III Дегустаційний конкурс пива East European Beer Award: аналітика з вуст експертів та учасників

25 Жовтня 2019

Пост-реліз
Обрано краще українське пиво та сидр 2019 року! 8-9 жовтня у Рівному відбувся ІІІ Всеукраїнський незалежний Дегустаційний конкурс East European Beer Award! Цього року цифри конкурсу значно збільшилися у всіх аспектах. За перемогу в 16 категоріях боролися 342 зразки! Своє пиво представили на конкурс 80 пивоварень-учасниць! Відповідальну місію – наосліп оцінювати зразки взяли на себе 100 пивних суддів: представники пивоварень-учасниць, професійні дегустатори, пивні сомельє, експерти ринку. Маючи власні думки з приводу представлених на конкурсі стилів і сортів пива, вони солідарні в одному – якість пива зросла в рази, достойні не тільки переможці, а й фіналісти. Для багатьох конкурс став потужним поштовхом для розвитку та шліфування якості продукту.

East European Beer Award вразив масштабом та якістю зразків!

Відзначимо, East European Beer Award – перший щорічний Всеукраїнський незалежний Дегустаційний конкурс пива, що вперше відбувся у 2017 році. Коли й були закарбовані його головні принципи – чесність, незалежність та незаангажованість, рівняння на авторитетніші європейські конкурси – Zlatá Pivní Pečet та European Beer Star. Засновником конкурсу виступив інформаційно-видавничий проєкт «Технології та Інновації», співорганізатором – Київська Пивна Ліга. З того часу конкурс росте та розвивається: збільшується кількість пивоварень-учасниць, зразків пива та категорій. Стартуючи на першому конкурсі з 11 категорій та 130 зразків у Рівному, продовжуючи зі 265 зразками у 13 категоріях в Харкові, отримавши грандіозний для країни розмах цього року та рішучість і впевненість розвивати його далі.

– Я дуже радий, що конкурс зростає, збільшується кількість пивоварів, які не бояться брати в ньому участь. І не бояться програвати, адже програш – це потенціал! Коли людина програє, то розуміє, що він може зробити краще. Звертаюся до тих пивоварів, які не посіли призових місць: участь у такому заході допомагає розвиватися, рухати галузь вперед, – наголосив співзасновник Київської Пивної Ліги Юрій СЕМЕНОВ. – Навіщо ми робимо цей конкурс? Не для того, щоб роздавати медалі чи говорити з трибуни, які ми молодці, а для того, щоб наші споживачі та ви, пивовари, знали про те, що пиво буває різним, а не тільки світле, напівтемне, темне та нефільтроване. Що його багато, воно різноманітне, і з кожним роком його якість росте, зростає й споживач!

Щоб пиво було достойно представлене на конкурсі, компанія «Partner Décor Ukraine» надала бокали для дегустацій. Враховуючи, що кворум зразків в категорії – 7, у 2019 році в категоріях представлені десятки пив, тож конкуренція була жорсткою! Найширшими стали Pale Lager з 53 зразками, Witbier|Weizenbier – 34 зразки, Red|Amber|Semi dark – 30 зразків, Porter/Stout, портер Porter|Stout Special – понад 20 зразків. Що цікаво, нова категорія Cider зібрала відразу 32 зразки!

Цього року 30 пивоварень-учасниць з 80 посіли призові місця, що є дуже хорошим результатом. 10 пивоварень отримали по дві нагороди! За три роки існування конкурсу, значно зросла конкуренція, кількість учасників та, головне, якість пива! Кожного разу засновники конкурсу – проєкт «Технології та Інновації» та співорганізатори – Київська Пивна Ліга роблять усе можливе, щоб конкурс розвивався, а разом з цим давав значний поштовх для розвитку всієї галузі пивоваріння.

