East European Beer Award – перший в Україні відкритий і незалежний пивний конкурс

03 Жовтня 2017

18 жовтня в Рівному пройде дегустаційний конкурс пива East European Beer Award, заснований за рішенням групи провідних пивоварів і рестораторів України. Організатори заходу – видавничий проект «Технології та інновації» і Київська пивна ліга – на чільне місце поставили принцип відповідності конкурсу всім європейським і світовим стандартам проведення подібних змагань.

Головні принципи – незалежність, об’єктивність і відкритість. Конкурс організований незалежною компанією, яка не займається виробництвом пива або його торгівлею, і пройде на нейтральній території – в ресторані Skybar MANHATTAN. Серед спонсорів і офіційних партнери не буде виробників пива, які могли б вплинути на підсумки дегустації.

Відкритість конкурсу забезпечується цілим рядом заходів:

– сліпа дегустація зразків;
– демократичний підбір пивних суддів;
– велика кількість суддів для об’єктивної оцінки;
– формування різних команд суддів на різних етапах дегустації.

Юрій Семенов, співзасновник Київської пивної ліги:

– Ще раз докладно поясню, чому наш конкурс East European Beer Award вийде по-справжньому відкритим і об’єктивним.
По-перше, сліпа дегустація: жоден суддя не знатиме, чиє пиво поставили перед ним в цей раз. За нашим багаторічним досвідом можу сказати, що на чеських конкурсах навіть самі пивовари не завжди впізнають своє пиво! Може, виробник і впізнає власноруч зварений сорт, якщо його подадуть першим. А якщо вже довелося спробувати кілька інших зразків з тієї ж категорії? Це зовсім не так просто, як здається.

По-друге, повна відкритість при формуванні групи дегустаторів. Зараз її склад практично визначився, і реєстрацію вже припинено. Але зазначу, що дегустатором на нашому конкурсі могла стати практично будь-яка людина, здатна підтвердити свій рівень знань про пиво. У судді конкурсу потрапили люди з самих різних сфер: завзяті любителі пива, професійні сомельє, бармени, випускники нашої Пивної академії, представники пивоварень. Всі вони знають про пиво цілком достатньо, щоб грамотно оцінити зразки.

По-третє, дегустаторів багато, близько 40 осіб. Значить, і число оцінок буде великим, що напевно зробить більш об’єктивним середній бал. Навіть якщо раптом якомусь пивоварові дістанеться його власний зразок, він поодинці не зможе істотно вплинути на загальну оцінку.

Нарешті, при достатній кількості зразків в одній категорії (більше трьох) оцінювання проводиться не в один етап, а в два або навіть три. І тоді на кожному етапі одні і ті ж зразки будуть оцінювати різні люди – не 10 чоловік, а 20 або 30.

Об’єктивність конкурсу забезпечується як самою системою дегустації, так і принципами оцінювання. Важко буде просувати своїх фаворитів, спираючись тільки на смакові переваги. Дегустатор повинен ставити оцінку за відповідність пива вказаному стилю, а не за те, що пиво сподобалося особисто йому. Зрозуміло, ми не можемо змусити всіх діяти саме так, але будемо про це просити та інструктувати суддів. Допоможемо освіжити в пам’яті загальноприйняті міжнародні критерії.

При цьому ми не збираємося займатися буквоїдством. Уже зараз часто запитують: «У вас у Положенні вказана для стаутів мінімальна щільність 12%, а ми зварили стаут з OG 10%. Чи можна подавати такий зразок на конкурс?» Звичайно, можна! Але важливо, щоб за загальним враженням пиво потрапляло до заявленої категорії. Якщо воно явно не витримано в стилі, досвідчені дегустатори все одно це помітять. Дегустаційний конкурс схожий скоріше на захоплюючу гру-угадайку, ніж на змагання, у кого крутіше показники IBU або OG.

І найважливіше. Дегустаційний конкурс передбачає обмежену кількість нагород – не більше, ніж заявлено в Положенні про конкурс. За перемогу будуть вручатися золоті, срібні та бронзові медалі – по 11 в кожній з номінацій. Відповідно, три перших місця займуть тільки 33 зразка пива. Наше завдання – не «озолотити» всіх, як буває на деяких чисто комерційних конкурсах, а відібрати дійсно кращих учасників. Один з «золотих» зразків отримає ще й Гран-прі, а та пивоварня, яка завоює найбільше нагород, стане Кращою пивоварнею 2018 року за версією East European Beer Award.