V Дегустаційний конкурс пива East European Beer Award: аналітика пивного змагання

27 Квітня 2021

East European Beer Award-2021
21-22 квітня у Рівному відбувся ювілейний Дегустаційний конкурс East European Beer Award! Захід прийняв готельно-ресторанний комплес «Айвенго». Було обрано краще пиво та сидри України! П’ятий Дегустаційний конкурс став чи не наймасштабнішим за всі роки: за перемогу боролись 411 зразків у 22 категоріях. Своє пиво представили на конкурс 84 пивоварні й виробники сидрів. Традиційно, оцінювала зразки кваліфікована суддівська колегія, до складу якої увійшли 92 пивних судді з України і з-за кордону, серед яких: сертифіковані сомельє, представники Асоціації сомельє України, Асоціації барменів України, експерти ринку, представники пивної торгівлі і лише 30% представників пивоварень. Традиційно організатором пивного змагання є медіагрупа «Технології та Інновації», а співорганізатором Українське об’єднання пивних сомельє «Київська пивна ліга».

Щоразу засновники конкурсу роблять усе можливе, щоб конкурс розвивався, а разом з цим давав значний поштовх для розвитку всієї галузі пивоваріння.

Як усе починалося? В 2016 році ми, медіагрупа «Технології та Інновації», провели в Києві в пивному ресторані «Брюгге» Перший Форум пивоварів та рестораторів. Вперше в Україні зібралися разом представники дуже молодої галузі – виробники крафтового пива. В рамках Форуму відбулася народна дегустація пива, підсумки якої ми підвели шляхом простого опитування. Вже тоді стало зрозуміло, що для підвищення якості пива, для покращення продажів вкрай необхідний справжній Дегустаційний конкурс. Сьогодні ми маємо 411 зразків пива і сидрів і 84 учасниць пивоварень й сидрівень. Вітаю наших шановних учасників, які створили на конкурс своє найкраще пиво. А це майже всі українські пивоварні, є також учасники з Чехії, мали бути з Грузії, Білорусі, Молдови, але завадив коронавірус, на жаль, – розповідає засновниця Конкурсу, керівник медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА.

Відзначимо, East European Beer Award – перший щорічний Міжнародний незалежний Дегустаційний конкурс пива, що вперше відбувся у 2017 році. Коли й були закарбовані його головні принципи – чесність, незалежність та незаангажованість, рівняння на авторитетніші європейські конкурси – Zlatá Pivní Pečet та European Beer Star. Відтоді, з року в рік, конкурс росте та розвивається: збільшується кількість пивоварень-учасниць, зразків пива та категорій.

Ювілейний V East European Beer Award 2021 став одним із найскладніших і найбільш успішних конкурсів, 411 зразків пива в 22-х категоріях боролися за призові місця. Це було надзвичайно цікаве змагання! Однак, відповідно до Положення, нам довелося об’єднати 2 категорії, адже вони не набрали достатньої кількості зразків. Традиційно, як і у всі попередні роки, категорія Pale Lager виявилася наймасштабнішою, 66 зразків! Під час п’ятого конкурсу ми виділили спеціальну категорію – Experimental IPA, яка набрала 27 зразків! У цю категорію потрапили всі можливі експерименти з IPA: з додаванням лактози, фруктів, спецій, спеціальніх солодів та інших злаків (Milkshake IPA, Brut IPA, New England IPA, Black IPA та інші). Цьогоріч внутрішня організація конкурсу зміцнила свої позиції, що й демонструє результат двох днів змагання. У 2021 році ми підняли планку і для оцінювання пива: дегустації відбувались у кілька етапів, фінал завжди оцінювали 40 пивних суддів (за винятком финалу Sweet Cider, який судило 30 дегустаторів), мінімальна кількість суддів в дегустаційних етапах 20 порівняно з 10 дегустаторами Конкурсу попередніх років. Це свідчить про точність й релевантність оцінки, тому результати змаганнями є досить об’єктивними. Ми залучили якомога більше суддів для більш точного результату. Під час пивного змагання, дегустаторам довелось багато попрацювати, адже зросла і кількість зразків, і кількість суддів у турах. Це допомогло нам отримати одну з найбільш точних оцінок. До складу суддівської колегії увійшли: пивовари та представники пивоварень, представники Асоціації сомельє України та незалежні дегустатори, – і це добре, адже кожен суддя це унікальна оцінка, це тенденції й вподобання просунутого споживача цьогоріч. Тому, конкурс East European Beer Award дозволяє відстежити, яке ж пиво є нині популярним серед споживачів. Конкурс зростає, а з ним зростає і пивна галузь, – розповідає співорганізатор Конкурсу, директор Українського об’єднання пивних сомельє «Київська пивна ліга» Міла НАЛИВАЙКО.