– За результатами конкурсу підписуємо офіційний протокол дегустаційного конкурсу, який учасники можуть використовувати з метою реклами свого пива та конкурсу. Також кожен переможець отримує конверт з текстом-декларацією, який підготували юристи компанії «Пахаренко і Партнери», де вказується, як саме правильно використовувати логотип конкурсу і факт своєї перемоги в ньому. Це дуже потужний інструмент маркетингу та реклами свого бренду і продукту, який не варто недооцінювати. Сподіваємося, що ви це будете активно робити, і завдяки цій перемозі пиво буде активно продаватися, підкреслила засновниця проєкту «Технології та Інновації», авторка ідеї конкурсу Катерина КОНЄВА.

Пивовари – володарі золотих нагород кожної категорії отримують сертифікат на безкоштовну участь у виставці SIMEI – Головного Організаційного партнера конкурсу, включно з перельотом та проживанням.  А переможці категорій лагер – стажування у Празі на відомій чеській пивоварні Pivovar Kunratice!

Відзначимо, результати конкурсу є відкритими. Всі оцінки та суми на кожному етапі дегустацій оприлюднюються відразу після підрахунку балів та визначення переможців. Що важливо, результати фіналів категорій вказують в офіційних протоколах за підписом організаторів конкурсу та Незалежного Спостерігача, яким виступила патентно-правова фірма «Пахаренко і партнери».

З результатами фіналів можна ознайомитися на сайті beertechdrinks.com. Чому не лише з переможцями? Тому що ті пива чи сидри, які поміж 30 або 50 зразків в категорії увійшли у десятку кращих, заслуговують на визнання. За словами пивних суддів, в деяких категоріях було важко обрати трійку лідерів серед фіналістів, настільки високою є якість зразків.

– Подобається, що зразків на цьому конкурсі дуже багато! Відрадно, що до фіналу в деяких категоріях, наприклад, Pale Lager та Pale Lager Special вийшли достойні призових місць зразки. Достойні та рівні до такого ступеню, що я серед лагерів чотирьом фіналістам надала б золото! Враження, що це одна рука, один пивовар, одне обладнання. Це говорить про вищий пілотаж різних пивоварень, – ділиться враженнями головний пивовар «Одеської приватної броварні» Клара ГУТНІКОВА. – Конкурс розвивається, і є такі нюанси, які в наступних дегустаціях хотілося б виправити. По-перше, роз’єднати змішанні категорії. По-друге, треба кваліфікувати дегустаторів. Адже ми несемо вердикт пиву, можемо образити пивовара, який створив шедевр. І не тому, що його засудили, це неможливо на цьому конкурсі. А щоб належним чином оцінити пиво, потрібен рівень дегустатора.

Пивовар Віктор ВАЩУК, неодноразовий переможець конкурсу East European Beer Award, також підкреслив велику кількість пива та якість фіналістів. Однак відзначив, що в категорії Pale Lager, наприклад, на першому колі дегустацій довелося відсіяти ряд зразків зі сторонніми запахами:

– Зразки, які потрапили у фінал, – дуже смачне, класне пиво, яке можна ставити на кран у будь-який заклад, і не буде соромно! Це дійсно добре пиво. Навіть такі сорти, які роблять регіональні заводи, де відпрацьована технологія, – це смачно та якісно. Вони теж завоювали високі оцінки. Говорячи про категорію Pale Lager, там всі дефекти проявляються дуже яскраво. В основному це був диметил-сульфід (варені овочі), діацетил (дещо згіркле масло). Ці дефекти в принципі легко усуваються, тільки не треба економити на часі кип’ятіння, маленьких нюансах, та на якісній сировині. Були й зразки, повністю зварені на українській сировині, які завоювали дуже хороші місця. Деякі сорти нашого пива, представлені на конкурсі, зварені на українському солоді. Загалом цей конкурс, чесний та прозорий, класно показав, зріз по регіонах України, що не всі люблять солодке пиво, все ж таки пивовари, як споживачі, надають перевагу правильним по стилю сортам пива.

Vivat, переможці! Аналітика, секрети та лайфхаки від лідерів конкурсу

Золото категорії Pale Lager завоювало пиво «Ризьке» від «Ізмаїльської пивоварні». Срібло – Rye Lager від Altbier New craft Story. Бронзу – Czech Pils Extra від КАНТ.

