Пивоварня Ale Point: від пивзаводу Ігнатищева до надсучасних технологій

11 Лютого 2021

Пивоваріння
Пивоварня Ale Point заснована в 2017 році, однак називає себе спадкоємицею кращої Харківської броварні Ігнатищева, яка постачала елі до двору Миколи ІІ. Засновники пивоварні наголошують, що вони Ale Point взяла на себе відповідальність за виробництво для жителів і гостей Харкова високоякісного пива, яке не тільки повторює, а й додає нові яскраві фарби до кращих зразків пивоварні Ігнатищева. Тому у 2020 році пивоварня Ale Point почала популяризувати Untappd, це й підштовхнуло засновників пивоварні створити нову оригінальну лінійку пива Marginal-2021. За словами Оксани Ільгової, в лінійку увійдуть нестандартні та інноваційні стилі пива, які тільки починають свій шлях в Україні. Серед перших пивних експериментів – Hoppy Gose HopSalt, Fruit Gose Tomatoes, Imperial Stout Chocolate, Imperial Stout Coconut.

– Варити кожен сорт цієї лінійки ми будемо в колаборації з популярними пивоварами, біргіками і сомельє України, – розповідає Оксана ІЛЬГОВА.– Вже розроблені рецептури перших сортів цієї лінійки, – спільно з Ігорем Дмитренком, Андрієм Киселем і Сергієм Ковтуненком. Ми хочемо зварити лінійку нестандартного пива,співпрацюючи з різнобічно обдарованими,унікальними представниками крафтового пивоварінняУкраїни. В рамках створення Marginal-2021 ми відкритідо співпраці й експериментів для створення унікальнихсортів пива світового рівня. Якщо у тебе є божевільнаідея зі створення нестандартного пива, то ми із задоволенням допоможемо її реалізувати!

Від стародавніх традицій пивоваріння до сміливих експериментів

1886 року  Іван  Ігнатищев створив пиво-медоварний завод «Харківський пивоварний завод №5». Це був дуже потужний завод з виробництва пива, фруктових і штучних мінеральних вод, на якому працювало 110 чоловік. Капітал підприємства становив 600 тис. рублів, було 3 парових і 12 електричних котлів.

Завод був відомий високою якістю виробленого пива і удостоєний найвищих нагород на багатьох міжнародних виставках. Найзнаменитішими марками пінного напою стали: «Експорт царський», «Ель», «Мед білий і рожевий», «Портер імперіал» та інші.

Пиво розливалося в фірмові пляшки з рельєфним написом. Пляшка такого пива коштувала на початку XX століття 12 копійок, але згодом ціна тари стрімко зросла. Сьогодні на інтернет-аукціонах ці пляшки пропонують по 18 850 грн. за штуку.

До слова, на cучасній пивоварні Ale Point мають чимало історичних артефактів, у тому числі колекція старовинних пляшок.

Крафтова пивоварня Ale Point  розташована поряд із місцем, де колись варили пиво для царів. І не випадково одним із завдань компанії «Тандем» є:

Тандем є хранителем традицій і духовних правонаступником кращої Харківської пивоварні Ігнатищева. Тандем вишуканих смаків історії нашого міста і досвіду світового пивоваріння – наша спадщина бути законодавцем смаків.

Автентичні пива представлені представлені в 3-х лінійках: Modern Lagers («Крила Харкова», «Вогні Харкова», «Богемія», «Пшеничне»), Original («Московське», «Жигулівське», «Дубовий Гай») і Legends («Відьми Halliwell», «Скрипаль», «Тарзан», «Король Леопольд», «Матінка Кураж», «П’яний Чернець», «Святий Арнольд», «Принцеса Фіке», «Шерлок», «Вершник», «Адмірал Нельсон»).

Пиво із якісної води

Розташування пивоварні Ale Point поруч зі Свято-Пантелеймонівським храмом дозволяє пиву отримати благотворний вплив дзвонів.

У своїх наукових напрацюваннях дослідники Е. Ісаєнко,  Ф. Шипунов,  Е. Масару розглядають вплив дзвонів та музики на якість води. У результаті своїх досліджень науковці доходять висновку, що ультразвукові хвилі дзвонів дозволяють знезаразити воду, яку використають для варки пива, крім природного антисептика хмелю, та й системи очищення самої пивоварні.

На варті якості

Сьогодні пивоварня складається з декількох підрозділів: холодний цех, де вариться і дозріває пиво за допомогою сучасного обладнання з харчової нержавіючої сталі, цех розливу і лабораторія (до слова, Ale Point Brewery – одна з дуже небагатьох пивоварень в Україні, хто має власну лабораторію), холодний склад, де зберігається готова продукція при температурі не вище 10°С. Технологія виробництва спрямована на розлив аутентичних сортів пива, які чітко потрапляють під класифікацію BJCP. Усі продукти Ale Point не піддавалися фільтрації та пастеризації.

– У власній лабораторії, ми здійснюємо процес перевірки й контролю якості пива. Зокрема напій перевіряють на кількість дріжджових клітин, на наявність кисломолочних бактерій та бактерій  групи кишкової палички.

Також на пивоварні є лабораторне обладнання Anton Paar, яке відповідає за стійкість пива  й вимірює кисень та наявність вуглекислого газу. Як розповідають пивовари, контролюючи  ці параметри, набагато легше виготовляти стабільний продукт.  Оскільки пиво броварні не фільтроване і не пастеризоване, а всі ці характеристики напою впливають на стійкість.