Мар’ян ГОДА, «Рівень»: «Задля підтримки пивної галузі України пивоварам потрібно об’єднуватися!»

02 Вересня 2021

Пивоваріння по-українськи
23 квітня під час Х Форуму пивоварів і рестораторів пивовари обговорили гострі проблеми галузі, як-от ціновий демпінг, наслідки коронакризи для пивного бізнесу та шляхи її подолання. Пивовари погодилися щодо того, що галузі потрібна єдина асоціація пивоварів, яка лобіюватиме інтереси як великих, так і малих виробників. Директор пивзаводу «Рівень» Мар’ян ГОДА наголосив на важливості такого об’єднання. Докладніше про цю ініціативу – в ексклюзивному інтерв’ю журналу Beer.Technologies&Innovations.

Beer.Technologies&Innovations: Як Вам доводилося працювати під час пандемії? З якими найгострішими проблемами Ви зіштовхнулися?

Мар’ян ГОДА: Останній рік приніс нові виклики: зросли ціни на комплектуючі обладнання, енергоносії, сировину, а особливо на солод. Два роки поспіль ми не бачимо позитивних зрушень у країні, ми весь час чуємо про проблеми, пов’язані з пандемією, з загрозою війни, але про економіку не говорять, тому що економіка перебуває в стані стагнації. Якщо ж і планується 2-3,5% зростання, то ці цифри не порівнюються з рівнем індексу інфляції. А оскільки пиво – це не продукт першої необхідності, то воно – як лакмусовий папір, відразу реагує на нездорові явища в економіці. Тому впродовж кількох останніх років ми відстежуємо системний спад обсягів виробництва пива в Україні. Ця цифра становить близько 5%.

Beer. T&I: Яка нині ситуація з акцизами?

М.Г.: Нововведення чекають нас уже з 1 липня, адже у Верховній Раді розглядається законопроєкт, який пе-
редбачає збільшення ставок акцизного збору. Якщо нині ставка акцизного збору для пивоварів становить 2,78 грн за літр пива, то з 1 липня її пропонують збільшити. Облік будуть вести залежно від вмісту 100% спирту. Ця цифра становитиме 59,82 грн за літр стовідсоткового спирту. Якщо перерахувати на 11-відсоткове пиво, це цифра сягатиме орієнтовно 3 грн, але для пива з високою щільністю ставки акцизного збору будуть ще більш відчутні.

Beer.T&I: Як гадаєте, наскільки важливо пивоварам сьогодні об’єднуватися задля підтримки пивоварень й лобіювання інтересів на державному рівні?

М.Г.: Виклики існували й будуть існувати, проблеми – також. Жити й не просто виживати, а працювати
та заробляти стає все складніше. Сьогодні пивоварна галузь на законодавчій основі представлена асоціацією «Укрпиво», яка тримає за собою регламенти, але, на мою думку, це дещо несправедливо. В Україні існують
тисячі асоціацій: АСУ, творчих колективів, виробників різних галузей тощо. Проте, вважаю, в нас нині немає такої асоціації, яка б відстоювала права пивоварів. Я знаю, що були спроби створити таку структуру, але фактично, я думаю, що її немає. Попередні розмови з керівниками різних підприємств, і крафтових, і середніх пивзаводів, підтвердили, що люди підтримують цю ідею. Переконаний, що зараз не можна ділити виробників середньої потужності та крафтовиків. Хоча б тому, що є чимало підприємств, які виросли з коротких штанців, і їх вже не можна назвати крафтовими. Це, зокрема, «Волинський бровар», «Правда» та інші.

Всю велику сім’ю пивоварів потрібно об’єднувати, адже проблеми однакові для всіх: це проблеми продажів і збуту, вирішення питань на законодавчому рівні, постачання сировини, матеріалів, комплектуючих запчастин тощо.

Скажімо, ні для кого не таємниця, що окремі підприємства певну частину пива виготовляють у тіні та реалізують за демпінговими цінами. Таким ось демпінгом ми підриваємо економіку один одного. Уявіть собі, бабусі на ринку торгують цибулею і все одно тримають ціну, а пивовар же намагається хоч на гривню опустити вартість напою.

Є ще одне питання. В маркетах зараз чимало імпортного пива, яке реалізовують за середніми цінами.
Я не проти того, щоб імпорт був у продажу, але коштувати це пиво має дорожче. Хочеш купити Budweiser чи
PilsnerUrquell – купуй за 70 грн. Тобто назріла потреба змінювати ставки ввізного мита на пиво. Лобіювати це питання могла б саме асоціація. Вкрай важливо відстоювати власні інтереси на державному рівні.
Важливо зазначити, що якість пива в Україні в останні роки відчутно виросла. Великою мірою завдяки тому,
що в Україні з’явилася нова генерація пивоварів, які люблять і знають свою справу, які горять цією ідеєю, які готові вкладати кошти та добиватися високих результатів. Нова асоціація готова сприяти пивоварам і в цьому.

Секрети переможного пива пивзаводу «Рівень»

Beer.T&I: Вітаємо Вас з перемогою на Дегустаційному конкурсі East European Beer Award! Ваша пивоварня продемонструвала найбільше потрапляння в десятку, два з трьох поданих сортів вибороли золото й срібло. Як гадаєте, в чому секрет успіху?

М.Г.: Пригадуєте старий вислів про три складники якісного пива – солод, холод, і совість пивовара? Для приготування свого пива ми використовуємо як українську сировину, зокрема, хміль власного виробництва, так і імпортну, причому стабільної якості. Також ми стежимо за дотриманням усіх технологічних процесів і контролюємо виготовлення продукту на всіх етапах. Окрім того, важливо не зупинятися на досягнутому: якщо припиниш розвиватися, то не зможеш бути конкурентоспроможним.

Beer.T&I: «Рівень» – один з найстаріших пивзаводів України, а Ви тут працюєте уже 18 років, здається. Пригадуєте, яким було тоді пиво?

М.Г.: Якщо порівнювати з нинішніми сортами, то це речі абсолютно не спільномірні. Часто від споживачів можна було почути: «Ось колись було пиво, нині ж такого немає». Знаєте, це як перший пиріжок у дитин-
стві, смак якого ти запам’ятав на все життя або ж ти просто був голодний. Також у ті часи часто привозили
пиво з Чехії. Якщо порівняти «Рівень» тоді й зараз, то пивзавод, звичайно, виріс. Нині конкуренція змушує
рухатись. Я пам’ятаю ще часи, коли весь час щось ламалось і не вдавалось, але план доводилося виконувати. Пригадую, як був дефіцит на все і про якість тоді не йшлося, адже терміни збуту були кілька тижнів. Яка там
стійкість? За день продавалася велика бочка на кілька тонн. Зварили – і бігом продавати. Санітарії як такої не було, мийкою ніхто не займався, шлангом бочку помили, хлоркою продезінфікували і все.

Про особливості виробництва пива на “Рівні” читайте в інтерв’ю, опублікованому в журналі Beer. Technologies&Innovations  №20!

Поспішайте оформити підписку на журнал 2022 року (вартість – 450 грн)!

Для найбільших фанів пива і пивоваріння медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує оформити передплату на журнали за АКЦІЙНОЮ ЦІНОЮ!

Журнал «Beer Technologies» за 2021 р. можна придбати за 350 грн! За 2021-2022 рр. – за 800 грн!

АКЦІЯ діє до 12.09.2021 року.

Марина Захарчук: тел. +38 (097) 17 49 269, beertechdrinks.com
Лариса Товкач: тел.: +38 (097) 96 89 516, sad.nti@ukr.net