Докладні результати українського пивного конкурсу East Europen Beer Award 2017
10 Листопада 2017
В Україні давно назріла необхідність в об’єктивному конкурсі пива, заснованому на міжнародних стандартах. За останні роки пивний асортимент дуже виріс завдяки ресторанному та крафтовому пивоварінню. Тепер ясно, що не можна ділити пиво тільки на «світле, напівтемне і темне», а на зміну радянським ГОСТам повинен прийти світовий стандарт BJCP. І потрібно забезпечити гідну сцену малим пивоварам України. Досі практично ніхто з них не потрапляв до списків конкурсів, що проводяться офіційними структурами. Але на тлі падіння продажів масового пива саме крафт в останні роки «підірвав» український пивний ринок… І в той же час не можна перетворювати новий конкурс в чергову вузьку крафтову тусовку: пиво регіональних і масових виробників має оцінюватися так само чесно і неупереджено.
Ідею нового конкурсу більше року розробляв і просував видавничий проект «Технології та Інновації». Керівник проекту Катерина Конєва вже кілька разів організовувала Міжнародний форум пивоварів і рестораторів, в рамках якого і запропонувала провести такий конкурс. Перша спроба відбулася у Львові, у вересні 2016 року. За підтримки Київської пивної ліги був розроблений новий регламент і список категорій по стилям. Назва East Europen Beer Award відображає головну ідею: поступово зібрати пивоварів не тільки з України, а й з усіх сусідніх країн Східної Європи. Спільними зусиллями журналісти і Київська пивна ліга вирішили ці непрості завдання. Колектив проекту «Пиво. Технології та Інновації» забезпечив усю необхідну інформаційну та організаційну підтримку. А Київська пивна ліга взяла на себе власне сам конкурс – всю його процедуру.
Юрій Семенов, співзасновник КПЛ:
– Я цілком задоволений тим, як пройшов конкурс. Дуже вдячний пивним суддям – і пивоварам, і незалежним дегустаторам, серед яких було чимало випускників певних курсів КПЛ. Неоціненну допомогу надали видавничий проект «Пиво. Технології та Інновації» та його засновниця Катерина Конєва, забезпечивши рекламу і організаційну підтримку. Ми змогли реалізувати всі наші задумки: і правильний розподіл пива по стилям, і сліпу дегустацію.Шкода тільки, що великі українські виробники поки не зацікавилися конкурсом, хоча саме в категорії лагерів у них були всі шанси на перемогу! Треба визнати, українським крафтовикам і регіональним заводам лагери поки вдаються насилу. А у великих пивзаводів, хоча ми часто критикуємо масову продукцію, технологія варіння світлих лагерів відпрацьована куди більш ретельно. Одне із завдань на майбутнє – активніше спілкуватися з великими пивзаводами, доносити до них інформацію про наш конкурс. Авторитетність нового українського конкурсу залежить від того, скільки відомих виробників захочуть в ньому брати участь. У нас для першого разу все одно зібрався чималий склад, і є підстави сподіватися, що в наступному році конкурс стане ще більш презентабельним і популярним.

Отже 18 жовтня в Рівне приїхали представники 35 пивоварень з України та одна з Чехії, щоб зустрітися у місті проведення конкурсу – Skybar MANHATTAN. Skybar MANHATTAN – один з кращих ресторанів не тільки в Рівному, а й в Україні, він повністю відповідав вимогам забезпечити проведення конкурсу на незалежному майданчику, на нейтральній території.
На конкурс надійшло понад 130 зразків пива. Після процедури реєстрації пивних суддів (а їх було понад 40 чоловік) почалася сліпа дегустація, яка проходила одночасно за двома столами, до пізнього вечора. Результати оголошували одразу після завершення чергового етапу дегустації, адже однією з переваг цього конкурсу була саме його відкритість. У Положенні про конкурс описано всі категорії (бельгійські міцні елі довелося приєднати до всіх елів у бельгійському стилі, оскільки було подано замало зразків). Використовувалася зворотна 10-бальна система (1 – найвищий можливий бал, 10 – найгірший).
Ондрій Кисіль, президент Міжнародного дегустаційного конкурса East Europen Beer Award, співзасновник КПЛ:
– Зазначу, що наші пивні судді ставили в цілому справедливі оцінки. До фіналу дісталися справді найкращі сорти, і в багатьох категоріях срібні медалісти буквально дихають у спину золотим.Дуже добре, що в першому ж конкурсі взяли участь чехи. Треба запрошувати зарубіжних виробників і обов’язково зробити так, щоб на конкурсі були представлені всі основні українські гравці. Відкритий і незалежний конкурс дуже важливий для розвитку пивної культури в Україні, він всім показує, хто чого вартий. І низький бал – це ні в якому разі не вирок, а привід попрацювати над помилками.
Конкурс пройшов на дуже високому рівні. І локація була просто чудова, і дегустаційна комісія зібралася по-справжньому народна: фахівці і любителі, пивовари, журналісти … Ну а те, що нас проігнорували державні структури, що займаються пивом, – це навіть на краще. Я взагалі переконаний: їх давно пора розформувати, вони тільки множать корупцію. Україні необхідна дерегуляція пивоваріння з сучасного європейського зразку.
Ми впевнені, що в наступному конкурсі братиме участь ще більше броварень і дегустаторів, збільшиться кількість категорій. Сподіваємося, до конкурсу приєднаються великі українські пивзаводи і ще більше зарубіжних пивоварень.
На сайті вже публікувався список переможців East Europen Beer Award 2017. Але на конкурсі було багато цікавого пива, вартого уваги незалежно від того, отримало воно медаль чи ні. Оскільки багато інших зразків отримали заслужену високу оцінку, пропонуємо детальний звіт про лідерів у кожній категорії (від 6 до 11 сортів, що вийшли в фінал).