Для того, щоб пиво було достойно представлене на конкурсі, Ексклюзивний партнер Конкурсу компанія Concept Glass надала бокали для дегустацій.

Ми на пивному ринку України близько 16 років,каже Юлія ВАСИЛЬЧУК, директор компанії Concept Glass. – Нам дуже приємно бути частиною цього кластеру й розвивати пивний напрямок. Пиво – це той напій, який потребує особливого ставлення і особливого посуду! Зокрема, для пива у бельгійському стилі якнайкраще підійдуть високі бокали, проте для більш ароматних складніших сортів пива знадобляться універсальні. Для Дегустаційного конкурсу ми надали саме такі бокали й вже встигли почути чимало схвальних відгуків від дегустаторів. Проте, співпрацюючи з різними броварнями, ми розуміємо, що бокал потрібно розробляти індивідуально під той чи той сорт, адже один може розкрити особливості ароматної ІРА, інший навпаки зіпсувати.

Участь в конкурсі дозволяє проаналізувати останні тенденції на ринку й оцінити власний асортимент. Цьогоріч конкуренція була запеклою! Якщо кворум зразків в категорії – 7,  в категоріях були представлені десятки пив, тож конкуренція була жорсткою! Найчисельнішими стали: Pale Lager – 66 зразків, Red/Amber/Semi dark – 27, Sweet Stout і Weizenbier по 26, IPA – 23, Belgian Strong Ale – 22, Pale Lager Special – 21, Pale аle – 20, Dark Lager, Porter/Stout Special, Witbier, Flavor Beer (Herbal/Ginger/Root/Gruit) понад 20.

Незалежний спостерігач Конкурсу – патентна та юридична агенція «Павлович та компанія» виступила гарантом якісного та незалежного опрацювання результатів та прозорості механізмів.

Як зазначив віце-президент Асоціації сомельє України Іван ПЕРЧЕКЛІЙ, особливістю Дегустаційного конкурсу East European Beer Award є те, що тут передбачено як експертну оцінку досвідчених дегустаторів, так і споживацьку оцінку. І спільними зусиллями можна вивести п’ятірку зразків, які сподобались і експертам, і любителям пива.

Для мене такі дегустації – це підвищення кваліфікації. Коли ти протягом дегустаційного дня куштуєш велику кількість пива, то починаєш розуміти, яким мусить бути еталонний зразок. Я вже вдруге є суддею цього конкурсу й мене часто запитують: «чи є в Україні якісне пиво?». Я відповідаю, що якраз під час Конкурсу оберуть першу трійку, й у споживачів буде можливість продегустувати й дізнатися наскільки оцінка є об’єктивною. Це дуже важливо для українського пивоваріння, адже кожен для зможе зробити для себе якісь пивні відкриття.

Свої побажання для покращення процедури висловив головний пивовар Fanatic і FDB Дмитро НЕКРАСОВ:

Нині важливо працювати над розвитком суддівської колегії. В Україні немає професійних пивних суддів, але я думаю, що з часом вони з’являться і можна буде виділити фокус-групи: суддів, пивоварів, біргіків і пересічних споживачів. Завдяки цьому зможемо отримати більше релевантну оцінку.

Враженнями від Конкурсу ділиться пивна суддя, представниця компанії FlavorActiv Аліна АЛФЬОРОВА:

Я можу розпізнати 38 відтінків смаку й аромату в пиві, а знайома взагалі з 57. Під час конкурсу вдалось продегустувати різні зразки, і в рамках одного стилю трапляються певні розбіжності. У мене дуже позитивні враження від пивного змагання. Вражає, що під час Конкурсу зібралась досить велика  кількість захоплених дегустаторів, які із задоволенням і з професійною завзятістю оцінюють пива. Видно, що люди цікавляться пивом і  розуміються в ньому. Організація заходу на високому рівні, про що свідчить присутність великої кількості виробників: крафтові пивовари, домашники й великі пивзаводи. До того ж, тут присутні фудпартнери. Та й взагалі досить цікаво, що можна ознайомитись як і з інгредієнтами для виробництва пива, так і з технологіями для виробництва цього напою. Під час Дегустаційного конкурсу я скуштувала лагери, елі, пшеничне пиво у німецькому стилі та сидри. Як на мене, сьогодні на пивному ринку дуже потужно представлена категорія лагерів, а от над пшеничним пивом пивоварам потрібно ще попрацювати.

