Пивний тур у Дніпро: пивні традиції центральної України налічують понад 200 років

17 июня 2019

Пивний туризм
Якщо Львів часто називають культурною столицею України, Одесу – гастрономічною, то Дніпро претендує на звання пивної столиці. У будь-якому випадку це місто – помітна точка на пивній карті країни, воно не поступається Харкову, Києву чи Львову. Пивним традиціям Дніпра – більше двохсот років! У цьому південно-східному мегаполісі України рік тому з’явилася перша і поки що єдина екскурсія, присвячена пиву, яку організувало агентство креативних подорожей «Дивна Україна». У цього проекту – велике майбутнє, бо пивоваріння у Дніпрі має дуже яскраве минуле і вельми цікаве сьогодення.

Як козаки пиво варили за будь-яких обставин

У козаків, які мешкали в цих краях, пивоваріння завжди було поставлено на широку ногу. Була навіть така професія – бузник. Козаки варили пиво за класичною рецептурою і цінували поєднання пшениці та ячменю.

Власні пивоварні були у козаків у всіх зимівниках та поселеннях. До речі, при оформленні будь-яких договорів (чи з Річчю Посполитою, чи з Московією) вони завжди обумовлювали дозвіл варити пиво. А пити його любили всі: починаючи наймитом і закінчуючи паном-магнатом. Збереглася статистика, що підтверджує бурхливий розвиток пивоваріння на Запорізькій Січі в 1773 році. Отже, в Новій Січі налічувалося 57 шинків і корчем (їх міг мати будь-хто), в Самарській Паланці – 101, Кальміуській – 23, Протавчанській – 36, Олеській – 42, Кадській – 75. А загалом на території регіону було 311 шинків з пивницями.

Коли Запорізька Січ перестала існувати, пиво почали варити на території заможних садиб. Наприклад, у кінці XVIII століття на території маєтку секретаря князя Григорія Потьомкіна Василя Попова в Катеринославі (тепер Дніпро) працював пивний завод іноземця Нотмана, у якого «все потрібне вже було і заготовлено», як свідчило ділове листування 1791 року.

Промислове пивоваріння в Дніпрі заснували німці

У XIX столітті в Катеринославі на промислову основу пивоваріння поставили німці. Імператриця Катерина II (за походженням німкеня) запросила в ці краї своїх співвітчизників, звільнивши їх від податків на десять років. Тому в кінці XVIII століття сюди приїхали жити перші 60 сімей німців-колоністів, які заснували в місті три німецькі колонії. Вони займалися землеробством, скотарством і, звичайно ж, варили пиво.

У Катеринославі в кінці ХIХ – на початку ХХ століть було чотири пивзаводи. Два найпотужніших з них належали німцям Ф.Ф. Ботте і Є.Г. Дюмлеру. Їхня продукція незмінно завойовувала престижні нагороди на конкурсах.

Найбільший пивоварний завод заснував Фердинанд Ботте. Основні корпуси цього «гіганту» були побудовані в 1890 роках на розі Катерининського (тепер  – Яворницького) проспекту та Гімнастичної вулиці (тепер – Шмідта). Вони прекрасно збереглися до наших днів. Кажуть, на зламі століть від корпусів до пристані через підземний похилий тунель котили бочки з пивом, щоб погрузити їх на пароплави і розвезти по всій імперії.


Де можна спостерігати за виробництвом пива

Сьогодні в Дніпрі будь-який бажаючий може побачити, як виготовляють пиво. Учасники подорожі побували на заводі «Фанатик» та на пивоварні «Старгород». Завод «Фанатик» – це найбільший в Україні крафтовий пивзавод площею 1800 м2, побудований за рахунок 90% європейських інвестицій. Цікаво, що з моменту покупки землі для заводу в смт Меліоративний (за 30 км від Дніпра) і до виробництва першої партії пива пройшло всього 1,5 року.

Як варять пиво в кращих чеських традиціях, можна побачити в пивоварні-ресторані «Старгород», яка відкрилася в Дніпрі декілька років тому. Головним пивоваром там працює Франтішек Швець (потомствений пивовар з Чехії), а головний шеф- кухарем – Мартін Швець. Усі сорти пива тут варяться з використанням жатецького хмелю, чеських солоду та дріжджів, під контролем Празького інституту пивоваріння.  У підвалах «Старгорода» пиво варять 8 годин, потім 10 днів воно бродить, після чого доброджує упродовж 28 днів. В пивний ресторан напій подають прямо з підвалу.

Катеринослав і Дніпро – місто задоволень

– У Катеринославі завжди любили погуляти і випити. У 1790 році в місті з’явився перший трактир, тримав його перший міський голова Іван Шепелев з дружиною. В середині ХIХ століття тут було 152 питних заклади, і це на 10 тисяч населення! – розповідає Ірина Харченко. – І сьогодні Дніпро може бути центром гастротуризму, адже тут дуже багато різноманітних закладів. Якщо приїдете до нашого міста на місяць, зможете снідати, обідати і вечеряти кожного дня в різних місцях. У нас є ресторани, паби, кав’ярні на будь-який смак.

Наприклад, у Дніпрі пивну Німеччину представляє «Штрассе-паб», Ірландію  – Shamrock Irish Pub і «Банки». Знаменитий своїм пивом і перший у Дніпрі ресторан-пивоварня «Барон Разгуляєфф». Є тут і «Махнопаб», присвячений Нестору Махно, чиє життя було тісно пов’язане з Катеринославом. Інтер’єр цього закладу оформлений у стилі ресторанчиків початку ХХ століття, а його меню відображає революційну епоху: тут до пива і пивних коктейлів пропонують «Кулемет ребер», «Махновські ковбаски», грінки «Повстанці», «Кільця безвладдя», тобто кільця цибулі в паніровці тощо.

Шукають своє свято на противагу Дню святого Патрика

У 2018 році найкращим пабом країни був названий дніпровський «Кеды искусствоведа», який отримав сковорідку Національної ресторанної премії СІЛЬ®. На противагу Дню Святого Патрика тут хочуть зробити своє свято  – розкручувати не ірландську, а українську тему.

У Дніпрі знаходяться два великі крафтові пивзаводи  – «Фанатик» і First Dnipro Brewery (FDB), відкритий в травні 1997 року. FDB оснащений обладнанням провідного світового виробника ZIP Technologies і першим у Дніпрі почав варити непастеризоване пиво за німецькою технологією.  Зараз у Дніпрі на місці покинутого складу будується третій крафтовий пивзавод – МOVA. Загальна площа майбутнього об’єкту – 2 тис. м2. Тут планується встановити обладнання продуктивністю 100 тонн пива на місяць з можливістю розширення. За процесом пивоваріння можна буде спостерігати крізь скляну стіну.

У 2020 році IX Міжнародний Форум пивоварів і рестораторів, організований видавничим проектом «Технології та Інновації», планують провести саме у Дніпрі. Це нове місто для професійної зустрічі пивоварів: піднімаючи хвилю пивоваріння, Форум уже проходив у Львові, Харкові, Рівному та Києві.

Чому Дніпро претендує на звання «пивної столиці», а також детальніше про захопливу історію та сучасні пивні локації, наведені у матеріалі, – читайте у повній версії статті в журналі «BEER. Technologies&Innovations» №1-2 (12-13) 2019!