Перемогу в категорії Pale Lager Special отримав Altbier New craft Story з пивом X-cityPils. Срібло категорії дісталося Red Cat Brewery за сорт Oktoberfest. Бронза – Good Brewery за Pilsner Special.

Золото категорії Dark Lager забирає пивоварня «Мідна Бочка» за сорт «Кане Корсо». Срібло завоювала «Ізмаїльська пивоварня» за пиво Fest Карамельне. Бронзу – пивзавод «Рівень» з сортом «Бергшлосс чорний».

– Вважаю, що такі конкурси – це дуже добре та правильно. Тому що своє пиво «припивається», вже не бачиш якихось пороків чи вад, а коли приїздиш сюди, бачиш, наскільки зросла якість пива. Розумієш, що інші пивовари вже у спину дихають, не треба стояти на місці, варто покращувати якість свого продукту, придумувати нові сорти. Важливо, що порівнюєш та намагаєшся рухатися вперед, – відзначає технолог пивоварні «Мідна Бочка» Світлана ЦИТРЯН. – Наше темне пиво, що вибороло золото в категорії «Темний лагер», – це результат роботи всього маленького, але дружнього колективу, починаючи від директора, який завжди йде нам на зустріч у всіх технологічних питаннях. Секрет успіху – якісна сировина, сумлінне ставлення до технологічного процесу. У виробництві темного лагера «Кане Корсо» щільністю 14,5%, алкоголем 6%, використовується імпортний карамельний солод, дуже якісний, який надає пиву виразного янтарного кольору, карамельного тону у смаку, який не гірчить.

Першість категорії Pale ale – у пивоварні Ale Point за сорт «Ведьмы Halliwell». Срібло має Кумпель за «Цитра амерікан пейл ель», бронзу – Altbier New craft Story за сорт Apache.

Золото категорії Red|Amber|Semi dark присуджене пиву «Ель темний» від Ярмаркової броварні. Срібло отримав Кумпель за «Бронзовий ель», бронзу – пивоварня KF Brewery за сорт SEX WITH MERMAID RED ALE.

Золото в категорії Witbier|Weizenbier завоював КАНТ з пивом Weizenbock. Також золота нагорода дісталася пивоварні «Пивний Гном» за сорт Blanche. Срібло категорії отримав «Хмільний Лев» за пиво «Пшеничне».

В категорії Belgium style ale золото отримала Red Cat Brewery за сорт Brovar, срібло –  Качка Brewery за свій Saison, бронзу – PIVARIUM  за сорт HOVAR ALE.

– Бачу успіхи в нашій індустрії, і це не може не радувати. Я абсолютно впевнений, що кожний учасник конкурсу вклав у своє пиво все, що зміг: кращу сировину, старання, вміння, честі та совість. Звісно, треба проводити такі заходи. Існує багато різних думок, але це перший в Україні нормальний незалежний конкурс, де все відкрито та чесно, прозоро. Справа навіть не у медалях, варто подивитися своє пиво в загальних рейтингах, що воно демонструє на сліпих дегустаціях. Україні потрібний такий зріз. Пивовари дуже дружні між собою, часто ніхто нікому не скаже в обличчя, що в пиві щось не так. Тут, на сліпій дегустації, все таємне стає явним, – відзначає Сергій РАДЧЕНКО, представник Red Cat Brewery.

Перемогу в категорії Sour|Wild вириває сорт «Ні, не скисло» від IIIO Brewery. Срібло дісталося сорту «Sour-Brut» від Ale_Father’s Brewery. Бронза – пиву PINE PINCER GOSE від KF Brewery.

В новій категорії Cider золоту нагороду отримав сидр «Яблучний_Cidre Royal» від Роял Фрут Гарден. Срібло категорії завоював Купажний легкий напівсолодкий шипучий сидр «Мельник». Бронзу – Сидр Крижаний Тихий Солодкий від BERRYLAND.

