Про East European Beer Award з перших уст: перший 5-річний ювілей і основні досягнення
03 Листопада 2020
Кожного року у Дегустаційному конкурсі беруть участь усе більше пивоварів, географія його кордонів впевнено розширюється. Таким чином, співорганізатори конкурсу (а це засновник Конкурсу медіа-група «Технології та Інновації» і Українське об`єднання пивних сомельє «Київська Пивна Ліга») дали українському пивоварному крафту шалений поштовх до розвитку, створивши майданчик, який поєднує всіх крафтових пивоварів України.
За ці роки конкурс East European Beer Award став масштабним заходом, який не просто дає оцінку пиву, а й об’єднує всю галузь. Це підтверджує збільшення рік у рік кількості учасників: стартувавши з 34 пивоварень у 2017 році, конкурс поєднав на дегустаційному майданчику 85 пивоварень у 2020 році. Але своєю головною місією ми вважаємо, насамперед, сприяти поширенню знань про крафтове пиво, популяризації натурального високоякісного напою й утвердженню його як елітного. А також спонукати пивоварні виготовляти високоякісний продукт і успішно конкурувати на ринку з масовим пивом та пивом з-за кордону, – зазначає співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», автор ідеї конкурсу Катерина КОНЄВА.
Кожного року організатори East European Beer Award намагаються щось покращити у процедурі Конкурсу. Про те, які зміни чекають на East European Beer Award у 2021 році, про переваги участі у ньому, неупередженість та об’єктивність дегустації читайте в інтерв’ю з Юрієм СЕМЕНОВИМ – автором методик і технологій конкурсу, відомим у пивному світі знавцем, ресторатором з дванадцятирічним досвідом, викладачем Kyiv Beer Academy та співзасновником Київської Пивної Ліги.
Beer. Technologies&Innovations: Пане Юрію, підбийте, будь ласка, підсумки East European Beer Award 2020. Які найважливіші моменти з досвіду проведення попередніх конкурсів варто взяти на озброєння?
Юрій СЕМЕНОВ: Перш за все, хочу подякувати за зворотній зв’язок всім учасникам конкурсу – і пивоварам, і пивним суддям. Це та цінна інформація, завдяки якій ми з вами розвиваємо галузь. Мене часто запитують, чому я займаюся пивною освітою, чому ми проводимо цей конкурс. І я відповідаю, що хочу бачити навколо себе щасливих людей, – бо ж людина, яка розвинула свій смак і може розбиратися та насолоджуватися смаком їжі чи напою, стає більш радісною та щасливою. Ось така егоїстично-естетична ідея спонукає мене, тому пропоную до неї приєднатися.
Враховуючи попередній досвід, у 2021 році ми додамо до конкурсу дві категорії – Special IPA та Non-alcoholic beer. Також продовжимо автоматизацію, завдяки якій відразу після отримання попередньої заявки ми будемо давати учаснику логін і пароль для доступу до нашої бази зразків. Там пивовар зможе бачити проходження його заявок на участь зразків у Конкурсі і, при бажанні, змінювати будь-які їхні параметри, поки вони не отримають свій номер. Також будемо по-різному ідентифікувати суддів (представників пивоварень і незалежних), що дозволить нам краще формувати команди дегустаторів для отримання ще більш об’єктивних результатів.
Beer. Technologies&Innovations: Як правильно підготуватися до конкурсу, зокрема визначити категорію і зварити правильне пиво? Як ви вважаєте, чи мають переможні зразки пива якісь секрети свого успіху?
Ю.С.: Ніяких секретів немає. Потрібно просто уважно читати опис категорій на сайті www.uabeerawards.com і подавати свої зразки у строгій відповідності до стилю пива. Якщо є питання, не варто соромитися запитувати. До речі, минулого року ми впровадили премодерацію зразків, що дозволяє нам переглядати всі подані заявки на відповідність категорії. Якщо ми бачимо якісь невідповідності, зв’язуємося з конкурсантом і уточнюємо їх.
Beer. Technologies&Innovations: Як співорганізатори East European Beer Award, ми часто чуємо дорікання, що пивними суддями на конкурсі стають пивовари, які подали свої зразки, і що це впливає на їхню об’єктивність. Так це чи ні?
Ю.С.: Ось уже четвертий рік поспіль я відповідаю на це запитання. Ми намагаємося не запрошувати до суддівства в категорії тих пивоварів, зразки яких присутні в даному дегустаційному сеті. Але іноді справді відбувається так, що пивовари оцінюють власне пиво. В цьому випадку, навіть якщо у дегустації наосліп пивний суддя впізнає власне пиво і поставить йому необ’єктивну оцінку, – вплинути на загальний результат він все одно не зможе. Досить велика кількість суддів (до 60 осіб) у кожному етапі дегустації і багатоетапність оцінювання дозволяє отримати максимально об’єктивну оцінку. Після аналізу результатів минулого року ми переконалися в тому, що навіть 30% необ’єктивних оцінок не вплине на загальний результат.
