» сировиною, нашу продукцію вподобали лише домашні пивовари. Й от у 2011 році Pinta, перша крафтова броварня в Польщі, до створення якої я також причетний, почала цікавитись американськими хмелями та купувати їх. Це був хміль, що став рушійною силою розвитку крафту в Польщі. Відтоді кількість пивоварень виросла до 300. І з кожним роком усе більше людей цікавляться домашнім пивоварінням.
Як лідер ринку Browamator постійно популяризує пивоваріння: у 2003 році компанія стала організатором
першого польського конкурсу для домашніх пивоварів Home Brewers Contest («Домашній конкурс пива») в місті Живець, через 10 років передавши право на проведення заходу Польській асоціації домашніх пивоварів. У 2006 році компанія Browamator організувала найбільший у країні конкурс крафтових пивоварень – Polish Craft Beer Competition.
Справжній крафт вимагає якісного хмелю!
– На американські хмелі досі припадає значна частка у сировині для крафтового пивоваріння Польщі, проте останнім часом багато пивоварів використовують, наприклад, хміль із Нової Зеландії, Австралії та навіть України. Попри те, що американський Citra донині залишається найпопулярнішим, пивовари вже експериментують із більш цікавими хмелями, зокрема, Mosaic, Chinook тощо. Родзинка в тому, що броварі використовують хмелю більше, ніж потрібно для того чи іншого сорту пива, адже споживач хоче насиченішого аромату та смаку, – поділився спостереження власник Browamator. – Люди не завжди читають, що написано на етикетці, їм важливо, що знаходиться у пляшці.
Споживача передусім цікавить гіркота, смак і якість продукту, відчуття та емоції, які він отримує від пива. На даний момент найпопулярнішими сортами є IPA, включаючи IPA New England. Для прикладу: сухий хміль, приміром від компанії Yakima Chief Hops, офіційними дистриб’юторами якої ми є, можна використовувати у пропорції 10 грамів на літр. Пивовари просять у нас дедалі більше такої сировини. Також ми є постачальниками польських традиційних хмелів, співпрацюємо з німецькими виробниками, пропонуємо хміль із Нової Зеландії, Австралії, Чехії, Словаччини, Франції, України.
Browamator – компанія, відома на польському та європейському ринках уже впродовж 20 років, має ве-
ликий досвід та продовжує розвиватися. Її представники – бажані гості на семінарах, пивних фестивалях, нещодавно відвідали VII Форум пивоварів та рестораторів у Львові. Фахівці своєї справи, вони володіють величезним обсягом інформації про сорти хмелю, їх специфікації, та щедро нею діляться. З цією ж метою
Browamator подорожує світом та приєднується до збору врожаю хмелю, а також запрошує охочих долучитися до цього процесу, наприклад, на фермах у США. Зокрема, у 2018 році представники компанії брали участь у збиранні хмелю в долині Якіма, що у штаті Вашингтон.
Оскільки Browamator перебуває в епіцентрі хмелевої галузі, то має змогу впроваджувати новітні розробки технологій та лінійки продуктів хмелю. Компанія переважно пропонує гранульований хміль, але в асортименті продукції є і новий вид сухих хмелів – CRYO Hops. Сучасна технологія дозволяє отримувати
хмелевий порошок із подвійною активністю в процесі переробки кріогенного конуса. З гранулами CRYO Hops, завдяки набагато вищому вмісту олії та смол, пиво має більш інтенсивний аромат, зменшуючи кислі неприємні рослинні нотки. Cryo Hops можна додавати на будь-якій стадії охмелювання.
Звичайно, креативність крафтових польських пивоварів іноді зашкалює: зараз в країні варять майже 150 різних стилів. Але броварі також повертаються до традиційного пивоваріння і варять Pilsner, Stout та класичне пиво. Тому Browamator, окрім екзотики, пропонує класичні хмелі німецького чи чеського типу.
– Загалом, історія крафтового пива в Польщі нараховує 8 років. Я бачу, як рік за роком пивовари
намагаються стати інноваційнішими, сміливішими, а споживачі шукають агресивніших смаків, ароматів – це один бік медалі. Інший – це пивовар, котрий хоче варити пиво впродовж тривалого часу. Отже, якість такого напою потрібно підтримувати на належному рівні! – підсумовує Земовіт Фалат. – Ви не можете залишатися на ринку, якщо варитимете лише одну партію. Якість крафту має бути стабільною, а відповідно – і якість сировини, яку ви використовуєте, особливо хмелю. Хміль повинен бути стабільним. Я гарантую, що Browamator забезпечить пивоварів хмелем найвищої якості за найкращою ціною!
Статтю опубліковано в журналі Beer. Technologies&Innovaions №14.
Придбати журнал можна в інтернет-магазині!
Поспішайте оформити передплату на журнал за 2020 рік (вартість – 450 грн)!
Також є можливість замовити архів журналів з 2016 по 2019 рік!
Анна Ільчук, тел.: +38 (068) 568 66 58, nti.beer@gmail.com
Лариса Товкач: тел.: +38 (097) 96 89 516, sad.nti@ukr.net