– Сидри наших конкурентів дуже порадували в плані високої якості. Вразили грушевий Перрі, сидри з додаванням соку фруктів та ягід, багато – з вишнею та журавлиною, всі на високому рівні. Відчувається, що виробники використовують виключно натуральну сировину, – резюмує пивовар «Роял Фрут Гарден» Аліна РАДЗІЄВСЬКА. – Ми працюємо зі свіжим яблуком. Перероблюємо поонад 100 тонн яблук на добу. Маємо повний цикл виробництва – від яблука до розливу в пляшку. Загалом в лінійці – більше видів 30 сидрів. Яблучний Cidre Royal, що отримав золото конкурсу, – це сухий шипучий сидр, виготовлений з соку прямого віджиму, який проходить процес ферментації до пів року. Цей сидр – ферментація весни. Коли готуємо сидровий матеріал, то купажуємо основи з різним рівнем цукру, набродом спирту. Стосовно пива, ми представили на конкурсі 4 сорти, але конкуренція дуже висока, наш кращий показник – 4 та 5 місця. Вважаю, це досить високим результатом в рейтингу. Одна з наших переваг – висока стерильність виробництва.  Відзначу, що протягом дегустацій пива подекуди відчувався брудний чан, неправильні умови зберігання солоду. Ще один дефект – пиво, яке задихнулося, недостатня аерація сусла. Також недоліком вважаю відсутність піни в пиві. Загалом такі конкурси дуже потрібні, це обмін досвідом, можливість більше розуміти ринок. Коли ти закритий на своєму виробництві, то не маєш можливості спробувати одночасно таку велику кількість зразків. Це стимулює та надихає!

Золото категорії Flavor beer завоював сорт Milkshake від Good Brewery, срібло – пиво Waissburg Blanche від Уманьпиво, бронзу – сорт RASPBERRIES WEISSBIER від BANDIT BREWERY.

Перемогу в категорії Special Beer здобув сорт Paradise від Altbier New craft Story. Срібною нагородою відзначений сорт «Dope» від Kyiv Local Brewery, бронзовою – сорт Bro Biere від пивоварні Shale de biere.

– Всі сорти, що я привіз на конкурс, зварені в рамках нового проєкту з брендом Altbier  New craft Story. Для мене було важливим завоювати високі місця серед пілзнерів, тому що це одна з найскладніших категорій для пивовара. Наразі обладнання дозволяє мені це робити, отже X-cityPils отримав золото. По стилю це Hoppy Lager, легко охмелений ароматними американськими хмелями, невелика кількість яких зробила баланс, а час округлив пиво. Срібло також отримав Ржаний Лагер, зварений із додаванням рожі, з сухим охмелінням традиційним Жатецьким хмелем. В категорії IPA ми взяли срібло з  AmigoIPA, охмеленим новим хмелем Medusa, що надає специфічний аромат. APA Apache на двох хмелях El Dorado та Simcoe завоювала бронзу, – коментує численні перемоги головний пивовар шоу-ресторану Altbier Віктор Ващук. – Завжди на перший план ставлю якість пива, його баланс. Формула балансу проста: це час, якісна сировина та підхід пивовара до цього процесу. Не йду на компроміси ніколи. Якщо мені потрібно, щоб пілз визрівав 2,5 місяці, буде стільки визрівати. Раджу колегам-пивоварам не зупинятися, постійно щось робити та постійно вчитися. Завчили два-три сорти – це ще нічого не значить, треба розуміти, як їх робити, та завжди варити пиво в стилі, а не потім те, що вийшло, підганяти під стиль. І ви знайдете своїх поціновувачів!

Золото категорії IPA|Double IPA отримала Kyiv Local Brewery за сорт Local IPA. Срібло дісталося Altbier New craft Story за AmigoIPA, бронза – Харкiвській Зерновій Пивоварні за сорт Pentagon.

Першість категорії Belgium Strong Ale виробов сорт Golden Ale від Солом`янської броварні. Срібло – пиво «Блонд Ель» від пивоварні «Дудляр», бронзу – сорт «Король Леапольд» від Ale Point.

Золоту нагороду категорії Porter/Stout завоював сорт BLACKBIRD PORTER від пивоварні «Трубадур», срібну – пиво SOCIOPATH від DiD Brewery, бронзову – MILK STOUT від BANDIT BREWERY.