Ми вважаємо, що участь пивоварів і представників пивоварних підприємств як пивних суддів – це важлива умова. Пивовари дегустують на конкурсі інше пиво і таким чином розширюють свій дегустаційний досвід, який, без сумніву, їм потрібен. Така практика використовується в усіх іменитих міжнародних конкурсах, зокрема і в чеському Zlatá pivní pečeť, і в німецькому European Beer Star.
Beer. Technologies&Innovations: А як ви прокоментуєте закиди, що пиво, яке подається на Конкурс, має пройти перевірку продажами, адже в іншому випадку споживач деякі конкурсні зразки може взагалі не побачити? А також те, що домашні пивовари не повинні брати участь у конкурсі. І ще питають, навіщо об’єднувати категорії пива.
Ю.С.: Я не вірю в те, що пивовар буде варити пиво тільки для того, щоб виграти конкурс. У будь-якому випадку обсяг цієї варки (п’ятсот літрів або кілька тонн) він таки не виллє в унітаз, а буде продавати. До того ж конкурс – це прекрасний майданчик для перевірки нових сортів. Так, на минулорічному East European Beer Award один учасник подав два дуже схожі зразки. Ми запитали у нього, навіщо він це зробив, і він відповів, що хоче перевірити, який сорт ставити в продаж і який з них займе кращу позицію, тобто якому з сортів споживач віддасть перевагу.
Що стосується домашніх пивоварів, то ми хочемо, щоб у нашій країні розвивалося пивоваріння, а домашні пивовари – це якраз ті люди, які намагаються зробити щось нове і цікаве. Крім того, як показує досвід США й інших країн (та й навіть у нас так трапляється!), деякі домашні пивовари рано чи пізно знаходять фінансування і починають свій пивоварний бізнес. Тому ми раді запросити їх на конкурс, аби вони могли в чесному бою боротися з великими виробниками, отримати об’єктивну оцінку свого продукту та наблизитися ще на один крок до мрії.
Якщо говорити про об’єднання категорій, то, згідно з Положенням конкурсу, організатори можуть об’єднувати схожі категорії, якщо кількість поданих зразків буде менше семи. Зрозуміло, що менша кількість зразків не дозволить отримати адекватні результати. Наприклад, минулого року ми об’єднали IPA та Special IPA, тому що в другу категорію було подано всього два зразки.
Beer. Technologies&Innovations: А як прокоментуєте докір щодо того, що на East European Beer Award не перемагають достойні бренди, які мають досягнення на інших подібних конкурсах або відомі своєю популярністю і рівнем якості?
Ю.С.: Наведу кілька прикладів з минулорічного конкурсу. Перше місце в категорії Belgian strong ale здобув La Trape Blond з Нідерландів, а в категорії Sour/Whild – Rodenbach Grand Cru з Бельгії. Думаю, що не потрібно розповідати, що це за зразки. Пивні судді практично одноголосно ставили їм високі оцінки. Це свідчить те, що український просунутий споживач вже розібрався з цими стилями й категоріями. Є й інший приклад – London Porter від Fullers. У категорії Porter/Stout він не пройшов навіть до другого кола. Пояснення цьому феномену дуже просте: я припускаю, що ікона стилю виявилася занадто неміцною для нашого споживача. Після конкурсу ми обговорювали цей факт з дегустаторами з Асоціації сомельє України і висунули таку версію. Так що це зайвий раз свідчить про те, що завдяки результатам конкурсу ми отримуємо розуміння про переваги споживача в тій чи іншій категорії не узагальнено, а саме в розрізі нашого ринку.
Beer. Technologies&Innovations: Які є гарантії чесності та прозорості East European Beer Award? Зокрема, в системі підрахунку голосів і методології конкурсу.
Ю.С.: Передусім, поданий зразок отримує унікальний код, за яким відбуваються всі внутрішні процедури конкурсу – налив, винос тощо. Нагадаю також, що оцінка відбувається наосліп, тобто ніхто з суддів не знає, яке саме пиво стоїть у нього на столі, вони знають тільки його категорію. Але не тільки методологія і система підрахунку голосів дозволяє нам говорити про чесність і прозорість. Усі результати, враховуючи проміжні, стають доступними практично відразу після закінчення конкурсу. І пивовари, і судді можуть подивитися, які оцінки і хто саме ставив якому пиву, відповісти собі на питання «як же так трапилося, що моє пиво не увійшло до фіналу» та «чи впізнав я своє пиво». Це дуже схоже на спортивне змагання.
Beer. Technologies&Innovations: Як проходять дегустації, які основні правила проведення цього процесу? Які функції виконує модератор конкурсу?
Ю.С.: Процес дегустації докладно описаний на сайті конкурсу www.uabeerawards.com в розділі «Положення». Додам тільки, що минулого року ми ввели в процес суддівства модератора і секундантів, які стежать за якістю заповнення анкет і суддівською дисципліною, цьогоріч також будемо це робити. Модератор проводитиме детальний інструктаж суддів перед кожною категорією, щоб уникнути можливих помилок при оцінюванні і досягнути більш точного опису критеріїв оцінки категорії.
Beer. Technologies&Innovations: Розкажіть, будь ласка, що нового додалося в Положенні East European Beer Award 2021.
