«Храм пива»: як працює нова пивоварня в абатстві Грімберген
04 Червня 2021
Керівник пивоварної компанії Carlsberg Кєєс ‘т Харт, обираючи місце для нової мікропивоварні у старовинному абатстві, запитав, де стояла стара пивоварня, перш ніж її спалили французькі революціонери.
Саме такі питання мають сьогодні значення для великих пивоварних компаній, які реагують на запит споживачів на ексклюзивність.
В абатстві Грімберген вперше за більш ніж 200 років знову почала працювати пивоварня. Спонсором її відновлення стала компанія Carlsberg, яка переслідує власну мету – створення унікального і автентичного пива.
Пивоварня буде варити пиво, натхненна списками інгредієнтів, знайденими в старовинних рукописах в бібліотеці абатства. Саме такі нішеві сорти дозволили новим пивоварням відняти частку ринку у основного для Carlsberg сегмента – масових лагерів.
Данська пивоварна компанія витратила на цей проєкт мільйони євро. Він став одним з найдорожчих з точки зору вартості в перерахунку на гектолітрів продукції, говорить комерційний директор Carlsberg Жоан Абекасіс. Однією з причин цього став вік будівлі і прагнення дотримуватися традицій.
– Це дуже важливо для нашого зростання – сьогодні і в майбутньому, – сказав Кєєс ‘т Харт на церемонії відкриття пивоварні. – Це фантастична історія. Вона привертає всіх, хто любить пиво.
Багато століть тому ченці були першими крафтовими пивоварами: вони використовували місцеві інгредієнти і варили невеликими партіями пиво, яке ніколи не повторювалося. Але ченців-пивоварів стало менше, і в справу вступили великі компанії, які хочуть заробити на попиті на спеціальне пиво, у тому числі абатському, яке у великих виробників стало хітом продажів.
Пивоварню в абатстві Грімберген в північних околицях Брюсселя заснували ченці-норбертінці в 1128 році. Пиво тоді мало зовсім інший смак, і його з гігієнічних міркувань пили замість води, каже
Карел Стаутемс. 57-річний колишній бухгалтер в абатстві відповідає за фінанси, а також за пиво. За його словами, під час будівництва була виявлена коров’яча кістка, яку в процесі варіння пива використовували для очищення води.
Коли ченці повернулися на початку XIX століття, вони не відновили варіння пива. Але в 1958 році бельгійська пивоварна компанія запропонувала абатству виплати за право виробництва пива під його назвою. Тоді такі взаємини були звичайною справою.
Кілька траппістських абатств, де виробництвом досі керують ченці, в 1998 році створили маркування «Автентичний траппістський продукт». Суворі правила її присвоєння гарантують автентичність продукції: пиво повинно варитися в стінах монастиря, а прибуток повинен витрачатися на потреби громади або на благодійність. За словами Карела, він кожен день контролює роботу трьох пивоварів Carlsberg, які працюють на новій пивоварні.
У 2016 році Карел розповів Кєєс’т Харту про свою ідею відновити виробництво пива, і, за словами ченця, глава пивоварної компанії прийняв її з ентузіазмом. Carlsberg вже запустила у Франції, Норвегії і Швеції мікропівоварні з власними барами, зробивши акцент на історичні зв’язки, сказав Жоан Абекасіс.
Спочатку абатська пивоварня буде виробляти три сорти, в яких традиції поєднуються з незвичайними особливостями. В одному з них використовується копчений солод – такий, як застосовували в середньовіччі. В іншому поєднується хміль з Бельгії та Австралії.
Пиво продаватиметься в кегах і пляшках на основних європейських ринках компанії Carlsberg. Пивоварня продовжить експериментувати з новими смаками, які будуть тестувати в барі і ресторані абатства. Звідти через вікно можна побачити процес виробництва пива. Отець Карел називає це «храмом пива».
Святі отці, які встають о сьомій ранку на молитву, а потім снідають в мовчанні, благословили роботу пивоварні. Як каже керівництво компанії Carlsberg, останнє слово про пиво залишається за ченцями. Вони, в своїх білих шатах, яскраво виділяються на тлі шикарного бару і сучасного обладнання пивоварні.
Роялті, які платить Carlsberg, допомагають абатству підтримувати стан будівель і вести пасторську і благодійну роботу, каже отець Карел. На питання про те, скільки Carlsberg платить абатству, він відповідає після паузи пошепки: «Це комерційна таємниця».
В пивоварні під простим дерев’яним хрестом до стіни притулений скейтборд.
«Це не мій, – каже абат Ерік де Суттер. – Я не особливо спортивний ». Скейт належить 28-річному пивоварові Carlsberg Марку-Антуану Сошону, який контролює проект.
Отець Карел бурчить на відвідувача, який запитує, чи п’ють досі пиво 15 мешканців абатства. «А ви як думаєте?» – каже він. Звичайно, не кожен день, додає він швидко, але зазвичай вечорами в неділю.
«У нас тут ціла дегустаційна комісія», – каже Сошон.