– Я – пивовар-початківець, любитель. Близько 3-х років займаюся пивоварінням, маю невеличку пивоварню на 400 літрів. І золото цьогорічного конкурсу в категорії «Porter/Stout» – перша велика перемога. Звістка про це стала неочікуваною, адже я тільки вчуся, набираюся досвіду, експериментую, – ділиться представник пивоварні «Трубадур» Володимир КУШНАРЬОВ. – Щоб отримати гарний результат, треба купувати дійсно якісну сировину, і головне – підходити до справи з душею, бажанням, натхненням. В нас на пивоварні майже всі процеси – в ручному режимі, тому на кожній стадії ти вкладаєш в продукт всього себе, не працюєш на автоматі. Також я постійно пробую нові зразки пива, запам’ятовую смаки, визначаюся з тим, яким саме я хочу бачити своє пиво. Мені цікаво не повторювати смак, а створити на базі такого досвіду щось своє.

Перемогу в категорії Porter|Stout Special отримує Одеська приватна пивоварня за сорт BO. Срібло категорії завоював сорт MoooStout від Altbier New craft Story, бронзу – «Молочний Стаут» від  «Дудляр».

Гран-Прі конкурсу East European Beer Award 2019 завоювала Сім’я ресторанів Altbier! Бренд, представлений на конкурсі двома пивоварнями, отримав найбільше нагород в різних номінаціях – 6 дипломів: 2 золота, 3 срібла та бронзу!

– Враження – супер! Найголовніше: я рад, що конкурси розвиваються, ми ростемо не тільки кількісно, а і якісно! Згадуючи торішні конкурси, на першому я пив би тільки 50% представленого пива, першу п’ятірку, а сьогодні 70-80% достойного пива, із задоволенням вип’ю будь-яке. Рад не тільки за конкурс, за всю країну, тому що спостерігаю за три роки прогрес в якості у п’ятикратному масштабі, зростаючий професіоналізм пивоварів, – ділиться враженнями генеральний директор Сім’ї Altbier Сергій КОВАЛЕНКО. – Ми починали у 2012 році з чеськими пивоварами. Я і досі товаришую з ними, люблю Чехію, однак рік тому зрозумів: чеський пивовар – професіонал в лагерах, в їх рідних пілзах, лежаках. Однак життя має бути максимально різноманітним! Україна виросла, виростила своїх пивоварів, які конкурують та перемагають. Це українська мрія, і я підтримую її. Наступного року бренд  Altbier готується представити на конкурс справжні шедеври, над якими вже працюємо.

East European Beer Award – 2020

Плануйте, які сорти представити на наступному конкурсі, і ви! Адже вже відомі дати East European Beer Award – 2020. IV Дегустаційний конкурс відбудеться 10-11 березня 2020 року, приймає готельно-ресторанний комплекс «Айвенго». East European Beer Award  отримує прописку в місті Рівне!

Наступного року відбудеться ряд організаційних змін, щоб зробити конкурс ще більш ефективним, цікавим та зручним для учасників і пивних суддів. Зокрема, збільшиться кількість категорій: розділиться Witbier і Weizenbier, планується виділити в окрему категорію Hoppy Lager, також буде проведена робота над категорією Porter/Stout. Буде впроваджена попередня модерація для точного визначення пива в категорію. Організатори випустять методичні вказівники  для більш глибокого розуміння принципів дегустації, з описом категорій, для виключення помилок в процесі дегустації та поліпшення якості оцінювання.

– На початку року будуть оголошені категорії та нові номінації East European Beer Award – 2020.  Дуже скоро будемо дегустувати пиво вже зразка 2020 року. За ці пів року можна зварити багато гарного пива, проаналізувавши результати 2019 року, – анонсує Катерина Конєва. – Конкурс починає свій вільний політ вже не під егідою Форуму пивоварів і рестораторів, а як самостійний проєкт, яким ми будемо займатися. А IX Форум проведемо 8-9 квітня, де відбудеться урочиста церемонія вручення нагород переможцям.  Підготуємо вже іменні нагороди, де буде вказано назву пивоварні й назву пива, яке виграло. Це буде ще більш цінна нагорода, що стане справжньою прикрасою колекції призів на довгі роки!