Упродовж двох днів у залі Дегустаційного конкурсу працювали і стенди технологічних партнерів, які своєю основною метою бачать технологічне вдосконалення пивоварень. Це, зокрема, такі компанії, як: Тарі, Fermentis, «Донау Лаб Україна», «Дьолер», Angel yeast, «Харвест Агрохім Україна», «Термо-Паб», Concept Glass.

Інгредієнти для виробництва пива та сидрів презентувала представниця компанії ДП «Дьолер Україна» Галина ПРИХОДЬКО:

Ми відвідуємо такі заходи, щоб зустрітись з нашими багаторічними  і познайомитись з потенційними клієнтами. Також маємо на меті розповісти про нові тенденції на ринку. Для пивоварів пропонуємо дріжджі, стабілізаційні речовини, фільтраційні засоби, різні екстракти, дистиляти, які можна використовувати для виробництва крафтового пива. Наприклад, використовуючи екстакт коріандру, ми можемо отримати пиво з особливими нотами, притаманними для крафтового пива. Також ми працюємо з напрямком виробництва сидрів, оскільки є виробниками яблучного соку. А ще в нас в арсеналі фруктове пюре, яке може використовуватись для приготування пива.

Пивні дріжджі «Angelyeast» вперше презентував представник компанії «Фарм-контакт» Андрій ШЕПЕТА:

Сьогодні ми представляємо компанію Angel yeast, яка є третім у світі виробником дріжджових екстрактів. Компанія випускає лінійку дріжджів для алкоголю: пива та вина. До складу пивної лінійки входить 5-ти видів дріжджів: три для виробництва елів, для лагерів і одні спиртові. Цьогоріч ми тільки розпочинаємо свій шлях співпраці з українськими броварнями, планували, що перша партія прибуде якраз до конференції, однак коронавірус дещо завадив.

Також учасники Конкурсу скуштували розмаїття презентація смаколиків  від фуд-партнерів заходу: «Теплі моря» Franko snail, «Бахус», Belosvet і Frank Escargo.

23 квітня, під час Х Форуму пивоварів і рестораторів, відбулась урочиста церемонія нагородження переможців і відзначення фіналістів East European Beer Award-2021!

Vivat, переможці V Дегустаційного конкурсу East European Beer Award!

Володар Grand Prix – «Рівень».

Володар почесного Grand Prix 2021 – Володар Гран-прі EAST EUROPEAN BEER AWARDS 2019 та 2020 – Altbier.

Категорія PaleLager

Золото – пиво “Богемське”, пивзавод “Рівень”

Срібло – пиво “Львівське 1715”, пивзавод Carlsberg Ukraine

Бронза –  пиво “Чешское”,  “Ізмаїльська пивоварня”

Фіналісти

пиво “Преміум Лагер нефільтроване”,  пивоварня “Дрофа”
 пиво “Преміум Лагер фільтроване”, пивоварня “Дрофа”
пиво “Děkan 11”, пивоварня Biskupský pivovar Litoměřice
пиво “HELLES”, пивзавод Fanatiс
пиво “Світле ячмінне”, пивоварня “Люстдорф”
 пиво “Riverwood Lager, пивоварня Riverwood

 

Категорія Pale Lager Special

Золото пиво “НеПілснер”, пивоварня PLEMYA

Срібло пиво “Бергшлосс”, пивзавод “Рівень”

Бронза пиво “Hoppy Lager”, пивоварня  Red Cat

Фіналісти

пиво “Одеське особливе міцне”, “Ізмаїльська пивоварня”
пиво Spytihněv 14°, пивоварня Konrad
пиво Pilsner, пивоварня Good Brewery

 

Категорія India Pale Lager

Золото пиво Hoppy Lager, “Солом’янська броварня”

Срібло пиво “Хижак”,  Remeslo Brewery

Бронза пиво IPL, “Чорноморська броварня Bliss”

Фіналісти

пиво Hoppy Lager, пивоварня AltBier brewery
пиво “Богемія”, пивоварня Ale Point
пиво “ЮРАХіП”, пивоварня Mateich

 

Категорія Dark Lager

Золото пиво “Kapitan Black”,  “Кілійська броварня”

Срібло пиво “Львівське Лев Темне”,  Carlsberg Ukraine
пиво “Кабінетне Чорне”, AltBier brewery

Бронза пиво “Cane Corso”, пивоварня “Мідна Бочка”

Фіналісти

пиво “Бергшлосс чорний”, пивзавод “Рівень”
пиво “Шварцбір”, пивоварня Luchan Brewery
пиво “Гетьманське темне”, “Козацька Броварня”
м. Суми

 

