«Храм пива»: як працює нова пивоварня в абатстві Грімберген

04 Червня 2021

Пиво
У кінці травня в абатстві Грімберген в околицях Брюсселя за підтримки Carlsberg відкрилася пивоварня, яка буде варити невеликі партії незвичайних сортів пива. На новій пивоварні побував кореспондент The Wall Street Journal Джеймс Марсон.

Керівник пивоварної компанії Carlsberg Кєєс ‘т Харт, обираючи місце для нової  мікропивоварні у старовинному абатстві, запитав, де стояла стара пивоварня, перш ніж її спалили французькі революціонери.

Саме такі питання мають сьогодні значення для великих пивоварних компаній, які реагують на запит споживачів на ексклюзивність.

В абатстві Грімберген вперше за більш ніж 200 років знову почала працювати пивоварня. Спонсором її відновлення стала компанія Carlsberg, яка переслідує власну мету – створення унікального і автентичного пива.

Пивоварня буде варити пиво, натхненна списками інгредієнтів, знайденими в старовинних рукописах в бібліотеці абатства. Саме такі нішеві сорти дозволили новим пивоварням відняти частку ринку у основного для Carlsberg сегмента – масових лагерів.

Данська пивоварна компанія витратила на цей проєкт мільйони євро. Він став одним з найдорожчих з точки зору вартості в перерахунку на гектолітрів продукції, говорить комерційний директор Carlsberg Жоан Абекасіс. Однією з причин цього став вік будівлі і прагнення дотримуватися традицій.

– Це дуже важливо для нашого зростання – сьогодні і в майбутньому, – сказав Кєєс ‘т Харт на церемонії відкриття пивоварні. – Це фантастична історія. Вона привертає всіх, хто любить пиво.

Багато століть тому ченці були першими крафтовими пивоварами: вони використовували місцеві інгредієнти і варили невеликими партіями пиво, яке ніколи не повторювалося. Але ченців-пивоварів стало менше, і в справу вступили великі компанії, які хочуть заробити на попиті на спеціальне пиво, у тому числі абатському, яке у великих виробників стало хітом продажів.

Пивоварню в абатстві Грімберген в північних околицях Брюсселя заснували ченці-норбертінці в 1128 році. Пиво тоді мало зовсім інший смак, і його з гігієнічних міркувань пили замість води, каже
Карел Стаутемс. 57-річний колишній бухгалтер в абатстві відповідає за фінанси, а також за пиво. За його словами, під час будівництва була виявлена ​​коров’яча кістка, яку в процесі варіння пива використовували для очищення води.

Коли ченці повернулися на початку XIX століття, вони не відновили варіння пива. Але в 1958 році бельгійська пивоварна компанія запропонувала абатству виплати за право виробництва пива під його назвою. Тоді такі взаємини були звичайною справою.

Кілька траппістських абатств, де виробництвом досі керують ченці, в 1998 році створили маркування «Автентичний траппістський продукт». Суворі правила її присвоєння гарантують автентичність продукції: пиво повинно варитися в стінах монастиря, а прибуток повинен  витрачатися на потреби громади або на благодійність. За словами Карела, він кожен день контролює роботу трьох пивоварів Carlsberg, які працюють на новій пивоварні.

У 2016 році  Карел розповів Кєєс’т Харту про свою ідею відновити виробництво пива, і, за словами ченця, глава пивоварної компанії прийняв її з ентузіазмом. Carlsberg вже запустила у Франції, Норвегії і Швеції мікропівоварні з власними барами, зробивши акцент на історичні зв’язки, сказав Жоан Абекасіс.

Спочатку абатська пивоварня буде виробляти три сорти, в яких традиції поєднуються з незвичайними особливостями. В одному з них використовується копчений солод – такий, як застосовували в середньовіччі. В іншому поєднується хміль з Бельгії та Австралії.

Пиво продаватиметься в кегах і пляшках на основних європейських ринках компанії Carlsberg. Пивоварня продовжить експериментувати з новими смаками, які будуть тестувати в барі і ресторані абатства. Звідти через вікно можна побачити процес виробництва пива. Отець Карел називає це «храмом пива».

Святі отці, які встають о сьомій ранку на молитву, а потім снідають в мовчанні, благословили роботу пивоварні. Як каже керівництво компанії Carlsberg, останнє слово про пиво залишається за ченцями. Вони, в своїх білих шатах, яскраво виділяються на тлі шикарного бару і сучасного обладнання пивоварні.

Роялті, які платить Carlsberg, допомагають абатству підтримувати стан будівель і вести пасторську і благодійну роботу, каже отець Карел. На питання про те, скільки Carlsberg платить абатству, він відповідає після паузи пошепки: «Це комерційна таємниця».

В пивоварні під простим дерев’яним хрестом до стіни притулений скейтборд.
«Це не мій, – каже абат Ерік де Суттер. – Я не особливо спортивний ». Скейт належить 28-річному пивоварові Carlsberg Марку-Антуану Сошону, який контролює проект.

Отець Карел бурчить на відвідувача, який запитує, чи п’ють досі пиво 15 мешканців абатства. «А ви як думаєте?» – каже він. Звичайно, не кожен день, додає він швидко, але зазвичай вечорами в неділю.

«У нас тут ціла дегустаційна комісія», – каже Сошон.