Українські пивовари здобули II, IV і VI місця конкурсу Zlatá pivní pečeť-2019! Подробиці й коментарі
12 марта 2019
Міжнародний пивний фестиваль кілька десятиліть є найпрестижнішим та авторитетним конкурсом-фестивалем пивоваріння в Чехії та одним із найбільших у Європі. Останні кілька років захід проводять у місті Чеське Будейовіце, яке визнане центром пивоваріння з віковими традиціями. Щороку змагання збирає сотні пивоварень з усього світу. Так, у 2018 році в Zlatá pivní pečeť взяли участь 245 броварень з 20 країн: Чехії, Словаччини, Бельгії, України, Голландії, Словенії, Польщі, Угорщини, Ізраїлю, Росії, США, Австрії, Великобританії, Іспанії, Казахстану, Японії, Чилі, Мексики та ін. Кількість категорій з кожним роком збільшується: минулого року додався «Сидр», ще раніше – «Англійський ель». На Zlatá pivní pečeť-2019 було представлено вже 34 категорії.
– Фішкою конкурсу, напевно, є те, що зразки невеликих пивоварень оцінюються окремо від пива великих пивзаводів у категоріях, класичних для чеського пивоваріння. Наприклад, класичний чеський лежак щільністю 12% від міні-пивоварні та великого виробництва будуть оцінюватися в різних категоріях. Але варто звернути увагу, що IPA, пшеничне пиво, портер, стаут і всі сучасні сорти від броварень різного розміру оцінюються в одних категоріях, тобто нарівні, – розповідає пивний сомельє, президент Київської Пивної Ліги Андрій КИСІЛЬ. – Організований конкурс добре, є зал для відпочинку та спілкування, в другий зал викликають дегустаторів, якими є представники пивзаводів, делегати, пивні сомельє, учні чеських технологічних вузів, пивоварних шкіл. Також допускаються представники пивоварень з-за кордону, які представляють своє пиво на конкурсі, але дегустаційна комісія робить все, щоб пивовар не міг оцінювати свій продукт. Після оцінки кожної категорії оголошуються результати, вивішуються списки, щоб люди могли подивитися, хто за що і як голосував. Конкурс цінують за цю відвертість. Верифікаційна компанія стежить за тим, щоб все відбувалося чесно. За таким же принципом організований і проводиться український Дегустаційний конкурс East European Beer Award.
Українське пиво високо оцінили на Zlatá pivní pečeť-2019! Срібло конкурсу завоював сорт Paradise (Milkshake IPA) від PĚST brewery. Своїми враженнями поділився пивовар, засновник бренду Віктор ВАЩУК:
– Конкурс досить потужний, до нього долучаються багато іноземних учасників. Всього було представлено більше 1330 зразків пива, якщо я не помиляюся. Фактично з понеділка до п’ятниці проходила дегустація, а в суботу під час пивного фестивалю відбулося нагородження. Брали участь понад 600 дегустаторів з різних країн. Загалом я високо оцінюю конкурс Zlatá pivní pečeť-2019, але були і недоліки в організації. Два сорти пива PĚST brewery виявилися не в тій категорії, в якій ми їх заявляли. Це саме те пиво, на яке ми робили ставки. Організатори згодом вибачилися і пояснили все помилкою персоналу.
Представники українських пивоварень взяли участь у конкурсі і як пивні судді, що дало можливість оцінити загалом рівень поданих зразків, а також зробити висновки про смаки регіону.
– За якістю пива відвертих провалів практично не було – дуже маленький відсоток. Все-таки чехи вміють варити лагери: використовуються відварки, сусло довго кипить, застосовується класична схема виробництва з доброджуванням в окремих ємностях. Так, чеська пивна традиція – досить сильна, тому учасники і судді, 99% яких були з Чехії, орієнтуються на неї. До чеського базового стилю підтягують й інші сорти пива. Zlatá pivní pečeť не можна порівнювати, наприклад, з конкурсом World Beer Idol в Празі, де пиво оцінюють саме в стилі. Головний показник конкурсу в Чеське Будейовіце – смачне пиво, яке має подобатися людям. Основні його характеристики: збалансоване, легко охмелене, добре зброджене, за нижньою межею BJCP, а деякі сорти в неї навіть не потрапляють, – ділиться спостереженнями Віктор Ващук.
Пивоварня «Кумпель» бере участь у конкурсі Zlatá pivní pečeť другий рік поспіль. У 2019-му пшеничне пиво від «Кумпель» посіло четверте місце в категорії Weizen!
– Високі результати – це завжди приємно, особливо в такій категорії, як пшеничне пиво. Це один з сортів, який в Чехії вариться досить давно. І четверте місце говорить про те, що ми йдемо правильним шляхом, вдосконалюємося. Адже минулого року представили цей же сорт, але такого гарного результату не було, – розповідає Тарас ФАЛИК, головний пивовар «Кумпель». – Що стосується організаційних моментів, все влаштовувало. Великий конкурс, велика кількість учасників – як пивоварень, так і суддів. Є такий суб’єктивний момент: напевно, основна маса дегустаторів – чехи, і відповідно, у них є певне бачення тієї чи іншої категорії на свій манер. Наприклад, мене в цьому році здивувало, що в категорії Extra Strong виграло пиво щільністю 13%. Напевно, плюс-мінус така ситуація буде спостерігатися на всіх конкурсах залежно від того, в якому регіоні він проводиться, який профіль того чи іншого сорту складений у основної маси дегустаторів. Zlatá pivní pečeť – це поєднання думок любителів пива, які оцінюють продукт, і людей, які професійно цим займаються.
Сорт «Ципа Вночі» від гуцульської крафтової пивоварні «Ципа» завоював шосте місце в категорії Black IPA, «Ципа 220» і «Ципа Пломбір» дійшли до півфіналів своїх категорій. Спільний проект «Ципа» і Андрія Кисіля «Wooly Hop» посів шосте місце серед 68 зразків у категорії IPA.
– Мої враження від конкурсу позитивні, – зазначає Андрій Кисіль. – Треба розуміти, що українським та іншим іноземним пивоварням змагатися в класичних чеських категоріях з чеськими лежаками – дуже складно, практично неможливо. Тому тим пивоварам, які збираються в наступні роки возити на цей конкурс своє пиво, я рекомендую вивчити дані за результатами минулих років, які є у відкритому доступі. Розуміючи, яке пиво отримувало найкращі місця, намагатися варити щось в подібному стилі. Потрібно розуміти, що і куди ти подаєш.
Пораду пивоварам, які планують участь у дегустаційних конкурсах пива, дає і Тарас Фалик:
– На мій погляд, до конкурсу пивовар не може підготуватися за день, навіть за місяць. Якщо він зварить суто під конкурс ідеальне пиво, це ще не показник того, що у нього все добре. Йти потрібно спокійно з тим, що у тебе є кожен день. Тоді це буде чесно і об’єктивно для тебе самого!