Один із найпопулярніших сортів пивоварного ячменю походить від одного колосу

20 Січня 2022

Пивоварний ячмінь

Сорт пивоварного ячменю «Шевальє» з 200-річною історією довгий час вважався одним із найкращих. Вважалося, що він походить від однієї рослини — перевіркою цієї заяви і зайнялися вчені зі Швеції.

Вони проаналізували зразки насіння старше 150 років за допомогою молекулярно-генетичних методів. Результати дали дослідникам нові уявлення про селекцію рослин у минулому. Відповідно до історії, у місті Дебенхем працівник ферми Джон Ендрюс помітив колос, який вирізнявся на ячмінному полі і пересадив його на свою ділянку.

Пізніше домогосподар Шарль Шевальє помітив незвичайну культуру і почав її розмножувати, подарувавши сорту власне ім’я – “Шевальє”. До кінця XIX століття понад 80% всього пивоварного ячменю в Англії припадало на сорт “Шевальє”. Властивості цього ячменю цінували пивовари в усьому світі, зокрема й у Швеції.

У другій половині ХІХ століття біля скандинавської країни велися пробні культивації і вдосконалення «Шевальє». Англійський сорт став частиною родоводу багатьох інших сортів пивоварного ячменю.

Нам насамперед було цікаво дізнатися, як було відкрито ячмінь, і чи використовувався він так само, як сьогоднішні сучасні сорти, — каже Дженні Хагенблад, доцент кафедри популяційної генетики в університеті Лінчепінга.

Щоб з’ясувати це, вчені провели генетичний аналіз насіння з банок із позначкою «Шевальє», яке зібрали в різні періоди ХІХ століття. Найстаріший із цих зразків датується 1865 роком. Виявилося, що багато зразків насіння належали до певного сорту ячменю — «Шевальє» — і теорія походження цілої культури з одного колосу частково підтверджена. Проте деякі зразки насіння було перехрещено з ячменем інших місцевих сортів. Ячмінь вважається самозапильною рослиною. Коли дослідники уважніше вивчили помісі насіння, вони побачили, що «Шевальє» та місцеві сорти спонтанно схрещувалися між собою.

Наї х основі селекціонери створили нові види ячменю.

Ми можемо бачити ознаки того, що люди задовго до розвитку сучасної селекції рослин вже мимоволі використовували ті методи, які стали основою революції в шведському землеробстві на початку ХХ століття, — каже Матті Лейно, дослідник історії сільськогосподарських культур у Стокгольмському університеті.

Результати дослідження опубліковані в журналі Crop Science.

Читайте також: Стабільність пива, нові тренди пивоваріння і успішні продажі – головні теми ХІ Форуму пивоварів і рестораторів