Категорія ІРА

Золото пиво IPA, пивоварня “Качка Brewery”

Срібло пиво DIPA, пивоварня  Solodok

Бронза пиво ІPA, пивоварня “Дрофа

Фіналісти

пиво “Кінг-Конг”, пивоварня Ale Point
пиво Hop Stop IPA, пивоварня “Пивна Легенда”
пиво Amigo, пивоварня AltBier brewery
пиво Local IPA, пивоварня Kyiv Local Brewery

 

Категорія Exerimental IPA

Золото пиво “КАМБОДЖА”, пивоварня  Mateich

Срібло пиво IPA Milkshake, пивоварня “Чумаков”
пиво Milkshake IPA, “Солом’янська броварня”

Бронза пиво Dolce Vita, пивоварня AltBier brewery

Фіналісти

пиво Milkshake IPA, пивоварня Happy Hop
пиво NEIPA, пивоварня Remeslo Brewery
пиво Milkshake IPA, “Козацька броварня” м. Полтава

 

КатегоріяPale Ale

Золото пиво Apache, пивоварня AltBier brewery

Срібло пиво L.APA, пивзавод First Dnipro Brewery

Бронза пиво «А.Р.А.Fest», “Ізмаїльська пивоварня”

Фіналісти

пиво micro Pale Ale, “Ярмаркова броварня”
пиво “Ведьмы Halliwell”, пивоварня Ale Point
пиво Gepard Ale, пивоварня Konrad
пиво Pale ale, “Кілійська броварня”

 

КатегоріяPorter/Stout

Золото пиво “Різдвяний Портер”, пивоварня “Мідна Бочка”

Срібло пиво BLACK CROW, ТМ MAVERICK

Бронза пиво Dark Stout, пивоварня “Подільський Бровар”

Фіналісти

пиво “Всадник без головы”, пивоварня Ale Point
пиво Porter, пивоварня John Barleycorn
пиво Stout, “Чорноморська броварня Bliss”
пиво “Гетьманське темне”, “Козацька броварня”
м. Полтава

 

Категорія Porter/Stout Special

Золото пиво For best community in this f**ing world, пивоварня Kyiv Local Brewery

Срібло пиво King Arthur , пивоварня Red Cat

Бронза пиво Оblivion, пивоварня AltBier brewery

Фіналісти

пиво Tramvaj 22, пивоварня MUFLON Pivovar Kunratice
пиво Tribal Council, пивоварня PLEMYA
пиво CHERNOBYL, пивоварня DID
пиво Balti kett, пивоварня AltBier brewery
пиво KANT Single Hop Porter, пивоварня “КАНТ”

 

Категорія Sweet Stout

Золото пиво Dark Winter,  Харківська Зернова Пивоварня

Срібло пиво Milk Stout, пивоварня “Дрофа”

Бронза пиво Moo Stout, пивоварняя AltBier brewery

Фіналісти

пиво Born of Coconut, ТМ MIKKI BREW
пиво Milk Stout, пивоварня Happy Hop
пиво «Fest» Bourbon», “Ізмаїльська пивоварня”
 пиво “Молочний Стаут”, пивоварня Дудляр


Категорія
Weizenbier

Золото пиво “Пшеничне”, пивоварня “Хмільний Лев”

Срібло пиво “Пшеничне”, пивоварня  AltBier brewery

Бронза пиво “Вайцен”, пивоварня “Дудляр”

Фіналісти

пиво “Наше пшеничне”, пивоварня “Ковчег”
пиво “Німецький вайзен”, Remeslo Brewery
пиво Bavarian Wheat, пивоварня AltBier brewery
пиво KANT Weissbier, пивоварня “КАНТ”

 

Категорія Witbier

Золото пиво Blanche de Fest, “”Ізмаїльська пивоварня

Срібло пиво Blanc, пивоварня “Ягер”

Бронза пиво “Бельгийский Бланш”, пивоварня “Качка Brewery”

Фіналісти

пиво Weizen, пивоварня Katran
пиво “Софіївське”, пивоварня “Уманьпиво”
пиво “Світлий монах”, пивоварня AltBier brewery
пиво “Білий Птах”, пивоварня “Дрофа”

 

Категорія FlavorBeer

Золото пиво Flavor Beer, пивоварня Solodok

Срібло пиво Ginger, пивоварня El Drinko

Бронза пиво Ginger ale,  “Кілійська броварня”

Фіналісти

пиво “Імбирне”, “Ярмаркова броварня”
пиво “Скрипач”, пивоварня Ale Point
пиво Krampus, Харківська Зернова Пивоварня
пиво “Французький Ель”, пивоварня AltBier brewery
пиво “Імбирне”, Good Brewery

