Як вижити пивоварні під час локдауну. З досвіду чеських пивоварів

11 Травня 2021

Пивоваріння vs локдаун
Карантин боляче вдарив по пивоварінню світу, і особливо це відчули ті країни, де пивоваріння є традиційною галуззю, такі, як Чехія, Німеччина, Бельгія та ін. Не оминула криза й українських виробників. Броварні зазнають нині великих збитків. Водночас, є й такі виробники, що зуміли використати нові перешкоди як плацдарм для росту й розвитку нових напрямків.

Давній партнер Міжнародного Форуму пивоварів і рестораторів, відомий чеський пивовар, дипломований інженер, власник компанії Czech Brewmasters s.r.o. Йіндржих Хейн, в рамках Х Форуму пивоварів розповів про те, як локдаун у Чехії вплинув на найдавніші броварні та куди інвестували ресурс ті виробники, що змогли втриматись «на плаву».

Коли Європа вперше зіштовхнулась з корона вірусом, і більшість кафе, ресторанів, офісів почали закриватися, ніхто навіть не міг подумати, що це триватиме так довго. Спочатку мова йшла про два тижні, потім про кілька місяців. Але минув вже рік, і мусимо визнати, що малий бізнес пивоварної галузі, та й не лише, отримав величезні збитки, – розповідає Йіндржих Хейн.

У Німеччині пивна сила невеликих броварень сьогодні фактично на нулі. За даними Німецької асоціації пивоварень, у 2020 році споживання пива на душу населення впало до 88 літрів. Стільки ж пива середньостатистичний німець споживав востаннє аж наприкінці 1950-х років. Крім того, сотні тисяч літрів пива пивовари просто виливали у каналізації, через відсутність каналів збуту. У Чехії було досягнуто історичного мінімуму споживання пива: в 2020 році продажі впали на 111 млн літрів. Дві третини пивоварень відчули різне падіння продажів, деякі закрилися взагалі.

Спочатку проблеми, що виникли на державному рівні, переносились у родини звичайних людей. Шок, стрес, паніку дозволяв подолати алкоголь, у тому числі. На початку карантину, коли продажі пива в ресторанах й пабах впали до нуля, коли продажі у КЕГ-бочках були фактично зведені до мінімуму, реалізація пива у пляшках в супермаркетах зросла на 100%.

Разом з тим, Йіндржих Хейн резюмував, що епідемія відкрила для пивоварень чимало нових шансів та шляхів для розвитку бізнесу.

Пандемія стала синонімом до слова «виклик». Вона дала шанс виробникам перевірити, що працює на їхньому ринку, а що не дуже, і що взагалі не приносить жодної вигоди. Приміром, першим варіантом пристосування до нової реальності стали продажі їжі й пива через спеціальні віконця у закладах або «на виніс». Звичайно, крафтове пиво – це недешевий продукт, але, якщо людина могла собі дозволити замовити доставку їжі додому, то могла до закусок чи вечері придбати й смачного пива. Ми, як виробники пива, звертались тоді до закладів, що працювали за такою схемою, і давали своє пиво на дегустацію. Представники ресторанного бізнесу, у свою чергу, пропонували замовити пиво для своїх клієнтів. Такий варіант реалізації продукції допомагав якщо не заробити, то хоча б покрити витрати на оренду, закупівлю продукції та інгредієнтів, а також – забезпечити роботою хоча б частину персоналу. Уклавши договір зі службою доставки, можна було організувати розвезення замовлень клієнтам до дверей.

Експерт зауважує, що на початку локдауну чимало споживачів та постійних клієнтів пивоварень часто замовляли своє улюблене пиво для того, щоб підтримати місцевого виробника фінансово. Людям хотілося думати, що карантин невдовзі завершиться, й життя повернеться до звичного ритму. Втім, коли за кілька місяців ситуація не вирішилась, а фінансові показники населення почали ставати гіршими, справи погіршились й у пивоварів.

У період обмеження роботи закладів, де продається ваше пиво, – налагодьте доставку товару. Нашій компанії було невигідно доставляти замовлення на відстань до 30 км на суму менше 700 крон (приблизно 900 гривень), тому ми розробили власну систему доставки. Пиво клієнтам розвозили за графіком, на доставку замовлення кур’єр мав три дні. Щоб стимулювати ріст середнього чека, ми зробили акцію – купи пива на суму понад 1000 крон (1300 гривень) й отримай пляшку крафту в подарунок. Це дозволяло отримувати прибуток на рівні 5% від загального обороту.

Серед пошуків нових каналів збуту спеціаліст виділив і online-продажі. Чимало чеських пивоварень та ресторанів освоїли чи «посилили» канал e-shopping, нові маркетингові підходи та рекламу у соцмережах, які працюють завжди й усюди.

Детальніше про способи роботи пивоварень і пивних закладів в умовах локдауну читайте незабаром у свіжому випуску журналу Beer. Technologies&Innovations!

Придбати журнал можна в нашому інтернет-магазині.

Поспішайте оформити підписку на журнал 2021 року  (вартість – 450 грн)!

Анна Ільчук, тел .: +38 (068) 568 66 58, nti.beer@gmail.com
Лариса Товкач: тел .: +38 (097) 96 89 516, sad.nti@ukr.net