Ю.С.:Я додав туди тільки речення «В процесі суддівства пивним суддям строго не рекомендується спілкуватися з колегами для запобігання впливу оцінок один на одного. У разі систематичних порушень регламенту модератор може дискваліфікувати пивного суддю».
Beer. Technologies&Innovations: А хто може стати пивним суддею? Що дає ця практика різним людям?
Ю.С.: Навіщо дегустатору їхати на конкурс, і хто ним стає? Це представники торгових мереж, барів, пивовари, власники пивоварень, дегустатори, пивні ентузіасти, дистриб’ютори. На наш конкурс їдуть люди, які люблять пиво та поважають цей напій. Це майданчик не тільки для дегустацій, але й для спілкування, коли після дегустації пива його можна обговорити з колегами. Дистриб’ютор зацікавлений у розширенні асортименту, щоб «промацати», як споживач його оцінює, порівняти категорії та дізнатися, що потенційно може продаватися. Імпортеру ж потрібно спробувати пиво, яке представлене на ринку, порівняти його зі своїми зразками, зрозуміти, як можна розширювати асортимент і в якому напрямку рухатися. Що важливо, дистриб’ютори та імпортери теж можуть подати на East European Beer Award зразки пива тих пивоварень, з якими вони працюють, від їхнього імені.
Я хочу, щоб дегустатори зрозуміли цінність цього досвіду, що саме вони отримують, приїхавши на наш конкурс! Крім усього перерахованого, вони зможуть познайомитися між собою. Це цінно як для представників торгових мереж і ресторанної галузі, так і для людей, які хочуть розібратися в пиві. Наприклад, якщо ти хочеш відкрити бар, то на конкурсі можна познайомитися з тим, хто варить пиво, яке ти вибрав. Саме заради живого спілкування й обговорення результатів дегустації на East European Beer Award 2021 буде організована вже традиційна вечеря – своєрідний нетворкінг для всіх учасників конкурсу.
Наведу приклад: 2019 року в конкурсі Zlatá Pivní Pečet брало участь 450 пивних суддів. І досить велика кількість з них приїхали в Чехію на 4-5 днів за свій рахунок, аби з 9 ранку до 10 вечора оцінювати пиво – без обіду, без знижок на проживання, тільки заради цього безцінного досвіду. А 2020 року на ювілейному, тридцятому конкурсі Zlatá Pivní Pečet було представлені пиво і сидр у 37 категоріях. Нам є куди рости. І ми разом з пивоварами та дегустаторами над цим працюємо.
Beer. Technologies&Innovations: Як Ви вважаєте, навіщо пивоварам потрібно брати участь у East European Beer Award?
Ю.С.: По-перше, щоб дізнатися про пиво, яке представлене на ринку. Як то кажуть, щоб спробувати борщ іншої господині, порівняти свій продукт з іншими, розширити свій кругозір і як споживача, і, головне, як професіонала.
По-друге, участь у конкурсі дає можливість пивоварові перевірити свої навички пивного дегустатора і заодно дізнатися, як не лише ти, а й пивовари оцінюють твоє пиво. Конкурс дозволяє зробити аналіз свого продукту, щоб потім внести корективи в виробничий процес або ж в систему продажів.
По-третє, East European Beer Award дає змогу поспілкуватися на професійному рівні з такими ж пивоварами й ентузіастами пивоваріння. Адже для пивного судді не обов’язково самому варити пиво, натомість важливо володіти навичками дегустатора, любити пиво, цікавитися ним і відкрито висловлювати свою думку, яка надзвичайно важлива для виробників пива.
І найголовніше: ми говоримо про те, що участь у конкурсі забезпечує отримання просунутої споживчої оцінки свого пива. Наразі в Україні не існує іншого такого майданчика, де можна було б отримати оцінку свого напою від великої кількості людей, які знаються на пиві, які спеціально зареєструвалися і приїхали на конкурс, аби дегустувати й оцінювати напій.
Beer. Technologies&Innovations: Розкажіть, будь ласка, більше про Київську Пивну Лігу. Зокрема, про її склад, досягнення, напрямки діяльності, а також навчання дегустаторів.
Ю.С.: КПЛ була заснована в 2013 році, коли четверо людей, закоханих у пиво, вирішили оформити свої відносини. За час її існування були проведені десятки сліпих дегустацій, а освітні програми Kyiv Beer Academy охопили понад 500 випускників не тільки з України, а й з Грузії, Білорусі, Швеції та Китаю. Завдяки цим програмам виникли кілька крафтових пивоварень. Випускники, надихнувшись нашими ідеями, змінили рід своєї діяльності та почали варити пиво.
Минулого року під час підготовки до конкурсу ми провели два спеціалізовані семінари для тих, хто хоче розібратися з правилами пивної дегустації та дефектами в пиві, а також дізнатися, як влаштоване суддівство на нашому та інших дегустаційних конкурсах.
Цьогоріч ми також будемо проводити такі семінари, так що у всіх буде можливість отримати або поліпшити свої навички в пивній дегустації. Дати повідомимо додатково.