 

Категорія BelgianStyleAle

Золото пиво Malle Blonde, пивоварня Malle Brewery

Срібло пиво Saison, пивоварня “Качка Brewery”

Бронза пиво “Бельгійський ель”,  “Ярмаркова броварня”

Фіналісти

пиво Silver Ale, пивоварня AltBier brewery
пивов GOLDEN ALE, пивзавод Fanatic
пиво “Жванецьке класичне”, пивоварня “Жванецьке пиво”

 

КатегоріяBelgian Strong Ale

Золото пиво Kwaknem, пивоварня AltBier brewery

Срібло пиво Malle Tripel, пивоварня  Malle Brewery

Бронза пиво “Перший сезон”, пивоварня “IIIO”

Фіналісти

пиво Belgian Strong Ale, пивоварня “Дрофа”
пиво 29TH MOON, пивоварня DID
пиво “Король Леопольд”, пивоварня Ale Point
пиво “Голден Эль”, “Торская пивоварня”

 

КатегоріяRed/Amber/Semi dark

Золото пиво “Мідний Птах”, пивоварня “Дрофа”

Срібло пиво “Празьке”, пивоварня Remeslo Brewery

Бронза пиво RUBY RED ALE, “Чорноморська броварня Bliss”

Фіналісти

пиво “Відень Преміум”, пивоварня “Дрофа”
пиво “АЙ, ЦВАЙ, ПОЛІЦАЙ”, пивоварня Mateich
пиво American Amber Ale, пивоварня KIBLER
пиво Evil Twin, пивоварня Solodok

 

Категорія Sour/Wild

Золото пиво “Ні, не скисло”, пивоварня “IIIO”

Срібло пиво Sour Pineapple, пивоварня Red Cat

Бронза пиво “Гозель”, пивоварня “IIIO”

Фіналісти

пиво TOMATOES, пивоварня Ale Point
пиво “СЄКС”, пивоварня “IIIO”

 

Категорія Non-alcoholic Beer

Золото пиво Zozh, пивоварня Red Cat

Срібло пиво No.0 , пивоварня “Волинський Бровар”

Бронза пиво «Miкс-Доцент» безалкогольне, НУХТ БПБВ

Фіналісти

пиво “Опілля Безалкогольне”, ТОВ Пивоварня “Опілля”
пиво Zero gravity, пивоварня “Мідна Бочка”

 

Категорія Special Beer

Золото пиво ”Барливайн”, пивоварня  “Качка Brewery”

Срібло пиво Evolution, пивоварня AltBier brewery

Бронза пиво “Димний”, пивоварня “Дідько”

Фіналісти

пиво “Копчений бочок”, пивоварня “КАНТ”
пиво Braggot Kweik, пивоварня AltBier brewery
пиво MISTER DURBECALO, ТМ MIKKI BREW
пиво “Крім Ель”, пивоварня “Дудляр”

 

Категорія Sweet Cider

Золото Сидр «Яблучний з вишнею»,  Elit Brewery ТОВ «Елітеко»

Срібло сидр “ЯБЛОЧНЫЙ”, ТМ Kraft Gardens

Бронза сидр “БЕЛЛИНИ”, ТМ Kraft Gardens

сидр звичайний газований солодкий рожевий “Полуниця і виноград”, ТОВ Квас Бевереджиз

Фіналісти

сидр “ЯБЛОЧНЫЙ С ДЫНЕЙ”, ТМ Kraft Gardens
сидр “Грейпфрут”, виробник “Квас Бевереджиз”

 

КатегоріяDry Cider

Золото сидр Heritage Cider (semidry), виробник YABLÓ

Срібло сидр Duchesse Candy Cider, виробник YABLÓ

Бронза сидр Granny Smith Cider, виробник YABLÓ

Фіналісти

сидр Balco cider Dry, виробник Balco cider
сидр Ungvar Rose, ТМ Вина Ковача
сидр Dry Cider, виробник Balco cider
сидр Cidrok, виробник Solodok

 

Вітаємо всіх вас із заслуженими нагородами, українське пиво – найкраще!

Запрошуємо всіх готуватися до наступного Дегустаційного конкурсу, який обов’язково відбудеться в березні 2022 року! Місце зустрічі – «Айвенго», Рівне, Україна.

Детальніше про Церемонію нагородження читайте на сайті beertechdrinks.com і в журналі Beer. Technologies&Innovations!

Фото: Дар’я Ревенко

Переглянути відео з Дегустаційного
конкурсу
!

Переглянути фотозвіт!