Ale Point: сучасна крафтова пивоварня родом з легендарного минулого

22 сентября 2021

Крафт по-українськи
Нині слово «крафт» усе частіше трапляється в харчовій галузі й індустрії напоїв. Стає дедалі більше малих виробників, які на невеликих потужностях, нерідко вдаючись до ручної праці, виробляють якісну натуральну продукцію. Одна з перших крафтових пивоварень країни – харківська Ale Point, яка відстоює пивну традицію кращої харківської броварні Ігнатищева, популяризує культуру споживання пива й пропагує вживання непастеризованого і нефільтрованого пива. Засновники пивоварні наголошують, що вони взяли на себе відповідальність за виробництво високоякісного пива, яке не тільки повторює, а й додає нові яскраві фарби до кращих зразків пивоварні Ігнатищева.

1886 року Іван Ігнатищев створив пиво-медоварний завод «Харківський пивоварний завод №5». Це був дуже потужний, навіть як на наші часи, завод з виробництва пива, фруктових і штучних мінеральних вод, на якому працювали 110 людей. Капітал підприємства становив 600 тис. рублів, було 3 парових і 12 електричних котлів. Завод був відомий високою якістю виробленого пива і удостоєний найвищих нагород на багатьох міжнародних виставках. Найзнаменитішими марками пінного напою стали «Експорт царський», «Ель», «Мед білий і рожевий», «Портер імперіал» та інші. Зокрема, до 1914 р. завод мав 5 медалей, отриманих на виставках за якість і обсяг пива. Пиво розливалося в фірмові пляшки з рельєфним написом. Пляшка такого пива коштувала на початку XX століття 12 копійок, але згодом ціна тари стрімко зросла. Сьогодні на інтернет-аукціонах ці пляшки пропонують за 18 тис. 850 грн/шт. До слова, на cучасній пивоварні Ale Point облаштували справжній мінімузей, де зберігається чимало чимало історичних артефактів, зокрема і колекція старовинних пляшок. Засновники пивоварні запрошують усіх охочих познайомитися з пивною історією.

Магія пивоваріння

– Ми виготовляємо нефільтроване і непастеризоване пиво, завдяки цьому в нас є продукт, який суттєво відрізняється від масмаркету й більшості великих пивоварень, – наголошують засновники пивоварні Ale Point. Що передбачає виробництво такого пива? На броварні пиво не фільтрується і не пастеризується, тому в ньому залишається багато вітамінів та мікроелементів, які містить рослинна сировина, з якої виготовляється пиво. Усе це дозволяє говорити про користь продукту для здоров’я, але, звичайно, при вживанні в помірних кількостях.

Нефільтроване та непастеризоване пиво має світло-бурштиновий відтінок і невеликий осад. Поціновувачі цього напою миттєво виділяють його специфічний, насичений смак і виражений, багатий аромат. Вживання непастеризованого хмільного напою може принести організму величезну користь. Переваги такого пива – наявність вітамінів групи В, зокрема ціанокобаламіну В-12, тіаміну В-1, піридоксину В-6, які позитивно впливають на роботу серця, нервової системи та суглобів, а також амінокислот і мікроелементів. Солод, який входить до складу пива, містить такі мікроелементи, як цинк, залізо, мідь і кремній, які важливі для нормальної життєдіяльності організму. Пивні дріжджі стимулюють імунну систему та покращують обмінні процеси в організмі людини, а хміль має бактерицидні, антиоксидантні та протизапальні властивості.

Для виробництва пива на пивоварні Ale Point використовують імпортну сировину: хміль і солод – із США,
Чехії, Німеччини та Словенії, а дріжджі – з Франції. Урізноманітнюють смак та аромат пива рослини, спеції та фрукти, зокрема коріандр, вишня, малина, цедра апельсину й інші. Вода проходить клопіткий процес водопідготовки.

На Ale Point запроваджена система HACCP, яка передбачає контроль якості та безпечності вхідної сировини та всього технологічного процесу. Про кожну пляшку пива, вироблену на підприємстві, ми можемо з легкістю сказати, з якої партії солоду, хмелю, дріжджів вона зварена та відстежити її шлях від початку до кінця по всьому технологічному ланцюгу. Це дозволяє пивоварні гарантувати терміни придатності та безпечність і якість продукції.

Пивоварня Ale Point складається з декількох підрозділів: гарячий та холодний цехи, де вариться і дозріває
пиво за допомогою сучасного обладнання з харчової нержавіючої сталі, цех розливу, лабораторія (до слова,
Ale Point Brewery – одна з дуже небагатьох пивоварень тв Україні, хто має власну велику лабораторію, оснащену сучасним обладнанням), а також холодний склад, де зберігається готова продукція при температурі не вище 10°С.

– Ми використовуємо не тільки настійний спосіб варіння пива, а й відварний. Це дозволяє отримати більш повний солодовий смак пива з приємною солодинкою, що задовольняє потреби нашого споживача, – розповідають пивовари.

Зрозуміло, що магія пивоваріння включає стандартні процеси: дроблення солоду, який змішують з
водою у заторному чані, потім процес затирання, під час якого неухильно витримують температурні паузи,
фільтр-чан, з якого відфільтроване сусло потрапляє в сусловарильний котел, охмелення пива. Стерильне сусло охолоджується через пластинчастий теплообмінник і тоді подається в ЦКТ, де за допомогою дріжджів вже бродить та доброджує встановлений за рецептурою термін. Далі готове пиво прямує на розлив.

Пивоварня має солідний парк ЦКТ від українського виробника Inter-Trade. Цьогоріч тут додалися форфаси,
які дозволяють витримувати пиво перед розливом для гармонійного поєднання смаку та аромату.

На виробництві встановлена чеська лінія розливу Erson, завдяки якій Ale Point може розливати пиво в ПЕТ
і скло. Як запевняють пивовари, ця лінія універсальна, і при невеликих змінах тут можна буде наливати пиво в банку. Лінія розливу напівавтоматична. Специфіка обладнання дозволяє розливати пиво з мінімальним вмістом кисню, що значно покращує його смак в процесі реалізації та зберігання. Наступна зупинка – вже в бокалі у споживача.

Детальніше про пивоварню читайте на сторінках журналу Beer. Technologies&Innovations  №20!

Поспішайте оформити передплату на журнал 2022 року (вартість – 450 грн)!

Марина Захарчук: тел.: + 38 (097) 17 49 269, beertechdrinks@gmail.com
Лариса Товкач: тел.: +38 (097) 96 89 516, sad.nti@ukr.net