Якщо тара, то зі скла!

31 октября 2019

Тренди пакування
Воно прозоре, екологічне, надійне і, що найголовніше, нероздільне з нашим життям ось уже не одне століття. Крізь скло ми дивимося на сяюче сонце або дощ, із його прозорістю порівнюємо чистоту думок або ж рівень щирості, і тільки склу ми довіряємо зберігання найкращих продуктів. Тандем «пиво + скло» – одне з явищ, не підвладне часу. Це тренд, що живе поза сезонами і тенденціями, а визнані дослідники майбутнього не забувають додавати до нього слово «мега». У чому ж секрет цього тренду, далі у цій статті.

«Довге і щасливе» життя скляній пляшці обіцяють, на думку вчених, кілька ключових факторів:

– Скло вічно «молоде», здорове, стійке, непроникне, нейтральне до смаку і запаху. Воно гігієнічне, піддається формуванню, естетичне, натуральне і може бути на 100% використано повторно. Попутним вітерцем для подальшого успішного плавання харчової тари зі скла можна назвати і його актуальність саме на початку третього тисячоліття, коли людство знову звернуло свої погляди до таких понять, як здоровий спосіб життя і екологічна відповідальність перед планетою, котра терпляче зносила всі наслідки однієї великої «вечірки». Скло, як невід’ємна частина культури народів усього світу, відразу ж виявилося в центрі уваги злостивців, котрі спробували скинути його з рахунків,  – і з огляду на розвиток альтернативних видів упаковки.

Мегатренд здоров’я показує, що бути здоровим уже давно не є властивістю людини, це сприймається як ресурс. Саме навколо цього розширеного поняття здоров’я розвиваються нові ринки і світи продуктів. Ключовими словами до цього можна назвати Wellness (здоровий спосіб життя), необтяжливий туризм і біопродукти.

Скло ідеально вписується в цю концепцію, а скляна пляшка, будучи втіленням майбутнього пакувальної галузі, сама по собі стає трендом. Як зазначають екологи, скло беззастережно пройшло випробування часом. Сьогодні це найдавніший матеріал у пакувальній індустрії. Примітно, що хімічний склад природного вулканічного скла майже не відрізняється від складу промислово-виготовлених сучасних скляних ємностей. Вироблене зараз для упаковки продуктів харчування скло, як і раніше, складається з природної сировини – переважно, з кварцового піску.

До речі, американці забезпечили скло ще одним званням. Згідно стандартами для продуктів харчування США його відносять до категорії «біологічний». І хоч складається воно, по суті, з неорганічних речовин, але скло інертне й не допускає потрапляння хімічних речовин штучного походження в продукти харчування.

– Дуже важливий фактор – скло може бути заново розплавлене та перероблене в новий продукт без втрати якості,  – підкреслюють на підприємстві  – виробникові скляної пляшки ПрАТ «Ветропак Гостомельський Склозавод».  – Повторне використання відходів скла економить сировинні ресурси, енергію і знижує викиди вуглекислого газу. Завдяки рециклу скла й пов’язаними з ним технічними інноваціями за останні 25 років викиди відпрацьованих газів і відходів скоротилися, як свідчить європейська статистика, на 75%.

А завдяки інноваціям у виробництві скла скляна пляшка, не втрачаючи всіх свої переваг, ще й стає легшою. Починаючи з 1985 року, скловиробники знизили вагу упаковки на 25%.

Обери свою пляшку

Крім «здорової» складової, скло дає можливість його використання ще й для передачі іншої інформації. Скляна пляшка стає ефективним інструментом, що дозволяє передати ІДЕЮ напою. Тим-то й підкуповує виробників пивоварної продукції, – насамперед крафтової. Ексклюзивна пляшка – ось реальний інструмент маркетингового просування авторських напоїв.

– Оцінюючи об’єктивно, саме скляна пляшка якнайкраще підкреслює переваги продукції. Сьогодні крафтове пиво вже не просто напій, – це важлива складова стилю життя. Скло має високий рівень естетичності, в свідомості покупця викликає асоціації з витонченим смаком, при цьому гарантує відмінну збереженість умісту.

Склотара має привабливий зовнішній вигляд, опосередковано створюючи в уяві покупця позитивний імідж продукту. У партнерстві з Vetropack процес створення дизайну скляної упаковки може базуватися як на власних розробках склозаводу, так і на ідеях клієнтів або за кресленнями, розробленими зовнішніми дизайнерами за дорученням замовника.

Продовження статті – про увагу до деталей, дизайн та концепцію тари, створення інноваційних прототипів моделей, про вплив дизайну тари на вибір споживача –  у свіжому випуску журналу BEER Technologies №3-4, 2019. Відзначимо, вже стартувала підписка на журнал на 2020 рік, оформити її можна тут.