Зимове пиво або який стосунок до напою мають: узвар, кутя, вино та карпатський ялівець

10 Грудня 2020

Зимове пиво

Якщо влітку пиво п’ють,  щоб освіжитись, то взимку навпаки, аби зігрітись. Дні стають холоднішими, відповідно на полицях  магазинів зростає кількість зимового пива. Насичені, повнотілі сорти пива, як-от доппельбок чи  імперський стаут, готові зайняти місце гарбузових сортів минулого сезону. Цей напій пасує до холодної погоди і сезону різдвяних свят, може містити святкові спеції, спеціальні цукри й інші складники, що нагадують про глінтвейн чи різдвяні десерти. Пропонуємо вам добірку зимових сортів пива.

Winter Warmer/Winter Ale/Christmas Ale

Темне пиво, яке створює тепло. Це може бути портер, зварений зі спеціями (гвоздика, імбир, кориця), чи з додаванням шоколаду, лактози, меду або кави. Також: міцний лагер, стаут ​​та інші сорти пива зі спеціями.

Barleywine

English Barleywine

Міцне, насичене, складне і багатошарове пиво з солодовими відтінками від хлібних, ірискових, печивних у світлих версіях, до горіхових, добре просмаженого тосту, темної карамелі і/чи патоки у темніших. Загальне враження — солодова солодкість від помірної до насиченої, хоча фінал може бути від помірно солодкого до помірно сухого, залежно від віку пива. Можуть проявлятися певні ноти окислення чи виноподібності, часто очевидні складні алкогольні смаки. Фруктовість від помірної до досить помітної, часто з натяками на темні чи сухофрукти.

American Barleywine

Добре охмелена американська версія найміцнішого британського елю з найбагатшим смаком. Хмелевий характер повинен бути очевидним, але при цьому не випадати з балансу. Алкогольність і хмелева гіркота часто переплітаються в тривалому післясмаку. Яскравий, насичений солодовий з помітними хмелевими відтінками і гіркотою в балансі. Солодова солодкість від помірно-низької до помірно-високої, хоча фінал може бути як дещо солодким, так і цілком сухим (залежно від витримки). Хмелева гіркота коливається від помірно-насиченої до агресивної.

Doppelbock

Пиво Bock – це лагер в німецькому стилі з сильним солодовим присмаком. Dopplebock, що по суті означає подвійний бок, має навіть більше солоду і більш повне тіло, ніж стандартний бок. Спочатку це пиво було зварено групою монахів Paulaners, які розробили цей стиль з додаванням солоду для споживання під час посту.

Міцний, багатий, дуже солодовий німецький лагер, який може бути як темним, так і світлим. Що темніший зразок, то більш розмаїтий, насичений солодовий характер він має, в той час як світлі версії більш сухі й більш охмелені.

Темні версії мають виразний профіль продуктів реакції Майяра і часто дещо підсмажені аромати. Світлі версії теж матимуть потужну солодовість, деякі відтінки продуктів реакції Майяра і підсмажені нотки. Дуже легкий шоколадний відтінок у темніших зразках не буде вадою, але палені чи горілі смаки неприпустимі. Чистий лагерний характер бродіння. У темних версій може, але не обов’язково, спостерігатися незначна присутність темних сухофруктів (похідна від солодів). Невід’ємною ознакою є певна алкогольність, яка має бути м’якою і зігріваючою, а не різкою і пекучою. Хмелевий смак відсутній або дуже незначний (у світлих версій може бути виразнішим).

Балтійський портер (Baltic Porter)

Протягом вісімнадцятого і дев’ятнадцятого століть багато західноєвропейських пивовари почали створювати міцні і надійні портери для перевезення через Північне море в Балтійські регіони.

Балтійський портер часто має смакоароматичний профіль, подібний до англійського портеру (English porter) і стриману паленість шварцбіра (Schwarzbier), і водночас вищі початкову щільністю і вміст алкоголю.

Дуже повнотілий і округлий. Чистий лагерний характер бродіння. Починається солодко, але темні солоди швидко беруть першість і тягнуться аж у фінал смаку.  Лише натяк на сухість, з кавовими і лакричними нотками в фіналі. Ненав’язливі ледь помітні ноти чорної смородини і темних сухофруктів. Гіркота від солодів і хмелю покликана лише створювати баланс, інтенсивність від середньо-низької до середньої. Хмелевий смак ледь пряних солодів коливається від середньо-низького до взагалі відсутнього.

Пиво, витримане в бочках

Під цю категорію підпадає пиво, яке має відтінки напою, який був попередньо у бочці (витримане в бочках з-під бурбону чи подібних).

Дерево зазвичай проявляється у деревних чи дубових відтінках. Інші відтінки включають ваніль (від ваніліну у дереві), карамель, масляна карамель, тости чи мигдаль (від обсмаження дерева), каву, шоколад, какао (від обпаленого дерева), а також попереднього напою. Деревні/інші смаки повинні бути збалансованими, помітними і підтримувати

базу, а не заступати її. Прийнятними, але необов’язковими будуть фонові відтінки окислення, але вони приємні, хересоподібні, а не паперові чи картонні.

Під цю категорію підпадає пиво, яке має відтінки напою, який був попередньо у бочці (витримане в бочках з-під бурбону чи подібних).

Шотландський ель (Scottish Ale)

Шотландський ель – це пиво верхового бродіння, яке спочатку подавалося в невеликих кількостях у  Шотландії дев’ятнадцятого століття.

Це елі, смак яких переважно солодовий, яким вони завдячують не процесу виробництва, а спеціальним солодам. Карамелізація солоду чи цукрів під час кип’ятіння не є традиційною, так само як і будь-який надто промовистий характер масляної карамелі. Найчастіше це розливне пиво. Димні відтінки в них недоречні, і якщо вони є, то походять від торфу у воді. Шотландські елі з копченими нотами повинні подаватися у категорію класичне копчене пиво.

Імперський стаут (Imperial Stout)

Насичений, об’ємний, темний ель з широким колом смакових балансів і регіональних версій. Палено-горілий солодовий профіль з відтінками темних фруктів чи сухофруктів і зігріваючим гірко-солодким фіналом. Попри яскравість смаку і аромату, всі їхні компоненти повинні зливатися у єдине, складне, але гармонійне пиво, а не алкогольне чортзна-що.

Традиційно англійський стиль, але зараз значно більш популярний і широко доступний в Америці, де це один з улюблених стилів крафтового пива, а не рідкісний звірок. Існують англійські й американські версії (очевидно, що американські більш гіркі, палені і охмелені, а англійські більше демонструють спеціальні солоди і ефірний профіль).

Уже 17 грудня, під час онлайн-презентації Beermaster Live, кожен охочий зможе дізнатись про спеціальні варки до зимових свят від чотирьох українських пивоварень (Varvar brewery, Underwood Brewery, «Театр пива «Правда», 2085 brewery). Пивовари пояснять, який стосунок мають до пива: узвар, кутя, вино, карпатський ялівець.